Connect with Us

All posts tagged "pension"

Lajme 11:55 - 26 Mars, 2020

Mjekja pensioniste rikthehet në punë/ Meta jep lajmin e bukur

Presidenti Ilir Meta ka shprehur falenderim dhe mirënjohje për mjeken gjinekologe Burbuqe Ajazi e cila edhe pse ka dalë në pension, vazhdon të shërbejë me shumë...

Sociale 08:59 - 1 Mars, 2020

Më shumë punë më pak pension

Pensioni i pleqërisë, si u rritën me shpejtësi vitet e punës dhe mosha në tri dekadat e tranzicionit. Por ndonëse punojmë më gjatë, frenohen përfitimet pas...

Sociale 15:55 - 16 Janar, 2020

Fshati ku s’del njeri në pension/ Njihuni me historinë e tij

Në të gjithë njësinë Sukë me 14 fshatra e vendosur vetëm pak km larg Këlcyrës popullsia është reduktuar me ritme të shpejta. 13 vite më parë...

Lajme 18:50 - 13 Janar, 2020

“Nuk i bëj logoterapi djalit të sëmurë se s’kam lekë/ S’po ndahen pensionet e invalidëve”

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar mesazhin e një qytetareje, e cila thotë se nuk mund t’i bëjë dot logo-terapi djalit, për shkak se nuk ka para....

Lajme 18:05 - 25 Dhjetor, 2019

Mbi 600 policë mbi 55 vjeç dalin në lirim/ Cilat janë kriteret dhe përfitimet

Qeveria miraton projektligjin që do të realizojë reformën në polici, që nxjerr në lirim punonjësit që kanë mbushur moshën 55 vjeç. Qëllimi i këtij ligji është...

Ekonomi 17:42 - 20 Dhjetor, 2019

Pension shtesë për 4077 persona/ Lista e plotë e përfituesve

4077 persona do të trajtohen me pension shtesë duke nisur nga muaji dhjetor. Shifra është bërë publike nga vetë Drejtori i Përgjitshëm i Institutit të Sigurimeve...

Bota 10:50 - 8 Dhjetor, 2019

Mbretëresha Elisabeth hedh poshtë spekulimet/ Nuk ka në plan të dalë pensionin në moshën 95-vjeçare

Kohët e fundit, mediat britanike kanë përhapur lajmin se Mbretëresha Elisabeth II do të heqë dorë nga detyra e saj në moshën 95-vjeçare, duke ndërmarrë kështu,...

Aktualitet 19:39 - 21 Mars, 2019

Mbushën moshën e pensionit/ Ndërpritet vettingu për një prokuror dhe një gjykatës

Pasi mbushën moshën e pensionit, komisioni njoftoi ndërprerjen e procesit të vettingut për një gjyqtar të Gjykatës së Durrësit dhe një prokuror pranë Prokurorisë së Tiranës....

Aktualitet 08:50 - 23 Shtator, 2018

Rritja e moshës së pensionit/ 20 mijë persona protestojnë në Rusi

Qeveria Ruse ka vendosur të rrisë moshën e daljes në pension për pesë vjet. Kanë qënë me mijëra njerëz të cilët kanë protestuar në Moskë për...

Life Style 00:15 - 5 Maj, 2018

Fati i buzëqesh trefish të moshuarit/ Fiton xhekpotin e madh

Në atë që mund të konsiderohet dita më e mirë e jetës, një kanadez, ka fituar lotarinë dhe e gjithë kjo ndodhi në ditën e daljes...

Kryesore Show Biz 22:40 - 12 Mars, 2018

Aktorja bukuroshe del në pension!

Një nga aktoret bukuroshe të Hollywood dhe më e afta , me filma si “Charlie’s Angels”, “Shrek” dhe “There’s Something About Mary”, por duket se Cameron...

Aktualitet 11:21 - 21 Gusht, 2016

Pensioni i gjyqtarit 200.000 mijë lekë, defiçiti në buxhet 320 milionë dollarë

Korrupsioni i gjyqtarëve për frenimin e të cilit po bëhet reforma në drejtësi me sa duket do të kthehet në një rrënim për buxhetin e shtetit....

Aktualitet 09:24 - 7 Qershor, 2016

Riten pensionet e viteve 93′-96’/ Ja përfitimi sipas kategorive

Kahyrë në fuqi vendimi më i fundit i qeverisë për rritjen e pensioneve. Bëhet fjalë për vendimin e firmosur të mërkurën e kaluar në mbledhjen e...

Aktualitet 18:37 - 4 Prill, 2016

Akordohet pensioni i posaçëm për familjen e Dr.Florit

Qeveria shqiptare ka akorduar një pension të posaçëm për familjen e këngëtarit Dr.Florit, i cili u nda nga jeta në nëntorin e vitit 2014. Mësohet se ditën...

Kuriozitete 17:28 - 8 Gusht, 2015

Gjika në “pension” të parakohshëm, iu kthehet librave

Ish-kryetari i bashkisë së Vlorës Shpëtim Gjika, tani që ka mbetur pa punë do të ketë kohë të bollshme për t’u marrë me gjërat që deri...

Sociale 08:43 - 11 Korrik, 2015

Pensioni social, ja kategoritë që përfitojnë sipas të ardhurave individuale

Ministri i Mirëqenies Sociale ka nxjerrë pak ditë më parë një udhëzim mbi llogaritjen e të ardhurave individuale për efekt të përcaktimit të masës së pensionit...

Politikë 13:33 - 13 Maj, 2015

Filo jep kartën e parë të pensionit social: Ky është vetëm fillimi

Kryetari i Bashkisë së Korcës, dhe njëherësh edhe kandidati i së majtës  në zgjedhjet e 21 qershorit ka dorëzuar sot kartën e parë të pensionit social....

Sociale 07:36 - 25 Prill, 2015

Pensioni suplementar, rritet me 5 vjet mosha e përfitimit

Botohen në Fletoren Zyrtare ndryshimet e ligjit “Për pensionet shtetërore suplementare të personave që kryejnë funksione kushtetuese dhe të punonjësve të shtetit”, i cili parashikon rritjen...

Aktualitet 09:51 - 20 Mars, 2015

Komisioni i Punës dhe Cështjes Sociale/ Miratohet ligji për rritjen e moshës së pensionit për deputetët dhe ministrat

Komisioni i Punës dhe Cështjes Sociale ka nisur diskutimet për projektligjin për rritjen e moshës së pensionit për funksionarët. Në këtë mbledhje është i pranishëm edhe...

Aktualitet 14:29 - 21 Janar, 2015

21 janari, Felaj: Pension të vecantë për familjet e viktimave

Qeveria shqiptare ka marrë sot, kur shënohen 4 vjet nga tragjedia e 21 janarit, të vendosë një pension të veçantë për familjarët e 4 vitkimave që...

Aktualitet 11:46 - 17 Janar, 2015

Rama : Reforma e pensioneve, epokë e re për Shqipërinë

Epokë të re për Shqipërinë e ka konsideruar Kryeministri Edi Rama reformën e pensioneve dhe aplikimin e skemës së re. Përmes një komenti në rrjetin social...

Kuriozitete 11:00 - 15 Janar, 2015

Gjyshja që s’do të dalë në pension

Të gjithë njerëzit janë në “luftë” me kohën e bëjnë çdo lloj përpjekje për ta ndalur atë. Por më kot, nëse në mentaliet mund të mbetesh...