Connect with Us

All posts tagged "pekini"

Blog 10:19 - 27 Gusht, 2019

Ballkani do paguajë një kosto të madhe për ambiciet globale të Kinës

Nga Karina Barbesino & Kristine Lee “National Interest” – Qëkur presidenti kinez Xi Jinping, shpalli Nismën e Brezit dhe Rrugës në Kazakistan në vitin 2013, duke...

Blog 09:07 - 16 Gusht, 2019

Kur leninistët e teprojnë, Putin dhe Jinping në prag të rrëzimit nga elitat e Moskës dhe Pekinit

Nga Nina L.Khrushcheva ”Project Syndicate” Protestat e vazhdueshme rrugëve të Hong Kongut dhe Moskës, kanë frikësuar pa asnjë dyshim duetin e udhëheqësve autoritarë, presidentin kinez Xi...

Bota 23:25 - 1 Korrik, 2016

Pekini po zhytet nga pesha e ndërtesave dhe popullatës në rritje

Fenomeni – Për shkak të ngrohjes globale, shterimit të rezervave nëntokësore të ujit, por edhe prej popullatës në rritje dhe ndërtesave masive, kryeqyteti kinez po fundoset...