Connect with Us

All posts tagged "pasuri"

Vetingu 13:46 - 26 Nentor, 2020

“Shfryu” operacionin e bujshëm të policisë/ Prokurori në pritje të Vettingut

Jo në pak raste, operacione policore të trumbetuara me bujë, janë “shfryrë” nga prokuroria dhe gjykatat. Në një rast të tillë ka qenë i përfshirë prokurori...

OFL "hedh grepat" sërish/ Ultimatum për pasurinë shtatë të dënuarve
Kronika 13:31 - 26 Nentor, 2020

OFL “hedh grepat” sërish/ Ultimatum për pasurinë, shtatë të dënuarve

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020. Në kuadër të zbatimit të...

Vetingu 11:34 - 26 Nentor, 2020

Kapja e institucioneve shtetërore nga zyrat e akuzës/ Përfitimet e një prokurori në Tiranë

Në vitin 2013 Prokurori i Përgjithshëm në atë kohë, Adriatik Llalla, riktheu në detyrë prokurorin Bajram Breçani. Ky i fundit ishte shkarkuar që në vitin 2011...

Llalla tentoi ta “shkundte”/ Prokurori prej një viti nën hetim nga Vettingu
Vetingu 13:32 - 25 Nentor, 2020

Llalla tentoi ta “shkundte”/ Prokurori prej një viti nën hetim nga Vettingu

Në paranverën e vitit 2016, Prokurori i Përgjithshëm në atë akohë Adriatik Llalla firmosi disa ndryshme për drejtues prokurorish, duke ndryshuar tërësisht fytyrën e organit të...

Në panik nga rezultatet e hetimit?/ Prokurori ia “mbathi” nga Vettingu
Vetingu 12:16 - 25 Nentor, 2020

Në panik nga rezultatet e hetimit?/ Prokurori ia “mbathi” nga Vettingu

Është bërë procedurë standarde që gjyqtarë dhe prokurorë të japin dorëheqje për t’i shpëtuar Vettingut. Dhe pavarësisht se çfarë kanë bërë gjatë kohës që kanë qenë...

Elon Musk, njeriu i dytë më i pasur në botë
Teknologji 11:39 - 25 Nentor, 2020

Elon Musk, njeriu i dytë më i pasur në botë

Sipërmarrësi i teknologjisë Elon Musk ka kryesuar themeluesin e Microsoft Bill Gates duke u kthyer në njeriun e dytë më të pasur në botë pas një...

OFL si dështim i kapter Lleshajt
Politikë 11:09 - 25 Nentor, 2020

OFL si dështim i kapter Lleshajt

Operacioni Forca e Ligjit filloi një vit më parë me shumë zhurmë pas disa daljeve të shpeshta të kryeministrit Edi Rama i cili theksonte se ndaj...

Nga akuzat për shpërdorim detyre, në zyrat KLP/ Pasuria e prokurorit-këshilltar
Vetingu 13:37 - 24 Nentor, 2020

Nga akuzat për shpërdorim detyre, në zyrat KLP/ Pasuria e prokurorit-këshilltar

Prokurori i Fierit, Artur Cara, icili është vënë së fundmi në hetim nga Vetting, shërben në Këshillin e Lartë të Prokurorisë, i angazhuar në hartimin e...

OFL “troket” më Tiranë/ I kërkon deklarimin e pasurisë tre të dënuarve
Kronika 13:04 - 24 Nentor, 2020

OFL “troket” në Tiranë/ I kërkon deklarimin e pasurisë tre të dënuarve

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020. Në kuadër të zbatimit të...

Çoi pas hekurave djalin e deputetit socialist/ Prokurorja në kabinetin e Artur Metanit
Vetingu 10:58 - 24 Nentor, 2020

Çoi pas hekurave djalin e deputetit socialist/ Prokurorja në kabinetin e Artur Metanit

Në Qershor të këtij viti, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit njoftoi se ka nisur hetimet për prokuroren e Krujës, Mirela Kapo. Kjo e fundit është dekretuar...

Afera korruptive e inceneratorëve/ Dyfytyrësia e gazetarit të Ben Blushit
Politikë 14:13 - 23 Nentor, 2020

Skandali i tokave në bregdetin e Dhërmiut/ Ben Blushi presion drejtësisë?

Në 2014, Presidenti i Republikës në atë kohë, Bujar Nishani, dekretoi në Gjykatën e Shkallës së Parë në Vlorë, gjyqtaren Elona Mihali. Kjo e fundit u...

OFL ndalet në Fier dhe Tiranë/ Ultimatum për pasurinë katër të dënuarve
Kronika 13:52 - 23 Nentor, 2020

OFL ndalet në tre qytete/ Ultimatum tre “të fortëve” të radhës

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020. Në kuadër të zbatimit të...

Dosje për SPAK për Blushin/ Nga pallati i vjehrrit, pronat me vlera qesharake tek tokat në bregdet e Dardhë
Denoncim 14:32 - 21 Nentor, 2020

Dosje për SPAK për Blushin/ Nga pallati i vjehrrit, pronat me vlera qesharake tek tokat në bregdet e Dardhë

Pandëshkueshmëria zyrtarëve apo të politikanëve dhe të familjarëve të tyre është një kryeçështje e raporteve të ndërkombëtarëve në vlerësimet për Shqipërinë. Rekordet për dosjet e korrupsionit,...

Skandali u denoncua në Kuvend/ Gjyqtari i grupit KÇK, në Gjykatën e Tiranës
Vetingu 11:01 - 21 Nentor, 2020

Skandali u denoncua në Kuvend/ Gjyqtari i grupit KÇK, në Gjykatën e Tiranës

Në sistemin e drejtësisë janë një grup gjyqtarësh dhe prokurorësh, të cilët ecin me filozonë “kap çfarë të kapësh”. Kështu ka deklaruar kryemi nistri Edi Rama,...

6 000 euro për të mbyllur një dosje?/ Nga pasuria tek heshtja e skandalit për gjyqtarin e Kurbinit
Vetingu 09:37 - 21 Nentor, 2020

6 000 euro për të mbyllur një dosje?/ Nga pasuria tek heshtja e skandalit për gjyqtarin e Kurbinit

Gjyqtari Aurel Arapi me vetëm pesë vite karrierë në drejtësi, është lakuar për marrjje ryshfeti. Në vitin 2019, emisioni investigativ Fiks Fare denoncoi veprimet e një...

Vetingu 13:11 - 20 Nentor, 2020

Gjyqtarët e rinj në rrugën e të vjetërve / Artan Jahollari, blen makinë me para dhuratë

Gjyqtari i Pogradecit Artan Jahollari do t’iu nënshtrohet hetimeve-Vetting, për gjashtë vitet e karrierës në drejtësi. Jahollari, i cili përket brezit të magjistratëve 2013-2016, fillimisht e...

OFL ndalet në Tiranë/ I "hedh grepat" dy të dënuarve
Kronika 11:52 - 20 Nentor, 2020

OFL ndalet në Tiranë/ I “hedh grepat” dy të dënuarve

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020. Në kuadër të zbatimit të...

SPAK çon në gjyq Adriatik Llallën/ Gjykata i heq sekuestron
Aktualitet 15:41 - 19 Nentor, 2020

Ish-kryeprokurori Adriatik Llalla merret i pandehur/ Gjykata i heq sekuestron

Prokuroria e Posaçme Anti-Korrupsion dërgon për gjykim ish kryeprokurorin Adriatik Llalla i cili akuzohet për fshehje pasurie. Ndërkohë Gjykaka e Posaçme anti-Korrupsion i ka hequr sekuestron...

OFL zbarkon në tre qytete/ U kërkon llogari për pasurinë 6 të dënuarëve
Aktualitet 13:33 - 19 Nentor, 2020

OFL “zbarkon” në Elbasan dhe Peqin/ Ultimatum për pasurinë 5 të dënuarve

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020. Në kuadër të zbatimit të...

U denoncua për shkelje të ligjit/ Si e shtoi pasurinë gjyqtari Rexhep Karaj?
Vetingu 13:06 - 19 Nentor, 2020

U denoncua për shkelje të ligjit/ Si e shtoi pasurinë gjyqtari Rexhep Karaj?

Në vitin 2011 gjyqtari Rexhep Karaj, është denoncuar nga Prokuroria e rrethit të Matit për shkelje të ligjit. Në atë kohë raportohet se Prokuroria në fjalë...

Gjyqtarja që u sulmua nga Opozita/ Alma Ahmeti pa shtëpi dhe me kredi
Vetingu 11:17 - 18 Nentor, 2020

Gjyqtarja që u sulmua nga Opozita/ Alma Ahmeti pa shtëpi dhe me kredi

Me 17 korrik 2020 Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka nisur hetimet-Vetting për gjyqtaren e Kukësit Alma Ahmeti. Kjo e fundit një eksperiencë të shkurtër ka...

OFL "hedh grepat" në Vlorë/ Ultimatum për pasurinë tre të dënuarve
Kronika 10:34 - 18 Nentor, 2020

OFL zbarkon në Fushë Krujë dhe në Durrës/ Ultimatum për pasurinë dy të dënuarve

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020. Në kuadër të zbatimit të...

OFL ndalet në Fier dhe Tiranë/ Ultimatum për pasurinë katër të dënuarve
Kronika 12:44 - 17 Nentor, 2020

OFL ndalet në Fier dhe Tiranë/ Ultimatum për pasurinë katër të dënuarve

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020. Në kuadër të zbatimit të...