Connect with Us

All posts tagged "pastrimi i parave"

Politikë 08:57 - 22 Shkurt, 2020

“Të gjithë në Bulevard”/ Nuk përmbahet Meta, tjetër thirrje të fortë

Presidenti Ilir Meta ndërsa reagon në lidhje me lajmin se Shqipëria është futur sërish në listën gri të pastrimit të parave, se nuk ka asnjë habi...

Ekonomi 22:01 - 21 Shkurt, 2020

Pas 5 vitesh, përsëri në listën gri të pastrimit të parave/ Eksperti i ekonomisë liston arsyet

Shqipëria është futur sërish në zonën “gri” të pastrimit të parave, listë nga e cila kishte dalur që prej vitit 2015. Për ekspertin e ekonomisë Klodian...

Politikë 21:14 - 21 Shkurt, 2020

Shqipëria bën hapa pas/ Futet sërish në listën gri të pastrimit të parave

Shqipëria është futur sërish në listën gri të pastrimit të parave, nga e cila kishte dalë që prej vitit 2015. Në raportin e Task Force për...

Ekonomi 08:14 - 23 Janar, 2020

Pastrimi i parave/ Moneyval lë Shqipërinë në “monitorim të zgjeruar”

Shqipëria do të mbetet edhe gjatë vitit 2020 në një monitorim të zgjeruar sa i takon riksut të pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit. Qeveria...

bashkeshortja e gjyqtarit te administratives drejt SPAK
Kronika 12:14 - 24 Dhjetor, 2019

SPAK merr në dorë pastrimin e parave/ Hetim transaksioneve të dyshimta të pushtetarëve dhe ish-pushtetarëve  

Prokuroria e Posaçme do të marrë në duar dosjet Drejtorisë së Përgjithshme e Parandalimit të Pastrimit të Parave për pasuritë dhe transaksionet e dyshimta të mundshme...

Denoncim 18:28 - 17 Tetor, 2019

Raporti ‘bombë’/ Kompanitë ‘fantazmë’, në qendër të korrupsionit e pastrimit të parave

Organizata Ndërkombëtare Transparency International, tha të enjten në një raport, se qeveritë po dështojnë të trajtojnë pastrimin e parave dhe mashtrimet ndërkombëtare me taksa, meqë policia...

Ekonomi 14:21 - 15 Gusht, 2019

Pastrimi i parave në sektorin e ndërtimit/ Shehaj: Krimi po shkatërron ekonominë

Ish deputeti demokrat, Agron Shehaj ka komentuar rënien e lekut. Sipas tij, rritja e trafikut të drogës është shoqëruar në mënyrë besnike nga rënia e Euros,...

Aktualitet 11:24 - 25 Maj, 2019

Pastrimi i parave nëpërmjet mediave/ Si u tentua të blihej Top Channel me fonde offshore

Dosje “978”,e cila tashmë është bërë e njohur si dosjet 339 dhe 184, ka pasur 8 mijë faqe të transkriptuara me përgjime. Gazetari Artan Hoxha ka...

Aktualitet 20:36 - 28 Prill, 2019

Paratë nga Parajsat Fiskale/ Zbardhet skema e pastrimit përmes call center

Drejtoria e Përgjithshme e Parandalimit të Pastrimit të Parave ka analizuar mënyrat kryesore përmes të cilave hyjnë e kamuflohen fondet e dyshimta në Shqipëri. Ndër pesë...

Aktualitet 08:18 - 29 Mars, 2019

DASH: Shqipëria, bazë operacionesh për krimin e organizuar

Departamenti Amerikan i Shtetit thotë se Shqipëria është njëkohësisht burim i kanabisit dhe, gjithnjë e më shumë, një vend tranzit për kokainën dhe heroinën. Në pjesën...

Rama udhezon studentet ku te orjentohen per problemet
Aktualitet 10:06 - 28 Janar, 2019

Qeverisja e pastrimit të parave

Pastrimi i parave paraqet kërcënime kombëtare e ndërkombëtare të sigurisë përmes korrupsionit të zyrtarëve dhe sistemeve ligjore, minon ndërmarrjen e lirë duke e zhvendosur sektorin privat...

Aktualitet 11:19 - 25 Janar, 2019

Deklarata e fortë/ Si bankat po pastrojnë paratë e krimit

Kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili në një deklaratë për mediat ka theksuar studimin e bërë nga polica gjermanë në lidhje me pastrimin e...

klreu i grupit parlamentar i lsi, petrit vasili dhe kryeministri edi rama
Aktualitet 10:06 - 18 Dhjetor, 2018

Raporti i KE mbi pastrimin e parave/ Vasili-Ramës: Na nxive ekonominë

Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar pas raportit të mekanizimit të Këshillit të Europës kundër pastrimit të parave, MONEYVAL,...

Qeveria "Rama 1"
Aktualitet 20:03 - 17 Dhjetor, 2018

Korrupsioni dhe pastrimi i parave/ KE ultimatum qeverisë

Këshilli i Europës i ka kërkuar vendit tonë të luftojë akoma më shumë pastrimin e parave dhe të konfiskojë pasuritë e të gjithë personave që i...

Aktualitet 12:52 - 17 Dhjetor, 2018

Pastrimi i parave dhe financimi i terrorizmit/ Prezantohet raporti për Shqipërinë

“Vlera e aseteve kriminale të sekuestruara së fundmi është 10 herë më e madhe se e viteve të fundit”. Keshtu u shpreh kryeministri Edi Rama në...

Aktualitet 10:30 - 1 Nentor, 2018

Ngushtohet rrethi për të korruptuarit/ KE fut në skaner Shqipërinë

Bashkimi Europian kërkon rezultate në luftën ndaj pastrimit të parave. Gjatë datave 30 dhe 31 tetor u mbajt në Tiranë konferenca “Transparenca e Pronësisë Përfituese”, e...

Klodian tomorri per sistemin financiar
Aktualitet 08:50 - 16 Tetor, 2018

Politikanët në “ethe”, nisin tentativat për fshehjen e pasurisë/ Katër pushtetarë të lartë nën hetim  

Pushtetarët shqiptarë kanë nisur tentativat për të fshehur paratë e korrupsionit tani që po afron ngritja e SPAK. Gjatë vitit 2018 janë referuar në organet ligjzbatuese...

Aktualitet 12:08 - 11 Tetor, 2018

Indeksi i Baselit jep alarmin/ Në Shqipëri po pastrohen paratë e krimit

“Indeksi i Baselit, treguesi më zyrtar për pastrimin e parave, bëhet raporti i dytë ndërkombëtar që vendos alarmin se në Shqipëri po pastrohen paratë e krimit...

Aktualitet 08:22 - 17 Korrik, 2018

Pastrimi i parave/ Bankat nuk justifikojnë mbushjen e llogarive të biznesit me cash

Gjatë vitit të kaluar janë vërë prurje të mëdha cash-i në llogaritë e bizneseve në banka nga persona të tjerë, të cilat nuk kanë mundur të...

Aktualitet 11:52 - 26 Qershor, 2018

Toyota e mbushur me para/ Si pastroheshin paratë e drogës nga Londra

Alfred Vladi 33 vjeç dhe Elvis Vladi 38 vjeç janë dy kushërinjtë që janë shpallur në kërkim nga Policia e Shtetit si dy personat që kanë...

Kronika 12:46 - 26 Mars, 2018

Zbardhet raporti/ Prokuroria e “mbytur” nga pastrimi i parave

Drejtoria e parandalimit dhe pastrimit të parave përgjatë vitit 2017 ka nxjerrë 52 urdhra bllokimi për 11.2 milionë euro si dhe  ka sekuestruar rreth 9 milionë...

Kryesore 10:47 - 4 Mars, 2018

Vetingu/ Bllokohen paratë e korrupsionit të gjyqtarëve dhe prokurorëve

Procesi i vetingut ende nuk ka dhënë rezultate, ndërsa pritshmëritë janë të mëdha. Bëhet e ditur se marsi është muaji ku do të dalin rezultatet për...

Ekonomi 12:42 - 21 Shkurt, 2018

Pastrimi i parave/ Ja paralajmërimi i fortë i bankave: Nuk do pranojmë…

Gjatë janarit dhe shkurtit bankat e nivelit të dytë kanë afishuar në vende të dukshme një tabelë ku sanksionohet një kufi i ri për sasinë e...