Connect with Us

All posts tagged "pasoja"

Kronika 17:52 - 2 Prill, 2020

Klodiana Lala ngre alarmin/ “Po mblidhen stoqe të çështjeve gjyqësore, do ketë pasoja të pariparueshme”

Gazetarja Klodiana Lala ka folur lidhur me situatën e krijuar edhe në sistemin e drejtësisë për shkak të pandemisë së koronavirusit. Ajo deklaroi se gjyqet ishin...

Blog 08:27 - 19 Janar, 2020

200 miliardë $ fitime në vit nga ilaçet e falsifikuara, ja cilat janë pasojat reale

Nga David Richmond “Project Syndicate” Qeveria e Nigerisë, ka dhënë së fundmi alarmin për vaksinat e rreme të meningjitit, dhe kjo nuk është hera e parë....

Politikë 14:50 - 23 Dhjetor, 2019

Shqipëria e rrënuar nga tërmeti/ KESH, 700 milionë për studime strategjike

Prej rreth një muaji, Shqipëria po përballet me një situatë të rëndë pas pasojave katastrofike të tërmetit të 26 nëntorit, i cili shkaktoi 51 viktima, qindra...

Sociale 08:18 - 9 Dhjetor, 2019

Turizmi dhe Tërmeti/ Nëse nuk merren masa, pasojat do të jenë të mëdha

Duke u nisur nga fakti që inventari i hoteleve në Durrës – Golem është më i madhi se në çdo destinacion tjetër në Shqipëri, dhe nga...

Sociale 16:37 - 2 Dhjetor, 2019

Kujdes fëmijët!/ Sociologu tregon se si duhet ta menaxhojmë situtatën post-tërmet

Sociologu Gëzim Tushi, në një intervistë për Fax News, ka treguar se si duhet të përballohet dhe menaxhohet situata pas lëkundjeve të forta të tërmemtit. Sipas...

Lajme 14:23 - 1 Dhjetor, 2019

Meta viziton Bubqin pas tërmetit/ Pasoja tronditëse

Presidenti Ilir Meta ka vizituar sot fshatin Bubq pas tronditjes së tërmetit të 26 nëntorit. Sipas Metës, pasojat e tërmetit në Bubq janë tronditëse, por fatmirësisht...

Politikë 21:06 - 28 Nentor, 2019

Tërmeti ishte paralajmëruar/ Meta: Kam bërë detyrën time, duhet të ishin marrë masa

Presidenti Ilir Meta në një bashkëbisedim me gazetarët në ABC News, u shpreh se tërmeti ishte paralajmëruar por nuk u morën masat. “Është folur shumë në...

Sociale 09:20 - 22 Shtator, 2019

“297 goditje tërmeti”/ Sizmiologu tregon se çfarë mund të ndodhë në orët në vijim

Sizmiologu Rrapo Ormeni ka folur lidhur me situatën e rëndë nga tërmetet e një pas njëshme në vend. Në një lidhje telefonike për “News 24” sizmiologu...

gjumi i tepert pasoja
Aktualitet 23:40 - 30 Mars, 2019

Mëkati i ëmbël/ Tre pasojat që sjell gjumi i tepërt

Të flesh shumë bën që të shtosh peshë Ashtu sië dihet, gjumi relakson muskujt e trupit. Gjithsesi nëse flemë shumë rrahjet e zemrës na ulen dhe...

t'i flasesh keq femijes per prindin
Aktualitet 21:20 - 27 Mars, 2019

T’i flasësh keq fëmijës për prindin/ Krimi serial që nuk ndëshkon askush

Është konsideruar si një akt ndërhyrje në  krijimin dhe në stabilizimin e lidhjes që një fëmijë do të ketë me  prindin, ose ka me prindin dhe...

shenja qe s' marrin ere nga dashuria
Aktualitet 13:48 - 7 Mars, 2019

Kur dashuria vdes / Pasojat e dhimbjes në trup dhe në tru

Papritur ndihemi të ndryshuar në thellësinë e qenies sonë. Bëhemi të zymtë, ankthiozë, depresivë, apo gërnjarë dhe të bezdisshëm. E gjejmë veten duke u përballur me...

Kryesore Show Biz 13:40 - 13 Shkurt, 2019

Nuk e fsheh më! Kim Kardashian tregon hapur pasojat e sëmundjes në lëkurë

Kim Kardashian pavarësisht perfeksionizmit të saj përsa i përket linjave të trupit apo paraqitjes së jashtme në përgjithësi, mbi të gjithash është një njeri dhe është...

Agron duka kryetar i partise agrare ambjentaliste
Aktualitet 18:50 - 25 Janar, 2019

Ulja e kompesimit të TVSH-së/ Duka: Priten pasoja dramatike

Kreu i Partisë Agrare Ambjentaliste, Agron Duka zhvilloi ditën e sotme një takim me grupet e ndryshme të interesit, ku u diskutua për ndryshimin TVSH-së së...

seks efekte anesore
Aktualitet 21:40 - 23 Janar, 2019

Efektet anësore të seksit/ Të dytën nuk do ta kishim marrë me mend kurrë

Ndjesia e trishtimit Kjo është diçka që jo të gjithë e mendojnë ose përjetojnë, por shumë gra pranojnë se pasi kanë kryer marrëdhënie seksuale, ndjejnë një...

kur nje pjese e tij ngel me ju
Aktualitet 22:00 - 17 Janar, 2019

Ja se si e shkatërron ndarja shëndetin  tuaj

Dhimbje fizike Gjendja jonë emocionale ndikon shumë  edhe mbi shëndetin tonë fizik. Kur jemi të shkatërruar emocionalisht, kjo gjendje mund të ndikojë edhe në shëndetin tonë...

Gjumi i tepert
Aktualitet 21:20 - 15 Janar, 2019

Çfarë duhet të dini mbi pasojat e gjumit të tepërt

Njerëzit që flejnë më shumë se 10 orë në ditë, shfaqin probleme më të mëdha shëndetësore se sa personat që flejnë 7-8 orë. Më poshtë ju...

Aktualitet 23:00 - 4 Janar, 2019

Ju tregojmë se si sheqeri shkatërron trurin tuaj

Të hash pak sheqer nuk bën dëm, por sa karbohidrate hamë ne? Paketa e sheqerit, me emra të ndryshëm si glukozë, fruktozë, mjaltë, shurup misri, gjenden...

Aktualitet 17:00 - 27 Dhjetor, 2018

Njihuni me përfitimet dhe pasojat e përdorimit të aspirinës

Dihet se marrja e një doze të vogël aspirine çdo ditë i ndihmon ata që kanë patur goditje në zemër. Por një studim i ri ka...

Aktualitet 13:53 - 5 Nentor, 2018

Dilni nga shtëpia pa ngrënë mëngjes? Këto janë pasojat e parikuperueshme që po i shkaktoni trupit

Kur bëhet fjalë për shëndetin e zemrës, mëngjesi me të vërtetë mund të jetë ushqimi më i rëndësishëm i ditës. Studimet e reja tregojnë se njerëzit...

Aktualitet 21:42 - 2 Dhjetor, 2017

Meta në Berat: Osumi ka lënë pasoja serioze

Pas qytetit të Fierit, vizita e presidentit Meta ka vijuar drejtë Beratit, ku ka vizituar familjet e përmbytura nga dalja e lumit Osum ditën e djeshme....

Aktualitet 00:10 - 2 Nentor, 2017

Vullkani masiv pritet të shpërthejë/ Ekspertët paralajmërojnë se mund të shkaktojë kaos të udhëtimit

Një nga vullkanet më të mëdha të Islandës është duke u përgatitur të shpërthejë dhe ekspertët paralajmërojnë se reja e hirit mund të shkaktojë kaos udhëtimi...

Aktualitet 23:40 - 14 Tetor, 2017

Ja se çfarë ndodh kur nuk lani dhëmbët

Ju është thënë një herë apo më shumë, që duhet të lani dhëmbët të paktën tre herë në ditë. Nuk ka të bëjë vetëm me higjenën...

Aktualitet 20:00 - 24 Shtator, 2017

Nuk ndaloni së ngrëni?/ Zbuloni çfarë mund t’ju ndodhë

Obeziteti  është një çështje, veçanërisht në Shtetet e Bashkuara, por dhimbja zakonisht lidhet me një problem më të madh. Për shembull, disa shkaqe të zakonshme të...