Connect with Us

All posts tagged "partizanet"

Histori 09:02 - 7 Mars, 2020

“I kërkova Ramiz Alisë që të dënonte figurën e Enverit”/ Dëshmia e rrallë e ish-majorit që e mbyllën në Psikiatri

Publikohet historia e panjohur të ish-majorit të Sigurimit të Shtetit, Koçi Lubonja, i cili pasi kishte dalë partizan që në moshën 17 vjeçare me gjithë vëllezërit...

Histori 11:57 - 15 Shkurt, 2020

Dokumentet e panjohura/ 500 nazistët që luftuan në Shqipëri përkrah partizanëve të Enver Hoxhës

Publikohet historia e panjohur të njësisë ushtarake naziste hitleriane me emrin “Divizioni 999”, të njohur ndryshe si “Njerzit me shënjën blu”, apo “Llumi i Gjermanisë”, pasi...

Opinione 20:26 - 19 Gusht, 2019

Nga Andi Bushati/ Ç’ka mbetur tek rilindja nga partizanët?

Prej ditësh në rrethet e ngushta të historianëve, gazetarëve dhe veteranëve po gëlon një debat lidhur me reshtimin e Shqipërisë gjatë luftës së dytë botërore. Shkak...

Aktualitet 13:25 - 3 Tetor, 2018

74 vjet nga pushkatimi/ Kush ishte Llazar Fundo, intelektuali që firmosi themelet e BE

Kanë kaluar plot 74 vjet nga pushkatimi i Llazar Fundos, i dënuar me vdekje nga Komiterni i Stalinit dhe i ekzektuar nga komunistët shqiptarë, me 30...