Connect with Us

All posts tagged "partite"

Politikë 10:56 - 7 Mars, 2020

ISP publikon të dhënat/ Partitë adhuruese të mbipushtetit, deformim nga parimi i ushtrimit të sovranitetit

Instituti për Studimet Politike, ka publikuar sot një tabelë te ushtrimit të pushtetit nga një parti prej vitit 1991-2020 në Shqipëri. Sipas këtij raporti të ISP-së,...

Politikë 09:25 - 8 Janar, 2020

Krisje në koalicionin opozitar?/ Dashamir Shehi “përplaset” me  Kryemadhin

Aleatët e Lulzim Bashës duket se nuk janë në të njëjtën mendje, në lidhje me mënyren e financimit të partive politike. Kryetari i Lëvizjes për Zhvillim...

Politikë 08:50 - 19 Nentor, 2019

“Situata dramatike”/ Meta pret sot në takim krerët e partive jashtë parlamentit

Presidenti Ilir Meta pritet të zhvillojë sot një takim me krerët e partive jashtë parlamentit. Takimi pritet të fillojë në orën 09:00 në Presidencë, ndërsa në...

Politikë 09:57 - 7 Nentor, 2019

Fabian Topollaj tregon burimin e krizës/ Pse nuk mjafton vetëm ndryshimi i sistemit

Anëtari i bordit drejtues të Bindjes Demokratike, Fabian Topollaj është shprehur sot se burimi i krizës politike është sistemi. Sipas tij sistemi elektoral që ka sot...

Politikë 11:50 - 17 Tetor, 2019

Dorëzimi i raporteve për financimet e fushatës/ 16 parti nuk i binden KQZ-së

Zëdhënësja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Drilona Hoxhaj ka datë sot në një deklaratë për mediat, ku ka folur në lidhje me dorëzimin e raporteve financiare...

Kosova & Rajoni 09:41 - 7 Tetor, 2019

Sa vota është Vetëvendosja para LDK-së/ Ku renditen partitë e tjera

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë vijon të publikojë minutë pas minute rezultatet paraprake të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, të mbajtura një ditë më parë. Ndërkohë...

Politikë 13:31 - 18 Shtator, 2019

“Shembujt janë ulëritës”/ Astrit Patozi numëron arsyet, ja pse duhet ndryshuar sistemi

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi ndërsa ka komentuar situatën politike në vend, është shprehur se zgjidhje për këtë nuk është vetëm Reforma Zgjedhore, por sipas...

Politikë 11:31 - 16 Shtator, 2019

Meta apel partive politike/ Të zbulohet kush po pengon negociatat

Presidenti Ilir Meta ishte i pranishëm sot në ceremoninë e 77-vjetorit të Konferencës së Pezës. Në një prononcim për mediat, pas ceremonisë, kreu i shtetit  i...

Opinione 21:35 - 7 Shtator, 2019

Nga Mero Baze/ “Pazari” që nuk bëhet pa opozitën parlamentare

Të gjitha palët, përveç shumicës, po përgjojnë se kush do jetë pazari me shumicën dhe kujt do t’i jepet ky pazar. Partia Demokratike po përpiqet t’i...

Aktualitet 06:55 - 1 Korrik, 2019

Ende ka shpresë/ Aurel Plasari ka një mesazh

Studiuesi Aurel Plasari ka reaguar në lidhje me pjesëmarrjen në zgjedhjet vendore 30 qershor 2019. Në një postim në rrjetet sociale, Plasari shkruan se votimet u...

Aktualitet 19:59 - 30 Maj, 2019

Lista e plotë/ Ja ku renditet PS dhe BD në fletën e votimit për zgjedhjet lokale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve gjatë mbledhjes së sotme ka vendosur renditjen përfundimtare të partive në fletën e votimit. Në fletën e votimit janë dy koalicione por...

mbledhje KQZ
Aktualitet 10:19 - 13 Maj, 2019

Zgjedhjet vendore/ Sot afati i fundit për regjistrimin e kandidatëve në KQZ

Sot është afati i fundit për regjistrimin e kandidatëve për kryebashkiakë, në Komisionin Qendror të ZGjedhjeve. Deri tani, Partia Socialiste ka shpallur 60 kandidatët për kryebashkiakë,...

Aktualitet 15:27 - 24 Prill, 2019

Bojkoti i zgjedhjeve/ Soreca thërret në takim partitë e koalicionit opozitar

Ambasadori i Bashkimit Europian në vendin tonë, Luigi Soreca ka thirrur sot në një takim partitë e vogla, të cilat nënshkruan ditën e djeshme marrëveshje me...

qeveria shqiptare me ministrat e rinj dhe te shkarkuar
Aktualitet 21:49 - 19 Prill, 2019

Ftoi partitë në zgjedhje/ Ish ministri i Ramës sulmon Ambasadën e SHBA-së

Ish ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka reaguar pas deklaratës së Ambasadës amerikane në Tiranë, e cila fton partitë politike të marrin pjesë në zgjedhjet lokale...

Aktualitet 22:33 - 17 Prill, 2019

Gara për Bashkinë e Gjirokastrës/ Ja si ndahen partitë kryesore

Bashkia e Gjirokastrës, e cila aktualisht drejtohet nga LSI-ja, sipas sondazhit të  kompanisë italiane “GPF Inspiring Research”, duket se do të garantojë një garë të fortë...

komisioni qendror i zgjedhjeve
Aktualitet 13:39 - 11 Shkurt, 2019

Zgjedhjet lokale/ KQZ ndan fondet

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka miratuar ditën e sotme fondet për partitë politike që do marrin pjesë në zgjedhjet lokale të 30 qershorit. KQZ zhvilloi sot...

Aktualitet 13:01 - 13 Tetor, 2018

Reforma zgjedhore/ Partitë joparlamentare apel komunitetit ndërkombëtar

Tryeza e partive joparlamentare u mbodh sërish sot në Tiranë, duke kërkuar zgjedhje të lira dhe të barabarta. Mbi 20 parti, shoqata dhe përfaqësues të shoqërisë...

luigji Soreca ambasador
Aktualitet 18:20 - 9 Tetor, 2018

Ambasadori i BE-së apel partive politike

Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri, Luigi Soreca, u ka bërë apel partive politike që të punojnë së bashku për reformën zgjedhore. Ai është shprehur përmes...

Aktualitet 21:20 - 21 Prill, 2018

Zgjedhjet, partitë në borxh të thellë, vetëm njera i ka shlyer/ Ja cila është

Rezultojnë me mijëra euro borxh nga partitë politike të cilat i kanë harxhuar ato gjatë fushatës elektorale dhe megjithse kanë kaluar rreth një vit ende borzhi...

Kryesore 13:56 - 27 Mars, 2018

Auditimi/ KQZ ultimatum partive politike: Të dorëzojnë menjëherë raportet financiare

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, nëpërmjet një deklarate për mediat mesditen e sotme i ka bërë thirrje ekspertëve kontabel që të shprehin interesin e tyre pranë KQZ...

Aktualitet 20:27 - 14 Mars, 2018

Renditja e partive në Kuvendin e Kosovës/ Rrëshqitje e dukëshme e VetëVendosjes

Lëvizja Vetëvendosje, pas zgjedhjeve të fundit, krenohej se ishte grupi parlamentar me më së shumti deputetë të dalë nga votimet e 11 qershorit 2017. Por, nëntë...

Aktualitet 14:30 - 29 Janar, 2018

Partitë që përfitojnë fonde nga buxheti/ KQZ ndan 190 milionë lekë

Rezultatet e marra në zgjedhjet e 25 qershorit do t’i shpërblejnë me të ardhura 6 forcat politike, që u renditën të para në fund të procesit...

Aktualitet 15:19 - 17 Janar, 2018

Partitë dorëzojnë emrat/ Ja cilët deputetë do përzgjedhin anëtarët e KLP dhe KLGJ

PS, PD dhe LSI kanë përcaktuar emrat e deputetëve që do të zënë vendet në komisionin ad-hoc për përzgjedhjen  e anëtarëve të Këshillit të Lartë të...