Connect with Us

All posts tagged "parlamenti"

“Të bashkohemi kundër Ramës”/ Mediu thirrje Metës të shpërndajë Parlamentin
Politikë 16:37 - 17 Tetor, 2020

“Të bashkohemi kundër Ramës”/ Mediu thirrje Metës të shpërndajë Parlamentin

Kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu, ka zhvillua një takim me strukturat e PR-së në Shkodër. Duke analizuar situatën politike në vend, Mediu tha se Presidenti...

Paralajmërimi i fortë i Metës/ I jap një mundësi të fundit parlamentit
Politikë 10:01 - 16 Tetor, 2020

Paralajmërimi i fortë i Metës/ I jap një mundësi të fundit parlamentit

Presidenti Ilir Meta vijon të përcjellë mesazhe të forta në drejtim të mazhorancës socialiste, ndërsa ripërsërit “respektimin e marëveshjes së pesë qershorit”. Në një postim në...

Ekzekutimi i “Grupit të Deputetëve”/ Meta: Shqiptarët kanë sërish një parlament monist
Politikë 10:59 - 12 Tetor, 2020

Ekzekutimi i “Grupit të Deputetëve”/ Meta: Shqiptarët kanë sërish një parlament monist

Presidenti Ilir Meta ka kujtuar sot ekzekutimin e “Grupit të Deputetëve”, dhe bashkëpunëtorëve të tyre në 10 tetorin e vitit 1947. Në një postim në rrjetet...

Skandali me BMW-në luksoze/ Kur do ti publikojë dokumentet Sandër Lleshaj?
Politikë 11:35 - 6 Tetor, 2020

Skandali me BMW-në luksoze/ Kur do ti publikojë dokumentet Sandër Lleshaj?

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ka shkuar dje me makinën e tij luksoze në parlament. Sikurse mund ta shikoni në foton më poshtë. Mjeti mban targën...

Nga kush e mbroni listën ju, o trima?
Politikë 13:41 - 5 Tetor, 2020

Nga Astrit Patozi/ Nga kush e mbroni listën ju, o trima?

Përfundimisht janë të papërsëritshëm, edhe pse tmerrësisht të parashikueshëm. Këtë pisllëkun me herësin e kryetarit, si postobllok i pakalueshëm për ta mbajtur mbyllur listën, duan edhe...

Kuvendi emëron ministres së re të Arsimit/ Ja sa deputetë votuan pro shkarkimit të Besa Shahinit
Politikë 14:55 - 24 Shtator, 2020

Kuvendi emëron ministren e re të Arsimit/ Ja sa deputetë votuan pro shkarkimit të Besa Shahinit

Kuvendi ka votuar gjatë seancës së sotme parlamentare shkarkimin e Besa Shahinit si ministre të Arsimit dhe Sportit dhe emërimin në vend të saj të Evis...

A do t’i miratojë ndryshimet në Kodin Zgjedhor?/ Meta jep përgjigjen e prerë
Politikë 14:21 - 24 Shtator, 2020

A do t’i miratojë ndryshimet në Kodin Zgjedhor?/ Meta jep përgjigjen e prerë

Presidenti Ilir Meta ka lënë të kuptohet se nuk do t’I miratojë ndryshimet në Kodin Zgjedhor, sipas draftit të paraqitur nga PS. Në një deklaratë për...

Naftëtarët e Ballshit/ Petrit Vasili kritikon kryeministrin Rama se shpërfill të varfrit
Politikë 20:39 - 23 Shtator, 2020

“PS ka frikë nga humbja”/ Petrit Vasili: Synon të rrëmbejë rregullat zgjedhore

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka folur për fazën e fundit të reformës zgjedhore dhe qëndrimin e opozitës rreth amendamenteve të propozuara nga...

Mblidhet sot grupi parlamentar i PS-së/ Ja çështjet që do diskutohen
Politikë 08:57 - 21 Shtator, 2020

Mblidhet sot grupi parlamentar i PS-së/ Ja çështjet që do diskutohen

Ditën e sotme do të mblidhet grupi parlamentar i Partisë Socialiste, ku në foksus të diskutimeve do të jetë organizimi i asamblesë dhe raportimi i përjavshëm...

parlamenti evropian
Kosova & Rajoni 08:19 - 19 Shtator, 2020

Parlamenti Evropian miraton rezolutën kundër Turqisë/ “Ankaraja të mos shkelë hapësirën greke”

Parlamenti Evropian ka miratuar një rezolutë  me 601 vota pro, 57 kundër dhe 36 abstenim, që dënon veprimet e paligjshme të Turqisë në zonën ekonomike të...

Komisioni i Ligjeve miraton propozimin e Murrizit/ Kryetari mund të kandidojë në katër zona
Aktualitet 13:18 - 17 Shtator, 2020

Murrizi flet pa dorashka/ Shqiptarët duhet ta dinë që votat e tyre shkojnë aty ku numërohen

Deputeti Myslim Murrizi ka reaguar ashpër nga foltorja e parlamentit dhe ka kërkuar hapjen e listave 100 përqind. Në fjalën e tij deputeti shprehet se qeveria...

Skandali me makinën 100 milionëshe/ Sandër Lleshaj nuk e fut dot në xhep BMW-në luksoze
Politikë 10:26 - 9 Shtator, 2020

Skandali me BMW-në luksoze të Sandër Lleshajt/ Makina qarkullon me targa falso

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj bëri paradën e modës në parlament dy ditë më parë, ku nuk e ka fshehur makinën e tij luksoze 100 milionëshe,...

Politikë 13:04 - 7 Shtator, 2020

Si përfundoi Rudina Hajdari, tek partia e hajdutëve të Ilir Metës

Ka disa ditë që deputetja Rudina Hajdari ka deklaruar se do të bashkohet, me lëvizjen “Nisma Thurrje”. Një lëvizje që fillimisht u quajt një Organizatë e...

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Qeveria bën lëvizjen e papritur
Politikë 09:58 - 28 Gusht, 2020

Qytetarët shprehin zhgënjim të madh ndaj politikës/ Parlamenti nuk është përfaqësues

Instituti i Studimeve Politike (ISP), në kuadër të projektit për monitorimin e parlamentit 2017-2020, të cilin po e realizon me mbështetjen financiare nga Ambasada e Mbretërisë...

Kushtetuta u ndryshua me ngut/ Aurela Anastasi: Jam kundër referendumeve
Politikë 17:52 - 31 Korrik, 2020

Kushtetuta u ndryshua me ngut/ Aurela Anastasi: Jam kundër referendumeve

Për konstitucionalisten Aurela Anastasi, ndryshimet kushtetuese të miratuara në Parlament, u bënë në një kohë aspak të mjaftueshme. Në një intervistë për TvT, Anastasi e pranoi...

Drama në Kakavijë/ Pse presidenti nuk “lëviz as gishtin” për zgjidhjen e problemit?
Politikë 15:56 - 31 Korrik, 2020

“Ligjshmëria e parlamentit, jo sipas interesave”/ Profesor Kabo “kryqëzon” Metën

Profesor Përparim Kabo ka folur sot në lidhje me ndryshimet kushtetuese, të miratura një ditë më parë në parlament. Në një lidhje për emisionin Top Talk,...

“Një hap para”/ Paralajmëron deputeti Andi Përmeti: Beteja vazhdon
Politikë 13:37 - 30 Korrik, 2020

“Një hap para”/ Paralajmëron deputeti Andi Përmeti: Beteja vazhdon

Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti, e cilëson vetëm një hap para, po jo të mjaftueshëm votimin e sotëm të parlamentit për hapjen e listave. Në...

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Pedagogu “shuplakë” politikës: Jemi kthyer shumë hapa pas
Politikë 08:39 - 30 Korrik, 2020

Mbyllet sot sesioni parlamentar/ Pritet miratimi i ndryshimeve kushtetuese, ende pa konsensus me opozitën

Sesioni parlamentar mbyll Legjislaturën e IX, ndërsa në seancën e sotme pritet votimi në Kuvend i ndryshimeve kushtetuese. Kjo seancë është e dedikuar vetëm ndryshimeve kushtetuese...

“Parlamenti të mos ishte mbledhur”/ Taulant Muka: Deputetët duhej të ishin në karantinë  
Politikë 14:02 - 29 Korrik, 2020

“Parlamenti të mos ishte mbledhur”/ Taulant Muka: Deputetët duhej të ishin në karantinë  

Mjeku epidemiolog, Taulant Muka ka theksuar se në kushtet kur tre deputetë kanë rezultuar pozitiv ndaj Covid-19, parlamenti nuk duhej të ishte mbledhur. Në një postim...

Ndalimi i koalicioneve/ Mark Marku: Vendi mund të shkojë në konflikt civil
Politikë 18:20 - 25 Korrik, 2020

Ndalimi i koalicioneve/ Mark Marku: Vendi mund të shkojë në konflikt civil

Pedagogu Mark Marku, ka bërë një paralajmërim të fortë teksa ka qenë duke komentuar nismën e mazhorancës dhe opozitës parlamentare për të bërë ndryshime kushtetuese. Marku...

Skena politike shqiptare tre polare/ Opozita e përçarë si favor për Ramën
Politikë 13:20 - 24 Korrik, 2020

Skena politike shqiptare tre polare/ Opozita e përçarë si favor për Ramën

Pas vitit 2001, dhe drejt zgjedhjeve të 2003, por artikuluar fort edhe në vitin 2004, Sali Berisha në atë kohë kryetar i opozitës theksoi se skena...

Rama paralajmëron opozitën e Bashës/ Parlamenti vendos më 30 korrik për ndryshimet me apo pa ju”
Politikë 19:16 - 23 Korrik, 2020

Rama paralajmëron opozitën e Bashës/ “Parlamenti vendos më 30 korrik për ndryshimet me apo pa ju”

Kryeministri Edi Rama ka reaguar menjëherë pas përfundimit të mbledhjes së Këshillit Politik dhe deklaratave të Oerd Bylykbashit e Petrit Vasilit. Në një postim në rrjetet...

Zbulohet data që do shpallë presidenti për zhvillimin e zgjedhjeve
Politikë 11:32 - 17 Korrik, 2020

A mund ta votojë parlamenti jo kushtetues, marrëveshjen e 5 qershorit?!

Presidenti Ilir Meta dhe disa faktorë të tjerë, përfshirë këtu opozitën, po thonë se amrrëveshja e 5 qershorit, duhet të miratohet nga parlamenti, ashtu siç është...