Connect with Us

All posts tagged "Paris"

Blog 08:31 - 5 Shkurt, 2020

Pse Brexit nuk do të shkaktojë shpërbërjen e BE-së

Nga Douglas Webber “The Conversation” * Brexit mund të ndryshojë rrënjësisht Britaninë e Madhe. Si pavarësia e Skocisë, ashtu edhe Irlandës së Veriut nga Britania janë...

Blog 08:21 - 23 Janar, 2020

Britania votoi për pavarësi, por ajo po izolohet nga bota

Nga Jeremy Shapiro, “European Council on Foreign Relations” * Më 31 Janar, Britania e Madhe do të dalë më në fund nga makthi i saj i...

Bota 15:34 - 3 Janar, 2020

Vrau dy persona me thikë në Paris/ Pushkatohet nga policia

Një burrë ka goditur me thikë një numër kalimtarësh duke lënë dy persona të vdekur në një park afër Parisit, dhe më pas është pushkatuar nga...

Bota 11:21 - 1 Janar, 2020

Ardhja e 2020/ Si u festua nëpër botë

Mbrëmë u celebrua gjerësisht festa më gjithpërfshirëse në botë: Viti i Ri. Për ta pritur 2020 në mënyrë sa më festive dhe të hijshme, shumë vende...

Bota 16:39 - 25 Dhjetor, 2019

Të mirat e protestave në Francë/ Rritet numri i biçikletave nëpër rrugë

Protestat e pandërprera në Paris kanë shkaktuar një farë revolucioni në transportin brenda qytetit. Trenat dhe autobuzat janë futur në grevë dhe kjo favorizuar përdorimin e...

Bota 17:36 - 11 Dhjetor, 2019

Dita e gjashtë e protestave në Francë/Sindikatat: Nuk dorezohemi pa parë rezultate

Protesta dhe demonstrata paqësore vijojnë të zhvillohen në qytetet franceze nga punonjës të sektorit publik. Sot shënohet dita e gjashtë që qytetarët janë në protestë kundër...

Kronika 13:50 - 13 Tetor, 2019

Ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar/ Ekstradohet nga Franca 31 vjeçari shqiptar

Ekstradohet nga Franca një shtetas shqiptar i shpallur në kërkim ndërkombëtar për trafikim të narkotikëve. Nga Specialistët e Interpol Tirana u krye ekstradimi nga Paris/Francë drejt...

Aktualitet 17:24 - 20 Maj, 2019

Një person i dyshimtë ngjitet me shpejtësi në Kullën Eiffel, evakuohen turistët

Kulla “Eiffel” është bllokuar për turistët pasditen e kësaj të hënë. Mediat franceze raportojnë së shkak është bërë një  person, i cili është parë teksa po...

Aktualitet 18:14 - 17 Maj, 2019

Nga Veton Surroi/ Thaçi, tango e fundit në Paris

Vazhdimi i politikës së jashtme të dështuar kosovare është antagonizimi i paralajmëruar me Gjermaninë e Francën 1. Është provokim, natyrisht, që të përdor titullin e njërit...

Aktualitet 13:25 - 13 Maj, 2019

Parajsa e Instagramit/Parisi bie nga “froni”, ja kush është qyteti ku bëhen më shumë foto

Qyteti i Parisit njihet për vëndet e tij romantike dhe kullën Eiffel ku shumë turistë mezi presin të shkrepin një foto. Por kjo “parajsë” e Instagramit...

Aktualitet 16:16 - 3 Maj, 2019

Kosova dhe Serbia pas Berlinit e para Parisit

Kryetari i Parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli, tha se udhëheqësit e institucioneve do të jenë të bashkuar në zgjidhjen e çështjeve me Serbinë dhe asnjëherë nuk...

Aktualitet 10:08 - 25 Prill, 2019

Bëhuni gati për fundin e BE-së që njohim 

Politologu bullgar, Ivan Krastev, thotë se kurrë më parë BE-ja nuk ka qenë në një krizë kaq të thellë. Ai thotë se Bashkimit Evropian i nevojitet...

Aktualitet 08:49 - 16 Prill, 2019

Shpëton struktura e katedrales “Notre Dame”/ Macron: Do ta rindërtojmë të gjithë së bashku

Një zjarr masiv ka përfshirë mbrëmjen e djeshme katedralen “Notre Dame de Paris”. Zjarri ka zgjatur mbi 9 orë, por fatmirësisht është arritur të shpëtohen dy...

Aktualitet 19:50 - 15 Prill, 2019

Notre-Dame/ Flakët pushtojnë katedralen e famshme të Parisit

Një zjarr i madh ka rënë pasditen e sotme në katedralen e famshme të Notre-Dame në Paris. Sipas informacioneve objekti po restaurohej, ndërkohë që është përfshirë...

Aktualitet 17:59 - 2 Prill, 2019

Sekuestrohen valixhet diplomatike/ Mediat franceze: Po dërgoheshin në Shqipëri për pastrim parash

Sipas informacioneve valigjet kishin rreth 23 milion euro. Ndërkohë mediat franceze raportojnë se valixhet po dërgoheshin në Shqipëri, vendi ku pastrohen paratë e pista. “Burime nga...

Aktualitet 17:07 - 24 Mars, 2019

Deklarata e fortë/ Rama dhe Basha u takuan në Paris

Disa ditë më parë, kryeministri Edi Rama vizitoi i vetëm Parisin dhe Berlinin ku sipas tij ka zhvilluar takime jo formale. Ndërkohë në të njëjtën periudhë...

Kryesore Show Biz 12:25 - 22 Mars, 2019

Tentativa për vetëvrasje e Paris Jackson/Publikohet regjistrimi i telefonatës me urgjencën

Pak ditë pasi Paris Jackson tentoi të kryente vetëvrasje publikohet një audio e momentit, kur dikush që ndodhet në shtëpinë e saj kërkon ndihmë për një...

Basha dhe Rama pas marreveshjes se 18 Majit
Aktualitet 22:05 - 21 Mars, 2019

Rama dhe Basha u takuan në Paris/ I uli Sorosi

Në një postim në rrjetet sociale, avokati Altin Goxhaj ka ngritur hipotezën e një takimi të mundshëm midis kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të PD-së, Lulzim...

Aktualitet 16:25 - 23 Janar, 2019

15 kombinime super të bukura nga Java e Modës në Paris që mund t’i veshim dhe ne

Prej disa ditësh në Paris ka nisur Java e Modës. Dhe përveç pasarelave, as blogeret dhe fashionistat nuk janë zhgënjyer. Ato janë fotografuar jashtë sfilatave me...

Aktualitet 14:49 - 12 Janar, 2019

Shpërthim i fuqishëm në Paris/ 2 të vdekur 30 të plagosur

Parisi u trondit nga një shpërthim i fuqishëm mëngjesin e sotëm. Shpërthimi ndodhi si rezultat i rrjedhjes së gazit në një furrë buke në “Rue de...

Aktualitet 10:02 - 12 Janar, 2019

Shpërthim në qendër të Parisit/ Raportohet për disa të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm në lagjen Opera, në Paris. Mësohet se një shpërthim i fuqishëm ka...

Aktualitet 19:41 - 30 Dhjetor, 2018

Parisi në flakë/ “Jelekët e verdha” shkatërrojnë çfarë iu del përpara

Protesta e “jelekëve të verdha” ka bërë që ditën e sotme Parisi të mbulohet nga re të zeza tymi. Protestuesit dogjën dhe shkatërruan çdo gjë që...

Aktualitet 14:07 - 28 Dhjetor, 2018

Media italiane/Korça është xhevahiri i fundvitit, e dinë të gjithë

Shkrimi i mëposhtëm është përshtatur nga Vado in Albania Që Korça është një xhevahir, kjo tashmë është e qartë për të gjithë, qyteti njihet ndryshe edhe...