Connect with Us

All posts tagged "parandalim"

Çfarë parandalon pirja e një gote vere në ditë?/ Zbuloni çfarë thonë studiuesit
Life Style 12:00 - 23 Tetor, 2020

Çfarë parandalon pirja e një gote vere në ditë?/ Zbuloni çfarë thonë studiuesit

Sipas një studimi të ri, një gotë verë e kuqe ose filxhan çaji çdo ditë mund të shmangë një sulm në zemër ose goditje në tru....

Parandalimi i sulmit në zemër/ 4 këshilla që duhet t’i ndiqni patjetër
Life Style 14:51 - 21 Tetor, 2020

Parandalimi i sulmit në zemër/ 4 këshilla që duhet t’i ndiqni patjetër

Presioni i lartë i gjakut dhe kolesteroli i lartë veçanërisht rrisin rrezikun e një sulmi në zemër. Për të parandaluar një sulm në zemër, mjeku juaj...

Bota 09:18 - 19 Tetor, 2020

Italia shtrëngon masat kufizuese ndaj COVID-19/ Kryeministri Conte: S’mund të humbim kohë

Itali ka shtrënguar masat kufizuese në përpjekje për të ndaluar përhapjen e mëtejmë të koronavirusit, pas rritjes së numrit të rasteve dy ditët e fundit. Kryeministri...

A e parandalon gastritin ngrënia e bananeve?/ Zbuloni si qëndron e vërteta
Life Style 16:48 - 18 Tetor, 2020

A e parandalon gastritin ngrënia e bananeve?/ Zbuloni si qëndron e vërteta

Gastriti është një problem shumë i zakonshëm në ditët e sotme. Është një proces inflamator që përfshin muret e brendshme të stomakut. Gastriti, i cili shpesh...

Shëndeti 12:10 - 16 Tetor, 2020

Studiuesit: Ushtrimet fizike në mëngjes mund të shmangin kancerin

Ushtrimet në mëngjes, të tilla si një shëtitje e shpejtë ose udhëtim me biçikletë mund të shmangin kancerin, sipas studimit të ri. Bërja e ushtrimeve të...

Rihapja e shkollave/ Dasho: Duhet përgjegjshmëri e lartë profesionale dhe veprim i koordinuar multidisiplinor
Shëndeti 19:08 - 30 Shtator, 2020

Erion Dasho ironizon Komitetin Teknik/ Do parandalojnë valën e dytë duke mos lënë të ikë e para

Eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho, ka ironizuar pak minuta më parë Komitetin Teknik të ekspertëve për situatën shëndetësore në vend. Në kohën kur të gjithë...

Shëndeti 12:55 - 28 Gusht, 2020

Zbulimi i madh/ Shkencëtarët bëjnë një tjetër hap kundër Coronavirusit

Tani, shkencëtarët nga Universiteti i Albertës pretendojnë se një ilaç i krijuar për macet mund të mbrojë njerëzit nga Covid-19.Ilaçi, i quajtur GC376 përdoret për të...

Vrasja e 82-vjeçarit në Fier/ Zbardhet ngjarja, në pranga autori
Kronika 17:21 - 15 Gusht, 2020

Fier/ Parandalohet vrasja e trefishtë, kapet autori që qarkullonte me automatik

Një ngjarje e rëndë është parandaluar në Fier, me arrestimin e një personi, i cili qarkullonte me automatik në qytet.  Policia njofton se ka arrestuar Ilirjan...

Befason studimi i ri/ Kanabis parandalon inflamacionin e mushkërive
Shëndeti 12:58 - 14 Korrik, 2020

Befason studimi i ri/ Kanabis parandalon inflamacionin e mushkërive

Sipas një studimi të ri kanabisi mund të ndihmojë për të parandaluar një gjendje vdekjeprurëse të mushkërive të lidhura me koronavirusin. Studiuesit nga Univeristeti i Carolinës...

“Nëse i doni fëmijët tuaj, hiquni maskat!”/ Taulant Muka bën thirrjen e fortë
Sociale 19:40 - 3 Korrik, 2020

Shifrat shqetësuese nga Covid-19/ Taulant Muka tregon këshillat që i ka dhënë prindërve

Studiuesi Taulant Muka, ka dhënë disa këshilla për qytetarët, në kohën që shifrat e të infektuarve janë të larta dhe shqetësuese. Muka tregon këshillat që i...

Sociale 21:05 - 26 Qershor, 2020

“Të miturit në konflikt me ligjin”/ Sfida parandalimi dhe rehabilitimi

Në Shqipëri përfaqësues të shoqërisë civile dhe autoritetet zyrtare kanë rritur vëmendjen mbi një fenomen shqetësues, atë të përfshirjes së të miturve në vepra të ndryshme...

Shëndeti 16:01 - 26 Qershor, 2020

Goditja e nxehtësisë/ Gjithçka që duhet të dini, nga simptomat tek parandalimi

Këtë javë Mbretëria e Bashkuar ka përjetuar periudhën më të nxhetë, me temepraturat që kanë arritur deri më 34 gradë celius. Britanikëve u është kërkuar që...

Shëndeti 22:19 - 26 Prill, 2020

Koronavirusi/ Si të parandalojmë impaktin psikologjik të izolimit?

Në pasigurinë e këtyre ditëve, e vetmja gjë e qartë është që ne po përballemi me një urgjencë shëndetësore të paparë në numër dhe forma. Një...

Shëndeti 09:33 - 7 Prill, 2020

Gratë shtatzëna dhe koronavirusi/ Ministria jep udhëzime për parandalimin e Covid-19

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar disa udhëzime për parandalimin e koronavirusit tek gratë shtatzëna. Sipas Ministrisë, edhe për gratë shtatzëna, rekomandohet të ndërmarrin veprime normale parandaluese...

Sociale 16:03 - 27 Mars, 2020

Infektimi nga Covid-19/ OBSH në Shqipëri këshilla jetike për ata që vuajnë nga sëmundje të ndryshme

Organizata Botërore e shëndetësisë në Shqipëri ka dhënë disa këshilla jetike për të gjithë njerëzit që vuajnë nga sëmundje të ndryshme se si të mbrohen nga...

Bota 11:41 - 24 Shkurt, 2020

Koronavirusi!/ Çfarë po bëjnë ndërmarrjet italiane për të luftuar virusin

Pas më shumë se 150 rasteve të konstatuara me koronavirus në veri Italisë, ndërmarrjet, duke filluar nga Unilever e Casalpusterlengo (Lodi) ku u zbulua rasti i...

Blog 08:50 - 9 Shkurt, 2020

Si mund të parandalohet “vdekja” e lumenjve të botës

Nga Brahma Chellaney “Project Syndicate” Nga Tigri tek Indi, nga Jance tek Nili, lumenjtë kanë qenë jetikë për shfaqjen e qytetërimit njerëzor. Mijëra vjet më vonë,...

Aktualitet 15:53 - 12 Shkurt, 2019

Kërcënoi bashkëfshatarin/ Policia parandalon konfliktin

Policia e Shtetit në një njoftim të shpërndarë në rrjetet sociale ka bërë të ditur arrestimin e shtetasit me iniciale A.Ll 43 vjeç banues në Kolonjë....

Aktualitet 12:10 - 24 Janar, 2019

Plani i emergjencës/Ja çfarë duhet bëre kur gripi është rrotull

Lani duart:  Nëse po filloni të ndiheni sikur të keni një të ftohtë ose grip, larja e duarve mund të zvogëlojë rrezikun e përhapjes së virusit...

Life Style 21:15 - 12 Janar, 2019

Përtypja e karafilave/Nga parandalimi i kancerit deri te normalizimi i tensionit të gjakut

Ne mund të kemi kuruar shumë sëmundje me mënyra të thjeshta, të lira dhe të sigurta. Dëshmia për këtë është se shumë trajtime natyrore, të zbuluara...

Aktualitet 08:30 - 2 Janar, 2019

A e keni ditur? Arra parandalon këto sëmundje

Arra ka edhe veti shëruese të sëmundjeve. Shumë studime kanë studiuar dobitë shëndetësore të arrave, ku si rezultate kanë pasur përmirësimin e pjellorisë së meshkujve, ndihmë...

Aktualitet 15:35 - 1 Gusht, 2018

Parandalohet sulmi terrorist

Forcat anti-terrorit në Egjipt parandaluan një atentat terrorist, duke shkatërruar një celulë që po përgatitej të sulmonte disa zona të populluara me qëllim destabilizimin e vendit....

Aktualitet 14:21 - 29 Korrik, 2015

Parandalohet vrasja në Shkodër, 2 në pranga

Policia e Shkodrës ka parandaluar një vrasje në këtë qytet dhe ka arrestuar 21-vjeçarin Osman Malja, i cili mbahej në vëzhgim prej kohësh. Nga informacionet e...