Connect with Us

All posts tagged "papunesi"

Grupmosha në prag pensioni, më e integruar në tregun e punës/ Papunësinë e vuajnë të rinjtë
Ekonomi 08:32 - 9 Prill, 2021

Grupmosha në prag pensioni, më e integruar në tregun e punës/ Papunësinë e vuajnë të rinjtë

Grup-moshat më të vjetra të popullsisë janë më pak të ekspozuara ndaj fenomenit të papunësisë, në krahasim me ato më të reja. Të dhëna të detajuara...

"Biznesi i vogël i pakulturuar"/ Arben Shkodra: Heqja e taksave sjell papunësi të fshehur
Aktualitet 23:01 - 23 Mars, 2021

“Biznesi i vogël i pakulturuar”/ Arben Shkodra: Heqja e taksave sjell papunësi të fshehur

Arben Shkodra, Sekretar i Përgjithshëm i Shoqatës së Prodhuesve thotë se politika për interesa të votave po dëmton biznesin. Ai mori si shembull dy elementë negativë...

Pas braktisjes/ Basha mesazh artistëve
Politikë 11:50 - 11 Mars, 2021

Basha hap ‘thesin’ e premtimeve / “Do të ulë papunësinë dhe do bëj pagat 1200 euro”

Kryedemokrati Lulzim Basha gjatë një komunikimi Live në rrjetet sociale u është përgjigjur pyetjeve të qytetarëve. I pyetur se si do ta luftojë nivelin e papunësisë...

Politikë 11:47 - 13 Shkurt, 2021

“Varfëri e skajshme dhe papunësi e lartë”/ Këlliçi krah qytetarëve: Duhet vepruar menjëherë!

Kryetari i Forumit Rinor të Partisë Demokratike Belind Këlliçi ka zhvilluar një takim me banorët e “Rrugës së Qelqit’’, në zonën e Kombinatit. Këllici ngre shqetësimin...

Sociale 09:07 - 13 Janar, 2021

A të duhet shkolla në Shqipëri?! Papunësia është më e ulët tek ata me arsim 8-9 vjeçar!

Nëse ke mbaruar shkollën e lartë, ke më shumë mundësi që të mbetesh i papunë, në krahasim me dikush që ka vetëm arsim 8-9 vjeçar. Të...

Fjalët më të kërkuara në Google gjatë vitit 2020
Kuriozitete 23:00 - 1 Janar, 2021

Fjalët më të kërkuara në Google gjatë vitit 2020

Ashtu si çdo vit, edhe në këtë fundvit janë publikuar fjalët më të kërkuara gjatë 2020-ës në rrjetet sociale. Sipas të dhënave të publikuara nga Google,...

Ekonomi 08:10 - 23 Dhjetor, 2020

Nga Shkodra te Korça, qytetet më të goditura nga COVID-19/ Pësuan rritjen më të madhe të papunësisë

Qarqet e Shkodrës, Vlorës dhe Korçës panë rritjen më të lartë vjetore te papunësisë në tremujorin e tretë të këtij viti, sipas të dhënave zyrtare që...

Ekonomi 11:34 - 15 Dhjetor, 2020

Papunësia e lartë në vend/ Ministrja Denaj i përgjigjet Metës

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj deklaroi se vendi ka përballuar me sukses goditjen e tërmetit dhe pandemisë. Gjatë fjalës së saj në një konferencë...

Kriza lë të papunë 14 mijë persona, 32 mijë të tjerë u rikthyen në tremujorin e tretë
Ekonomi 08:56 - 11 Dhjetor, 2020

Kriza lë të papunë 14 mijë persona, 32 mijë të tjerë u rikthyen në tremujorin e tretë

Pas heqjes së masave të karantinës punësimi shihet të jetë përmirësuar në tremujorin e tretë të këtij viti, por megjithatë më shumë se 14 mijë e...

Vatër e nxehtë nga Covid-19/ Rritet papunësia në Qarkun e Gjirokastrës
Sociale 20:02 - 6 Dhjetor, 2020

Vatër e nxehtë nga Covid-19/ Rritet papunësia në Qarkun e Gjirokastrës

Rritja e infektimeve me COVID 19 në Qarkun e Gjirokastrës po sjell pasoja për shumë biznese të prodhimit dhe shërbimeve. Qindra punëtorë po humbasin vendet e...

Sondazhi: Rritet papunësia dhe pesimizmi tek të rinjtë në Shqipëri
Sociale 19:06 - 29 Nentor, 2020

Sondazhi: Rritet papunësia dhe pesimizmi tek të rinjtë në Shqipëri

Në Shqipëri Rrjeti Kombëtar për të Rinjtë sapo ka kryer një anketim me të rinj nga gjithë vendi, ku shihet një rritje e papunësisë dhe pesimizmit...

Papunësia si rrezik global
Ekonomi 10:22 - 11 Tetor, 2020

Papunësia si rrezik global

Çdo vit World Economik Forum (WEF) hulumton rrreziqet, që i kanosen ekonomisë në pjesë të ndryshme të botës si dhe pasojat që mund të kenë ato...

SHBA, bien kërkesat për ndihmë papunësie
Bota 16:54 - 13 Gusht, 2020

SHBA, bien kërkesat për ndihmë papunësie

Në SHBA, 963 mijë persona të tjerë paraqitën javën e kaluar kërkesa për kompensim papunësie, sipas Departamentit të Punës. Megjithatë kjo ishte hera e parë që...

Raporti-Të rinjtë në Shqipëri/ Pandemia shtoi kriminalitetin, papunësinë dhe dhunën
Sociale 10:52 - 12 Gusht, 2020

Raporti-Të rinjtë në Shqipëri/ Pandemia shtoi kriminalitetin, papunësinë dhe dhunën

Në Ditën Ndërkombëtare të të Rinjve, CRCA dhe ANYN Shqipëri bëjnë publike gjendjen e mjerë të rinisë, në Raportin “Rinia në Shqipëri 2020“ Dita Ndërkombatëre e...

Ekonomi 14:06 - 10 Qershor, 2020

Rritet papunësia/ INSTAT: 20 mijë të punësuar më pak në 3-mujorin e parë

Në fund të muajit mars, në vend kishte zyrtarisht rreth 20 mijë të punësuar më pak, sipas të dhënave administrative të tregut të punës, të raportuar...

Bota 15:39 - 5 Qershor, 2020

SHBA, bie niveli i papunësisë/ Shtohen 2.5 milionë vende pune

Ekonomia amerikane ka pësuar së fundmi hapa befasues me rihapjen e bizneseve pas kufizimesh për shkak të koronavirusit. Punëdhënësit amerikanë kanë shtuar 2.5 milionë vende pune...

Ekonomi 22:35 - 13 Maj, 2020

“Ekonomia pësoi shok në prill”/ Ahmetaj: Numrin e të papunëve do ta shohim më 21 maj

Ministri i ngarkuar për situatën ekonomike nga koronavirusi, Arben Ahmetaj, nuk ka dhënë një numër të papunësisë në vend. Ahmetaj tha se numrin e saktë të...

Ina Zhupa nxjerr videon/ Zbulon propagandën e Veliajt: Po bën vijëzimet në një rrugë të shkatërruar
Politikë 16:52 - 13 Maj, 2020

Parashikimi pesimist i BERZH/ Zhupa: Kllouni doli lakuriq, ka rritur papunësinë

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa, ka reaguar lidhur me parashikimet pesimiste të Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH), për ekonominë shqiptare. BERZH-i parashikon se...

Ekonomi 09:30 - 12 Maj, 2020

“Jemi në recesion”/ Ekspertja e ekonomisë: Niveli i papunësisë do të rritet akoma

Pandemia e koronavirusit ka shkaktuar një rënie ekonomike në gjithë botën. Ekspertja e ekonomisë Irena Beqiraj në një intervistë për Abc e Mëngjesit është shprehur se...

Tabaku i përgjigjet Ramës/ Shqiptarëve nuk mund t’ua hedhësh më
Politikë 16:02 - 7 Maj, 2020

“Qeveria stimuloi papunësi”/ Tabaku: Periudhë e vështirë, do goditet rëndë konsumi

Ish deputetja e PD, Jorida Tabaku ka folur lidhur me ekonominë e vendit pas pandemisë së koronavirusit. Sipas Tabakut, dëmi në ekonomi është 1.2 miliardë euro...

Bota 18:25 - 30 Prill, 2020

Koronavirusi dëmton rëndë ekonominë/ Papunësia dhe dilemat e rihapjes në SHBA

Në SHBA vazhdojnë të shtohen radhët e të papunëve. Sipas një njoftimi të sotëm nga Departamenti i Punës, javën e kaluar u shtuan 3.8 milion punëtorë...

Ekonomi 22:49 - 14 Prill, 2020

“Paketa A është e ngushtë”/ Ish-zv.ministri: Nëse do ishte më e zgjeruar s’do kishim 60 mijë të papunë

Ish-zëvendësministri i Ekonomisë dhe Financave, Elton Haxhi, ka folur mbrëmjen e sotme lidhur me situatën ekonomike në të cilën ndodhen vendi. Ish-zv.ministri kritikoi paketat e qeverisë,...

Sociale 16:10 - 8 Prill, 2020

Si mund ta marrin pagesën e papunësisë/ Ambasada shqiptare në SHBA njoftim të rëndësishëm

Ambasada shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka bërë një njoftim të rëndëishëm për të gjithë bashkëkombasit që ndodhen atje. Ambasada bën me dije se...