Connect with Us

All posts tagged "paniku"

Gjashtë format e Covid-19/ Kush është grupi më i rezikuar
Sociale 07:58 - 23 Mars, 2020

Paniku vret më shumë se çdo epidemi…!

Nga Dr. Gëzim Xhepa 1. Të sëmurë kronikë mbani lidhje të rregullta telefonike me mjekun e familjes… Shmangni kontaktet e drejtpërdrejta me mjediset mjekësore dhe grumbullimet...

Blog 08:39 - 17 Mars, 2020

Faktori frikë/ Media dhe politikanët, duhet të ndihmojnë në frenimin e panikut

Nga Douglas Mackinnon “The Hill” * Shumica e njerëzve, kanë dëgjuar për moton e mediave të lajmeve “Nëse rrjedh gjak, vlen si lajm!”. Lajmet e bujshme...

Sociale 10:27 - 15 Mars, 2020

Koment: Corona është një sprovë

Një virus po sillet rreth botës. Orë pas ore numri i të infektuarve rritet. Paniku po përhapet. Por kjo nuk ndihmon. Në krizë duhet bërë më...

Blog 08:40 - 10 Mars, 2020

Virusi i frikës, shumë më i rrezikshëm se koronavirusi

Nga Ian Buruma “Project Syndicate” * Në shtatorin e vitit 1923, Tërmeti i Madh i Kantos shkatërroi pjesë të mëdha të Tokios, kryesisht për shkak të...

Bota 22:41 - 8 Mars, 2020

Paralajmërimi i mjekut nga Toronto/ Paniku mund të na lëndojë më shumë se sa vetë koronavirusi

Një specialist i sëmundjeve infektive paralajmëron se reagimet e ekzagjeruara të njerëzve për përhapjen e koronavirusit, mund të bëjnë më shumë dëme sesa vetë sëmundja. Abdu...

Politikë 12:31 - 1 Mars, 2020

Nga Armir SHKURTI/ Më e madhe frika nga frika se nga virusi

“Aman boll me koronavirusin”! “Na çmendët”! “Mos me panik”! I lexon e i dëgjon përditë. Më mirë të mos e dimë të keqen. Kur të vijë...

“Keqmenaxhimi i situatës ndaj Covid/ Koduzi: Faqja amerikane, parashikim apokaliptik për Shqipërinë
Sociale 09:34 - 26 Shkurt, 2020

Pse kemi panik ndaj koronavisurit?/ Psikiatrja mesazh qytetarëve

Psikiatrja Arjana Rreli ka folur sot për panikun e shkaktuar nga koronavirusi, ndërsa theksoi se qytetarët duhet të ruajnë qetësinë dhe të tregohen të kujdesshëm. E...

Sociale 11:24 - 5 Dhjetor, 2019

Paniku dhe fenomeni “Fake News”

Duke parë një situatë tepër të rrënduar ditët e fundit në lidhje me ndëshkime për persona apo portale të mediave Online në lidhje me arsye zyrtare...

Dy tërmete të njëpanjëshme/ Regjistrohen lëkundje të lehta në Korçë
Opinione 15:07 - 3 Dhjetor, 2019

Mposhte frikën që të harrosh tërmetin, atë nuk e ndalojmë dot!

* Nga Prof. Dr. Afat Serjani Tërmeti i 26 nëntorit na zuri të gjithëve në gjumë dhe na goditi shumë rëndë me vdekjen e 51 personave...

Sociale 23:28 - 22 Shtator, 2019

FAKE NEWS nga ÇIMI-Qytetarët braktisin Tiranën/Trafik i rënduar në kryeqytet

Pas tërmetit mbrëmjen e sotme, por edhe FAKE NEWS, shperndare nga Syri i Cim Pekes te Ilir Metes, se do kishte lekundje te forta prane mesnate...