Connect with Us

All posts tagged "Pandemia"

Variantet e reja të Covid/ Mjeku Pilaca: Politika të fokusohet tek masat parandaluese
Shëndeti 10:34 - 28 Janar, 2021

Variantet e reja të Covid/ Mjeku Pilaca: Politika të fokusohet tek masat parandaluese

Mjeku infeksionist Arben Pilaca thotë se frenimi i përhapjes së pandemisë mund të ndalojë edhe krijimin e varianteve të reja të COVID-19. Prandaj ai apelon që,...

Trishtim i madh!/ Dhurata Çupi: Çdo ditë në Mat dëgjojmë për njerëz që përcillen në banesën e fundit
Politikë 16:12 - 26 Janar, 2021

Trishtim i madh!/ Dhurata Çupi: Çdo ditë në Mat dëgjojmë për njerëz që përcillen në banesën e fundit

Ish deputetja e PD-së Dhurata Çupi, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale ku shkruan se pandemia e koronavirusi ka shkaktuar pasoja të shumta në...

Gjoba, burgim për ata që nuk vënë maskë në Los Anxhelos
Bota 20:34 - 24 Janar, 2021

Pandemia e Covid-19/ Gjoba dhe burgim për ata që nuk vënë maskë në Los Anxhelos

Kryetari i Bashkisë së Los Anxhelosit, Eric Garcetti, njoftoi kohët e fundit se policia do të fillojë të arrestojë protestuesit kundër maskave, të cilët ngacmojnë të...

Habit Bledi Mane/ Pandemia ka rritur shtatzënitë, do kemi rreth 40 mijë lindje
Aktualitet 20:00 - 24 Janar, 2021

Habit Bledi Mane/ Pandemia ka rritur shtatzënitë, do kemi rreth 40 mijë lindje

Gazetari Bledi Mane ka habitur mbrëmjene sotme me një deklaratëtë bërë për lidnjet në Shqipëri. Mane tha se pandemia ka shtuar shtatzënitë dhe sipas tij, për...

Angela Merkel: 'kjo pandemi është katastrofa e shekullit'
Bota 19:04 - 21 Janar, 2021

Angela Merkel: Kjo pandemi është katastrofa e shekullit!

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se ka arsye për optimizëm në këtë “fazë të vështirë të pandemisë”, por Gjermania duhet të punojë së bashku me BE...

Rama e Manastirliu në Rrogozhinë/ E vijuam programin e rindërtimit të 300 qendrave shëndetësore
Politikë 17:34 - 20 Janar, 2021

Rama e Manastirliu në Rrogozhinë/ E vijuam programin e rindërtimit të 300 qendrave shëndetësore

Kryeministri Edi Rama dhe Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu kanë inspektuar qendrën e re shëndetësore në Rrogozhinë, e sapo rikonstruktuar, në kuadër të...

Pandemia, mbi 78% e grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike
Ekonomi 20:27 - 19 Janar, 2021

Pandemia, mbi 78% e grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Industria prodhuese dhe veçanërisht fasoneria është sektori më i goditur i ekonomisë nga pandemia. E në këtë situatë duket se pasojat më të rënda nga e...

Për ZOOM dhe KQZ-në në ZOOM
Politikë 20:03 - 19 Janar, 2021

Për ZOOM dhe KQZ-në në ZOOM

E kush nuk ka dëgjuar për platformën ZOOM këto kohë! Në kohët që jetojmë, udhëheqës qeverish, anëtarë të organeve drejtuese të organizatave ndërkombëtare, individë që i...

Largimi i 25 punonjësve në Spitalin e Shkodrës/ Drejtori tregon si qëndron e vërteta
Aktualitet 10:10 - 19 Janar, 2021

Largimi i 25 punonjësve në Spitalin e Shkodrës/ Drejtori tregon si qëndron e vërteta

Largimi i 25 punonjësve të laboratorit në Shkodër i cili u dha me koncesion ka sjellë akuza të forta nga ana e opozitës. Këtyre akuzave u...

Pandemia goditi tregtarët e vegjël, falimentojnë mbi 9000 biznese
Ekonomi 17:17 - 18 Janar, 2021

Pandemia goditi tregtarët e vegjël, falimentojnë mbi 9000 biznese

Mbi 9 mijë sipërmarrje biznesi nuk arritën të mbijetojnë në treg në vitin 2020 për shkak të pandemisë Covid-19. Lista e tatimeve tregon se kriza goditi...

Soreca: BE-ja ka siguruar më shumë se 230 milionë euro mbështetje financiare për Shqipërinë
Aktualitet 16:28 - 18 Janar, 2021

Soreca: BE-ja ka siguruar më shumë se 230 milionë euro mbështetje financiare për Shqipërinë

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca në një postim në Twitter shkruan se BE-ja është e gatshme për të vazhduar mbështetjen financiare për Shqipërinë...

Aktualitet 15:20 - 18 Janar, 2021

Tiranë/ Gjermania vijon ndihmat humanitare kundër pandemisë

Gjermania i dhuroi Shqipërisë 1000 oksimetra pulsi për pacientët e diagnostikuar me COVID-19 në rrezikshmëri të lartë jete, për të monitoruar edhe ata vetë nivelin e...

Vaksina anti Covid/ Brataj tregon kur do vijnë dozat e tjera
Aktualitet 15:33 - 17 Janar, 2021

Vaksina anti Covid/ Brataj tregon kur do vijnë dozat e tjera

Kreu i urgjencës kombëtare Skënder Brataj ka folur për numrin e të vaksinuarve deri në këto momente duke thënë se pas datës 20 do të vijë...

Grabitet farmacia në Tiranë/ Hajdutët marrin xhiron ditore nën kërcënimin e armës
Aktualitet 08:59 - 17 Janar, 2021

Pandemia dhe abuzimet me çmimet/ Tregu farmaceutik dhe spitalor nën vëzhgim këtë vit

Tregu farmaceutik dhe ai spitalor do të jenë nën vëzhgimin e rreptë të Autoritetit të Konkurrencës përgjatë këtij viti, për shkak të rolit të madh që...

Situata e COVID/ Nis sot aplikimi i kufizime të reja në shtetin fqinj
Bota 08:52 - 17 Janar, 2021

Situata e COVID/ Nis sot aplikimi i kufizime të reja në shtetin fqinj

Nga sot ka nisur aplikimi i kufizimeve të reja anti-COVID në Itali. Ministri i shëndetësisë Roberto Speranza nënshkroi të shtunën katër urdhëresat e reja që ndajnë...

Ekonomi 08:16 - 17 Janar, 2021

Shefja e FMN: Qeveria duhet të ketë plane rezervë, mirëpresim kontrollin e KLSH-së për rindërtimin

Në rast të një pandemie më të rëndë, autoritetet do të duhet të ndërmarrin masa të reja për të siguruar një kujdes të përshtatshëm shëndetësor dhe...

Opinion: CDU-ja zgjedh vazhdimësinë
Bota 18:53 - 16 Janar, 2021

Opinion/ CDU-ja zgjedh vazhdimësinë

Në mesin e pandemisë së Coronës, Armin Laschet i premtoi partisë së tij vazhdimin e kursit dhe stilit politik të Angela Merkelit. Laschet do të jetë...

Bine shifrat në Kosovë/ Regjistrohen afro 300 raste të reja dhe shtatë viktima
Kosova & Rajoni 15:31 - 15 Janar, 2021

Bien shifrat në Kosovë/ Regjistrohen afro 300 raste të reja dhe shtatë viktima

Në Kosovë, janë regjistruar shtatë viktima të reja nga koronavirusi në 24 orët e fundit. Viktimat janë nga: Malisheva 3 raste dhe nga një rast në...

Covid 19/ Mjeku shqiptar në Itali tregon se si mund të arihet imuniteti i tufës
Aktualitet 21:12 - 14 Janar, 2021

Covid 19/ Mjeku shqiptar në Itali tregon se si mund të arihet imuniteti i tufës

Injektimi i vaksinës është kthyer në një debat në rang global sa i takon personave që e kanë kaluar Covid. Mjeku shqiptar në Itali Albret Torci...

Maqedonia e Veriut regjistron mutacione të koronavirusit
Shëndeti 21:09 - 13 Janar, 2021

Viti i dytë i pandemisë mund të jetë “më i ashpër”

Viti i dytë i pandemisë së koronavirusit mund të jetë më i ashpër sesa i pari, marrë parasysh si po përhapet ky virus, sidomos në hemisferën...

Rritet numri i viktimave/ Regjistrohen mbi 700 raste pozitive
Aktualitet 10:41 - 13 Janar, 2021

Në luftë prej ditësh me Covid-19/ Humb jetën një tjetër arsimtare

Covid-19 ka shënuar një tjetër viktimë në radhët e arsimtarëve në vend. Kësaj herë virusi i ka marrë jetën  Pëllumbesha Xhiajt, një mësuese me një eksperiencë...

Mbërritja e vaksinës anti-covid/ Krijohet komiteti për vlerësimin e efekteve anësore
Shëndeti 21:42 - 12 Janar, 2021

Mbërritja e vaksinës anti-covid/ Krijohet komiteti për vlerësimin e efekteve anësore

Kryetarja e Komiteti Teknik për Covid-19, Mira Rakacolli, është e ftuar mbrëmjen e sotme në Repolitix, ku tha se në dy ditë janë vaksinuar mbi 130...

Imazhet e “fuqishme” që tregojnë se si ndryshoi bota në vitin 2020
Kuriozitete 16:34 - 12 Janar, 2021

Imazhet e “fuqishme” që tregojnë se si ndryshoi bota në vitin 2020

Pandemia e koronavirusit ka ndryshuar rrënjësisht industrinë e udhëtimeve.Numri i njerëzve që udhëtuan në vitin 2020 zbriti në nivelet e viteve 1990, sipas një raporti nga...