Connect with Us

All posts tagged "pandemi"

“Më ne fund fajin nuk e ka Saliu’/ Berisha rendit shkaqet pse Covid 19 doli jashtë kontrollit
Politikë 21:52 - 28 Tetor, 2020

“Testet i bën ish-kunata”/ Berisha nxjerr zbuluar Ramën: Po shfrytëzon pandeminë për tendera

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka folur për situatën shëndetësore në vend, ku po regjistrohen shifra të larta të infektuarish. Berisha bën përgjegjës Ramën për situatën në vend,...

Blog 16:49 - 28 Tetor, 2020

Cili vend në Evropë ka qasjen e duhur ndaj Covid-19?

Një valë e dytë e koronavirusit të ri, është duke e përfshirë mbarë Evropën kontinentale, me rekorde të reja infeksionesh që po thyen çdo ditë në...

Meta jep alarmin/ Borxhi Publik rritje, papunësia dhe varfëria në vend po thellohen
Politikë 09:21 - 28 Tetor, 2020

“Situata e pandemisë, drejt një katastrofe”/ Meta thirrje urgjente qeverisë: Merrni masa!

Presidenti Ilir Meta i ka drejtuar një letër ministres së Shëndetësisë dhe kryeministrit Edi Rama për të marrë masat për parandalimin e situatës së koronavirusit, që...

Tinder fillon me bisedat 'Face to Face'/ Tashmë të gjithë do të kenë mundësinë të krijojnë njohje të reja
Teknologji 13:47 - 27 Tetor, 2020

Tinder fillon me bisedat ‘Face to Face’/ Tashmë të gjithë do të kenë mundësinë të krijojnë njohje të reja

Tinder fillon bisedat video ‘Face to Face’ në Mbretërinë e Bashkuar duke lejuar përdoruesit e bllokuar në mbyllje të shkojnë në takime virtuale me njerëzit me...

Bota 11:57 - 26 Tetor, 2020

Spanja dhe Italia fillojnë zbatimin e masave të reja kundër pandemisë

Spanja ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme kombëtare dhe ka vendosur masën e izolimit të përgjithshëm në përpjekje për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Kryeministri spanjoll, Pedro...

Bota 09:26 - 19 Tetor, 2020

Evropa reagon ndaj pandemisë së koronavirusit!

Italia, Franca dhe Sllovenia njoftojnë për shtimin e rasteve të infektimeve dhe marrin masa të reja përballë pandemisë. Qeveria italiane miratoi një projekt-buxhet prej rreth 40...

Pandemia dhe rruga e gjatë përpara/ Pse qeveritë nuk po përballen siç duhet me COVID-19
Ekonomi 09:37 - 18 Tetor, 2020

Pandemia dhe rruga e gjatë përpara/ Pse qeveritë nuk po përballen siç duhet me COVID-19

Terapitë dhe vaksinat do të mbërrijnë, por pas disa muajsh. Deri atëherë, politikanët duhet të punojnë mbi elementet bazë Vdekjet e regjistruara nga COVID-19 në nivel...

Meta tjetër thirrje Ramës/ Riktheju tani marrëveshjes së 5 qershorit, kriza ka pasoja të rënda
Politikë 19:22 - 12 Tetor, 2020

Meta tjetër thirrje Ramës/ Riktheju tani marrëveshjes së 5 qershorit, kriza ka pasoja

Presidenti Ilir Meta ka bërë një tjetër thirrje për kryeministrin Edi Rama, duke marrë shkas nga rritja e shifrave të të infektuarve me koronavirus. Meta thotë...

Bota 22:25 - 11 Tetor, 2020

Pandemia i thellon sfidat me të cilat përballen vajzat në gjithë botën

Bota po shënon të dielën Ditën Ndërkombëtare të Vajzave, gjatë një viti kur pandemia globale dhe rënia ekonomike si pasojë e saj ka sjellë sfida të...

 “34 mijë mësues janë braktisur”/ Vokshi: Qeveria po u vjedh orët shtesë
Politikë 14:24 - 11 Tetor, 2020

“34 mijë mësues janë braktisur”/ Vokshi: Qeveria po u vjedh orët shtesë

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi, ka hedhur akuza ndaj qeverisë për masat që ka marrë për mësuesit, të cilët zhvillojnë orë mësimi me nxënësit në...

Dilema e fushatës elektorale të Presidentit Trump
Bota 16:43 - 8 Tetor, 2020

Dilema e fushatës elektorale të Presidentit Trump

Me më pak se një muaj përpara datës së zgjedhjeve, diagnoza me COVID-19 e Presidentit Donald Trump e ka rikthyer pandeminë në epiqendër të garës presidenciale....

Bota 09:59 - 6 Tetor, 2020

Evropa përballë valës së dytë të Coronës

Duke pasur parasysh numrin në rritje të infeksioneve të reja gjithnjë e më shumë shtete evropiane po marrin masa më të forta për të penguar pandeminë....

29 milion të infektuar me COVID-19 në botë
Shëndeti 16:03 - 5 Tetor, 2020

Shifrat në botë që nga fillimi i pandemisë/ Regjistrohen 35 milionë raste me COVID-19

Një javë pasi numri i vdekjeve nga koronavirusi në botë arriti shifrën 1 milion, numri i infektimeve ka arritur në më shumë se 35 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins. Disa vende evropiane shënuan shifra të larta. Gjermania njoftoi të hënën se rastet në vend kanë tejkaluar shifrën 300,000 dhe Britania ka tani...

Tabaku zbret në terren/ Bizneset dhe qytetarët të lodhur me propagandë boshe
Politikë 13:41 - 4 Tetor, 2020

Tabaku zbret në terren/ Bizneset dhe qytetarët të lodhur me propagandë boshe

Ish deputetja e PD, Jorida Tabaku ka zhvilluar takime me bizneset në njësinë 3 ku ka dëgjuar shqetësimet e qytetareve. Sipas Tabakut, bizneset dhe qytetarët kërkonin...

“Konkluzionet e “Freedom House”/ Meta ngre alarmin: Vendi po rrëshket me shpejtësi drejt një junte me “grusht të hekurt”
Politikë 09:42 - 4 Tetor, 2020

“Konkluzionet e “Freedom House”/ Meta ngre alarmin: Vendi po rrëshket drejt një junte me “grusht të hekurt”

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas konkluzioneve të “Freedom House” për nivelin e demokracisë në Shqipëri gjatë pandemisë COVID-19. Sipas Metës, këto konkluzione konfirmojnë qartësisht se...

Ekonomi 09:06 - 4 Tetor, 2020

Kostot e pandemisë në arsim

Në fillimin e shkollës, familjet shqiptare u përballën këtë vit me kosto shtesë, për shkak të shpenzimeve ekstra si maska, dezinfektues, formularë dhe tarifa më të...

Si mund të marrë fund pandemia brenda këtij viti
Politikë 08:54 - 4 Tetor, 2020

Si mund të marrë fund pandemia brenda këtij viti

Nga Mariana Mazzucato, Reda Cherif & Fuad Hasanov “Project Syndicate” Kërkimet për zhvillimin e një vaksine të sigurt, efektive dhe gjerësisht të disponueshme ndaj Covid-19 po...

Sociale 23:18 - 2 Tetor, 2020

A i ka ardhur fundi punës në zyrë?

Shumica e njerëzve e lidhin zyrën me rutinën dhe konformitetin, por ajo po kthehet shpejt në një burim pasigurie ekonomike dhe mosmarrëveshjesh. Në të gjithë botën,...

Blog 22:48 - 2 Tetor, 2020

Çorganizimi kronik dhe merita e italianëve në menaxhimin e pandemisë

Janarin e kaluar, Covid-19 goditi Italinë, ndalesa e parë evropiane në udhëtimin e vet vdekjeprurës nëpër botë. “Sistemi shëndetësor italian po shembet nën peshën e koronavirusit,”...

Rriten shtrimet në dy spitalet Covid/ Eugena Tomini tregon sa rrezikojmë të mbyllemi sërish
Sociale 15:14 - 1 Tetor, 2020

Mësim në kohë pandemie/ Eugena Tomini: Shpresojmë mos të arrijmë te skenari i errët

Ekspertja e Inspektoratit Shëndetësor Publik, Eugena Tomini, ka folur për ecurinë e vitit të ri shkollë në kohën e pandemisë së koronavirusit. Tomini tha se strukturat...

 “Unë po i dëgjoj që tani”/ Meta paralajmëron protesta: E di se çmendon populli
Politikë 12:09 - 30 Shtator, 2020

“Situata ekonomike po shënon një regres të pandalshëm”/ Meta: Kriza politike bëhet më kërcënuese

Presidenti Ilir Meta këtë të mërkurë ka reaguar në lidhje me situatën ekonomike në vend. Sipas Metës situata ekonomike në vend po shënon një regres të...

Manastirliu i përgjigjet Bashës dhe i rendit faktet/ Të ftoj të reflektosh
Politikë 15:15 - 29 Shtator, 2020

Manastirliu i përgjigjet Bashës dhe i rendit faktet/ Të ftoj të reflektosh!

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka reaguar pas deklaratave të kreut të PD, Lulzim Basha dhe planit të tij me pesë pika për rimëkëmbjen nga situata...

“Shqipëria ka të dhënat me të këqija në rajon”/  ISHP i kundërpërgjigjet Bashës
Politikë 14:10 - 29 Shtator, 2020

“Shqipëria ka të dhënat me të këqija në rajon”/  ISHP i kundërpërgjigjet Bashës

Instituti i Shëndetit Publik ka reaguar pas deklaratës së kreut të PD-së, i cili u shpreh se Shqipëria ka të dhënat më të këqija në rajon...