Connect with Us

All posts tagged "pakistan"

Politikë 11:01 - 1 Prill, 2021

“Punëtorë nga Bangladeshi dhe Pakistani”/ Kryemadhi sulmon Ramën

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi ditën e sotme ka prezantuar kandidatët për deputet në qarkun e Elbasanit. Kryemadhi u shpreh se Rama ka...

Pakistani arreston liderin e një grupi militant
Bota 20:55 - 2 Janar, 2021

Pakistani arreston liderin e një grupi militant

Autoritetet pakistaneze kanë arrestuar liderin e dyshuar të një grupi militant, që ishte fajësuar për sulmet më 2008 në Mumbai të Indisë. Zyrtari policor kundërterrorizmit, Shakil...

FOTOT- Ndoshta nuk keni dëgjuar kurrë për të/ Ky është mali më i lartë në botë i pashkelur nga njeriu
Kuriozitete 11:06 - 14 Nentor, 2020

FOTOT- Ndoshta nuk keni dëgjuar kurrë për të/ Ky është mali më i lartë në botë i pashkelur nga njeriu

Muchu Chhish nuk është mali më i lartë në botë, por ajo që e bën atë unike është fakti se është mali më i lartë në...

Pakistani bllokon Tik Tok për përmbajtje "imorale"
Teknologji 15:50 - 10 Tetor, 2020

Pakistani bllokon Tik Tok për përmbajtje “imorale”

Pakistani ka ndaluar aplikacionin e njohur për video të shkurtra Tik Tok, duke përmendur qarkullimin e videove që i konsideronte “të pamoralshme dhe të pahijshme”.Tik Tok...

Blog 08:35 - 18 Shtator, 2020

Nga Rusia tek Kina/ 10 shtetet, ku pozita gjeografike është njëherazi bekim dhe mallkim për një vend apo rajon

Ne e dimë se gjeografia e një vendi, luan një rol të madh në përparimin e tij social dhe ekonomik. Shumë rajone në botë, kanë qenë...

Bota 18:16 - 29 Shkurt, 2020

Aksident tragjik/ Autobuzi përplaset me trenin, 19 të vdekur, mbi 50 të plagosur

Një aksident tragjik me pasojë 19 viktima dhe mbi 55 të plagosur është regjistruar në  provincën jugore Sindh të Pakistanit, teksa një autobus me pasagjerë është...

Bota 11:04 - 19 Dhjetor, 2019

Qeveria e Pakistanit e kundërshton dënimin me vdekje për ish Presidentin

Qeveria e Pakistanit e ka kundërshtuar dënimin me vdekje që iu vendos ish-Presidentit të këtij vendi, Pervez Musharraf, nga një gjykatë e posaçme në Islamabad. Arsyeja...

Bota 08:56 - 17 Dhjetor, 2019

Ish Presidenti i Pakistanit dënohet me vdekje

Ish Presidenti i Përgjithshëm i Pakistanit, Pervez Musharraf është dënuar me vdekje për rast tradhëtie nga Gjykatën speciale të Pakistanit. Tre anëtarë të kësaj gjykate, kryesuar...

Blog 08:16 - 28 Tetor, 2019

Foto-Zero kancer, jetë mbi 100 vjeç e gra që lindin 65 vjeç/ Këta janë njerëzit më të shëndetshëm në botë

Në një një krahinë malore në Pakistan, njerëzit jetojnë mesatarisht deri në 120 vite. Aty është një fis i tërë për të cilët të jetosh kaq...

Bota 16:12 - 25 Shtator, 2019

Tërmeti 5.8 ballë shkund vendin/ Shënohen 25 viktima

Të paktën 25 persona kanë humbur jetën dhe 300 të tjerë kanë mbetur të plagosur, sipasojë e një tërmeti 5.8 ballë Righter që goditi Paksitanin këtë...

Aktualitet 17:20 - 14 Korrik, 2018

Arrestohet ish-kryeministri dhe vajza e tij

Autoritetet në Pakistan kanë burgosur kryeministrin e larguar nga detyra të Pakistanit, Nawaz Sharif mbi akuzat për korrupsion. Turma të mëdha u mblodhën në Lahore, kur...

Aktualitet 22:43 - 13 Korrik, 2018

Akuzat për korrupsion/ Ish-kryeministrit i vihen prangat

Ish-Kryeministri, Nawaz Sharif, u arrestua menjëherë pasi preku tokën pakistaneze. Ai ishte dënuar me 10 vite burg në mungesë javën e kaluar, për shkak të korrupsionit....

Aktualitet 23:21 - 6 Korrik, 2018

Nuk justifikonte pronat/ 10 vjet burg për ish Kryeministrin

Ish kryeministri i Pakistanit, Nawaz Sharif, është dënuar me 10 vjet heqje lirie dhe 10.5 milion dollarë gjobë nga Gjykata e Anti-korrupsionit. Shkak për këtë janë...

Aktualitet 17:13 - 6 Maj, 2018

Plagoset me armë zjarri Ministri i Brendshëm

Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur në Pakistan, ku Ministri i Brendshëm i këtij vendi, është plagosur me armë nga një i ri. Mediat...

Bota 08:39 - 3 Prill, 2017

Masakër në një faltore në Pakistan/ Një me probleme mendore vret mbi 20 persona

Një masakër e vërtetë është shkaktuar në një faltore në Pakistan, me pasojë mbi 20 persona të vdekur. Autorët e sulmit janë ndaluar nga policia dhe...

Histori 20:09 - 7 Gusht, 2016

Kalashët e Pakistanit, një fis i veçantë pagan/ A vijne nga ILIRET?

Në shtypin shqiptar është përmendur disa herë fisi Kalash i Pakistanit, me hipotezën se ai ka prejardhje ilire. Natyrisht kjo u përket shkencëtarëve ta provojnë por...

Aktualitet 20:29 - 27 Mars, 2016

Bregu: Vrasja e krishterëve në emër të Allahut, barbari që nuk ka lidhje me Zotin

Deputetja demokrate Majlinda Bregu shprehet se vrasja e krishterëve në emër të Allahut është një barbari që nuk ka lidhje me Zotin apo me besimin. Përmes...

Aktualitet 18:27 - 27 Mars, 2016

Shpërthim kamikaz në Pakistan/ Humbin jetën 56 persona

Të paktën 56 persona, mes tyre 45 të krishterë, humbën jetën sot pas një shpërthimi kamikaz në Lahore, Pakistan, njoftuan burime lokale. Pjesa më e madhe e...

Bota 16:35 - 8 Tetor, 2015

Proteste kunder martesave te vajzave minorene

Në veri të Pakistanit është mbajtur një protestë kundër martesave me vajza të vogla, duke i bërë thirrje qeverisë që të ndërmarr masa në këtë drejtim....

Bota 18:30 - 14 Shtator, 2015

Pakistani ndalon reklamën për prezervativët

Rregullatori i medias në Pakistan ka ndaluar transmetimin në televizion të një reklame për prezervativët, duke e cilësuar atë si “të pamoralshme” dhe në kundërshtim me...

Bota 15:07 - 29 Gusht, 2015

Pakistan: Nga sulmet ajrore janë vrarë 14 militantë

Ushtria e Pakistanit thotë se 14 militantë të dyshuar janë vrarë nga sulmet e sotme ajrore. Në kumtesën e publikuar sot, ushtria ka theksuar se në...

Bota 18:55 - 27 Gusht, 2015

Urdhër-arrest për ish-kryeministrin pakistanez

Një gjykatë në Pakistan ka lëshuar urdhër-arreste për ish-kryeministrin Yousuf Raza Gilani dhe për një nga ministrat e tij, Makhdoom Amin Fahim. Të dy ata akuzohen...

Showbizz 17:50 - 16 Gusht, 2015

Ushtaret pakistaneze selfie në ditën e pavarësisë

Ushtaret femra pakistaneze janë fotografuar duke bërë “selfie” me rastin e Ditës së Pavarësisë së Pakistanit, ditën e premte . Pakistani është i vetmi vend mysliman...