Connect with Us

All posts tagged "paketa"

“Paketa e censurës”/ Klajda Gjosha: Liria e medias, kusht për integrimin e Shqipërisë në BE
Politikë 19:46 - 17 Shtator, 2020

“Paketa e censurës”/ Klajda Gjosha: Liria e medias, kusht për integrimin e Shqipërisë në BE

Ish-deputetja e LSI-së Klajda Gjosha ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale ku shkruan se liria e medias është një kusht i rëndësishëm i procesit...

Tallja me pagat e luftës/ Florjon Mima tregon si u “përdorën” qytetarët
Politikë 18:42 - 6 Shtator, 2020

Tallja me pagat e luftës/ Florjon Mima tregon si u “përdorën” qytetarët

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Florjon Mima, deklaron se rreth 100.000 individë kanë humbur vendet e punës në 7 muajt e parë të 2020-ës. Mima thotë se...

Bizneset në krizë nga pandemia/ PPA i kërkon qeverisë të miratojë me urgjencë paketën e tretë ekonomike
Politikë 18:45 - 13 Gusht, 2020

Bizneset në krizë nga pandemia/ PAA i kërkon qeverisë të miratojë me urgjencë paketën e tretë ekonomike

Partia Agrare Ambientaliste, i kërkon qeverisë të miratojë me urgjencë paketën e tretë ekonomike, si mbështejte për bizneset, të varfërit dhe të papunët të prekur nga...

Zbardhen emrat e Bashës për anëtarë të KQZ
Politikë 13:15 - 6 Gusht, 2020

Pesë muaj pas mbylljes nga pandemia/ Basha bën bilancin: Paketat ekonomike rezultuan gjysmake

Pesë muaj pas mbylljes nga pandemia, kreu i PD, Lulzim Basha thotë se është fakt që paketat ekonomike të qeverisë rezultuan gjysmake, të pamenduara dhe pa...

Bota 09:04 - 4 Qershor, 2020

Gjermani/ Paketë stimuluese shumëmiliardëshe për ekonominë

Sipas kancelares Angela Merkel (CDU) paketa për stimulin ekonomik në luftë kundër pasojave të pandemisë Corona përfshin rreth 130 miliardë euro. Paratë do të jenë në...

Ndryshimet brenda PS-së/ Ahmetaj: Nuk besoj se i intereson njeriu se ku kandidoj unë për deputet!
Politikë 17:00 - 28 Maj, 2020

Ahmetaj flet për paketat e qeverisë/ “Paga e tretë do jepet brenda 15 qershorit”

Ministri i ngarkuar për situatën ekonomike të pandemisë, Arben Ahmetaj, tregoi se nga paketa e parë janë shpërndarë deri më tani tre paga, si dhe do...

Bota 10:38 - 24 Prill, 2020

BE miraton një paketë miliardëshe për pasojat ekonomike të Coronës

Për të përballuar pasojat ekonomike të krizës së Covid-19 dhe për të stimuluar ekonominë, vendet e BE-së miratuan pas bisedimesh të vështira një paketë ndihmash. Samiti...

Sociale 20:16 - 21 Prill, 2020

Drejtoria e Tatimeve jep njoftimin e rëndësishëm/ Ja si mund të aplikoni për të përfituar nga paketa 2

Vetëm pak ditë më parë kryeministri Edi Rama publikoi paketën e dytë të qeverisë për punonjësit që përfitojnë atë që ai e quan pagë lufte. Pak...

Sociale 17:51 - 21 Prill, 2020

“Kërkesat e refuzuara po rishikohen”/ Zv.ministrja e Ekonomisë tregon procedurat për përfituesit e paketës 2

Zëvendës-ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Belinda Ikonomi, ka folur për dy paketat e qeverisë për të ndihmuar qytetarët dhe bizneset gjatë kohës së Covid-19. Ajo tregoi...

Sociale 20:25 - 20 Prill, 2020

“Të mërkurën mbyllen pagesat e paketës 1″/ Ahmetaj tregon bizneset që s’përfitojnë shtyrjen e tatim-fitimit

Koordinatori i gjendjes ekonomike të koronavirusit, Arben Ahmetaj ka shpjeguar edhe njëherë dy paketat e qeverisë. Ai tha se paketa e parë është fokusuar të bizneset...

Politikë 16:32 - 20 Prill, 2020

Rama jep lajmin/ “Pavarësisht se do ktheheni në punë, pagat e luftës do merren edhe në muajt e ardhshëm”

Kryeministri Edi Rama ka treguar se edhe kategoritë që përfshihen në paketën e parë apo të dytë të qeverisë, por që do të kthehen në punë...

Sociale 21:35 - 16 Prill, 2020

Rama tregon pse është vonuar shpërndarja e pagave/ “Deri në fillim të javës tjetër do ketë përfunduar”

Kryeministri Edi Rama ka treguar se përse kategoria e parë nuk është paguar akoma e gjitha ndonëse po hyjmë në javën e tretë të prillit. Rama...

Politikë 21:20 - 16 Prill, 2020

Pse ka bërë diferencim me pagat/ Rama: Disa u goditën drejtpërdrejt, të tjerët indirekt

Dy paketat e qeverisë kanë bërë një diferencim për qytetarët e prekur nga pandemia e koronavirusit. Gjatë një lidhje me emisionin “Opinion” Rama u pyet se...

Ekonomi 22:49 - 14 Prill, 2020

“Paketa A është e ngushtë”/ Ish-zv.ministri: Nëse do ishte më e zgjeruar s’do kishim 60 mijë të papunë

Ish-zëvendësministri i Ekonomisë dhe Financave, Elton Haxhi, ka folur mbrëmjen e sotme lidhur me situatën ekonomike në të cilën ndodhen vendi. Ish-zv.ministri kritikoi paketat e qeverisë,...

Tomorri publikon skandalin/ Shefat e Bankers ndanë 500 mijë USD bonuse nga paratë e garancisë sovran
Opinione 23:43 - 13 Prill, 2020

Nga Klodian Tomorri/ Numrat pas paketës së qeverisë

Me prezantimin e paketes se dyte te masave ekonomike per pandemine llogarite jane si me poshte: Mbi 61 mije te punesuar dhe vetepunesuar ne biznesin e...

Sociale 22:37 - 13 Prill, 2020

Ahmetaj: Punonjësit e shkurtuar nga bizneset do paguhen nga shteti

Ministri Arben Ahmetaj tregoi mbrëmjen e sotme se në paketën e dytë do të përfshihen edhe personat e shkarkuar nga puna në situatën e konfirmuar nga...

Ekonomi 22:26 - 13 Prill, 2020

Sipërmarrësja bën për ujë të ftohtë Denajn/ “Ata që hoqën punonjësit nga puna marrin 400 mijë lekë, ne që i mbajtëm s’marrim asgjë”

Ministrja e Financave Anila Denaj, ka sqaruar mbrëmjen e sotme në emisionin “Open”, paketën e zgjeruar të qeverisë për të shpëtuar ekonominë shqiptare nga kolapsi. Në...

Politikë 11:12 - 9 Prill, 2020

Paketa e zgjeruar/ Ja kush janë kategoritë e reja që përfitojnë pagën e luftës

Kryeministri Rama ka njoftuar kategoritë e reja të bizneseve që përfitojnë pagën e luftës nga paketa e zgjeruar. Ai shprehet se bizneset e tjera që do...

Sociale 19:52 - 8 Prill, 2020

Shpërndarja e pagave/ Rama: Do i mbulojmë brenda javës

Kryeministri Edi Rama ka treguar se shpërndarja e pagave ka filluar dhe do të përfundohet brenda javës. Në një videolive në rrjetet sociale, Rama tha se...

Ekonomi 20:51 - 7 Prill, 2020

Ndikimi i COVID-19 në ekonomi/ Ahmetaj tregon humbjet e shtetit

“Do të humbasim 12% të të ardhurave totale të vitit për 3 muaj”. Kështu ka deklaruar mbrëmjen e sotme ministri i ngarkuar për administrimin e situatës...

Lajme 17:14 - 31 Mars, 2020

Zv.ministrja e Ekonomisë tregon kategoritë/ Kush përfiton paga minimale

Zëvendës-ministrja e Ekonomisë dhe Financave Vasilika Vjero, ka treguar kategoritë që do të përfitojnë pagën minimale në kuadër të paketës së qeverisë për situatën e krijuar...

Politikë 19:29 - 30 Mars, 2020

“Shkel Kushtetutën”/ Meta kthen në Kuvend Paketën Anti- KÇK

Presidenti Ilir Meta i ka kthyer mbrapsh Kuvendit Aktin Normativ për Paketën Anti- KÇK. Meta jep dhe 7 aryse lidhur me vendimin e tij ku rëndit:...

Kronika 09:52 - 10 Mars, 2020

Drogë dhe paketa kontrabandë drejt Greqisë/ Arrestohen 2 persona në Kakavijë

Shërbimet e Policisë Kufitare Kakavijë, në zbatim të planit të masave për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, si dhe për kapjen e personave të shpallur...