Connect with Us

All posts tagged "paketa e censurës"

Sociale 19:18 - 5 Maj, 2020

Borchardt kundër paketës së censurës/ “Vetërregullimi i medias opsioni më i mirë”

Ambasadori i OSBE-së Bernd Borchardt kundërshtoi paketën e cenurës ndaj medias dhe deklaroi se opsion më i mirë është vetërregullimi. “Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e...

Politikë 16:09 - 22 Prill, 2020

Paketa e censurës/ Reporteri në PE kërkon anullimin: Po përkeqëson lirinë  e medias

Duke marrë shkas nga raporti i Reporterëve pa Kufij për lirinë e medias, raporteri për Shqipërinë në Parlamentin Europian David Lega ka kërkuar anullimin e paketës...

Politikë 19:37 - 28 Shkurt, 2020

Koronavirusi/ Komisioni i Venecias anullon sesionin për paketën e censurës dhe emërimet në Kushtetuese

Komisoni i Venecias ka anulluar sesionin e 20-21 marsit për paketën e censurës ndaj mediave. Mësohet se shkak për këtë është bërë koronavirusi, i cili po...

Politikë 19:31 - 11 Shkurt, 2020

Paketa e censurës/ Opozita takim me delegacionin e Venecias: Rama do të mbajë nën kontroll AMA-n

Një delegacion i opozitës ka mbajtur sot takim me disa përfaqësues të Komisionit të Venecias, ku diskutuan  për çështjen e paketës së censurës. Mësohet se opozita...

Politikë 22:07 - 30 Janar, 2020

“Nuk është më si në kohën e rrumpallës”/ Shehi i kthehet Hysenit/ Paguani njerëz për komente e pëlqime

Një tjetër debat është regjistruar mbrëmjen e sotme në emisionin “Real Story”, këtë radhë mes kryetarit të LZHK-së, Dashamir Shehut, dhe deputetit socialist, Alket Hyseni. Shehu...

Politikë 21:35 - 30 Janar, 2020

Mazhoranca hapa pas për paketën e censurës/ Shehi: Do i kontrollojë mediat me kërcënime

Kryetari i LZHK-së Dashamir Shehi akuzoi kryeministrin Edi Rama se ka marrë pas vetes shumicën e mediave vizive, teksa po fliste për tërheqjen e diskutimit të...

Politikë 21:26 - 30 Janar, 2020

Paketa e censurës në plan të dytë/ Lubonja “shuplakë” mazhoracës: Ka qëllim të mbrapshtë

Analisti Fatos Lubonja ka komentuar tërheqjen e mazhorancës për paketën e censurës, deri në marrjen e një opinioni nga Komisioni i Venecias. Lubonja tha se ky...

Politikë 12:52 - 30 Janar, 2020

Shtyrja e votimit për paketën e censurës/ Reagon PD: Fitoi fjala e lirë

Ish-deputetja demokrate Albana Vokshi ka reaguar pas tërheqjes së qeverisë Rama për paketën e censurës. Vokshi thotë se sot fitoi fjala e lirë dhe kryeministri Edi...

Politikë 12:04 - 30 Janar, 2020

Paketa e censurës “mollë sherri” në Kuvend/ Hajdari debaton me Ballën

Me debate e replika është shoqëruar kjo seancë e dytë e këtij sesioni parlamentar mes kreut të grupit parlamentar të PS-së Taulant Ballës dhe deputetes Rudina...

Politikë 11:30 - 30 Janar, 2020

Tërhiqet mazhoranca/ Balla kërkon të shtyhet votimi për pakentën e censurës

Mazhoranca është tërhequr nga paketa e censurës për mediat, pas presionit të madh të ndërkombëtarëve. Kreu i Grupit Parlamentar i PS-së Taulant Balla, në foltoren e...

Politikë 13:21 - 23 Janar, 2020

Këshilltari i Metës në Komisionin e Medias/ Paketa e censurës është e rrezikshme!

Komisioni parlamentar për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik po diskuton dekretin e Presidentit të Republikës nr. 11413, datë 11.01.2020, “Për kthimin e ligjit nr. 91/2019,...

deputeti i pd tritan shehu komunikim me gazetaret
Politikë 17:08 - 11 Janar, 2020

Akuzat për PD/ Shehu “i përvishet” Nexhmije Hoxhës: “Zonja e zezë” guxon të shpifë

Nexhmije Hoxha, gruaja e diktatorit Enver Hoxha, në librin e saj të fundit ka shkruar se synimi kryesor i PD në vitin 1991 ishte konfliktualiteti, por...

Politikë 21:51 - 18 Dhjetor, 2019

Alibeaj ngre alarmin/ Jemi zyrtarisht nën diktaturë!

Ish deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, ka reaguar pas miratimit të paketës së censurimit të medias, për të cilën kishte shprehur shqetësimin edhe më parë....

Politikë 20:02 - 18 Dhjetor, 2019

“Askush nuk do na e mbyllë dot gojën”/ Basha thirrje Metës për ligjin e censurës: Mos e mirato!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar pas miratimit të ligjit të censurës ndaj medias. Basha thotë se kryeministri, Edi Rama, e miratoi paketën me...

Politikë 19:03 - 18 Dhjetor, 2019

Kuvendi “i qep gojën” mediave/ Miratohet ligji i kundërshtuar masivisht

Miratohet paketa e censurës për mediat në Kuvend. Mësohet se projekt-ligji u miratua me 82 vota pro, 13 kundër dhe 5 abstenim. Ai që e ka...

Petrit Vasili, gjate nje mbledhje te Komisionit Parlamentar te Shendetesise
Politikë 11:42 - 18 Dhjetor, 2019

Petrit Vasili në protestë kundër censurës/ “Edi Rama e ka betejë të humbur”

Në protestën e sotme të gazetarëve përpara Kuvendit kundër paketës së censurës të propozuar nga Qeveria, janë bashkuar edhe qytetarë, analistë dhe politikanë. I pranishëm ishte...

Politikë 09:38 - 18 Dhjetor, 2019

Çipa në protestë kundër paketës së censurës/ “Do të bëjmë çmos për ta ndaluar”

Kreu i Unionit të Gazetarëve, Aleksandër Çipa ka dalë në protestë sot përpara Parlementit për të kundërshtuar paketën e censurës. Ai tha se nëse ligji miratohet,...

Politikë 21:45 - 17 Dhjetor, 2019

“Taktikë politike”/ Patozi: Paketa e censurës po bëhet për të shpërqendruar vëmendjen

Astrit Patozi, kordinatori i Bindjes Demokratike tha se kryeministri Edi Rama po e miraton paketën e censurës për të shpërqendurar vëmendjen. Patozi deklaroi se kreu i...

Politikë 21:35 - 17 Dhjetor, 2019

Paketa për mediat/ Erion Piciri: Censurë e pastër politike

Anëtari i Komisionit të Edukimit dhe Medias Erion Piciri ka komentuar mbrëmjen e sotme paketën e censurës, e cila do të kalojë nesër në Parlament për...

Politikë 20:06 - 17 Dhjetor, 2019

Balla e falenderon publikisht OSBE për ligjin e censurimit/ Nesër do votoj në Kuvend

Pas deklaratës së OSBE-së, e cila mbështeti paketën e censurimit të medias, ka ardhur edhe reagimi i kreut të Grupit Parlamentar të PS-së Taulant Ballës. Sipas...

Politikë 18:29 - 17 Dhjetor, 2019

Debatet për paketën e censurës/ Reagon OSBE

Prezenca e OSBE-së në Shqipëri ka reaguar lidhur me paketën e censurës në media, e cila ka ngjallur debate të shumta. Në një deklaratë për mediat,...

Politikë 17:22 - 17 Dhjetor, 2019

Ligji i censurës për mediat/ Ngjela: Rama është i trembur, ja pse po e miraton tani

Avokati Spartak Ngjela foli mbrëmjen e sotme për paketën e censurës ndaj medias, ku shprehu edhe njëherë mendimin e tij kundër këtij ligji. Ngjela tha se...

Politikë 16:37 - 17 Dhjetor, 2019

Rama s’heq dorë nga paketa e censurës/ Publikon projekt-ligjin e plotë: Nesër në Parlament

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish pak minuta më parë lidhur me paketën e censurës ndaj medias. Kreu i qeverisë thotë se ndjen keqardhje për deklaratat...