Connect with Us

All posts tagged "paketa antishpifje"

Politikë 21:38 - 12 Janar, 2020

Kthimi i paketës së censurës/ Çipa përshëndet vendimin e Metës: Prioritet t’i jepet vetërregullimit

Kreu i Unionit të Gazetarëve Shqiptarë, Aleksandër Çipa, i ftuar në studion e lajmeve në RTV Ora, përshëndeti kthimin në Kuvend të paketës së censurës nga...

Politikë 18:17 - 20 Dhjetor, 2019

Komisioni Evropian: Paketa anti-shpifje nuk paqyroi rekomandimet e Këshillit të Evropës

Ndryshimet e ligjeve të medias në Shqipëri, që u miratuan të mërkurën mes polemikave e kritikave të shumta, vazhdojnë të ngjallin shqetësim. Një zëdhënës i Komisionit...

Lajme 16:23 - 16 Dhjetor, 2019

Mediat kundër “Paketës Antishpifje”/ Protestojnë të mërkurën para Parlamentit

Mediat në Shqipëri kanë organizuar një protestë për të kundërshtuar paketën Antishpifje, e cila pritet të miratohet në seancën parlamentare të radhës. Mediat i bëjnë thirrje...

Lajme 23:38 - 12 Dhjetor, 2019

Paketa Antishpfje/ Pedagogët të shqetësuar: Cënon lirinë e shprehjes dhe të shtypit

Komisioni parlamentar i medias dhe edukimit vazhdoi sot dëgjesat me pedagogë të fakulteteve të ndryshme të Universitetit të Tiranës lidhur me projekt-ligjet e mbiquajtura si “paketa...

Lajme 20:17 - 12 Dhjetor, 2019

Paketa anti-shpifje/ Reagon Federata Italiane e Shtypit: Në Shqipëri rrezikohet liria e medias

Federata Kombëtare Italiane e Shtypit ka reaguar lidhur me paketën anti-shpifje, që pritet që të miratohet në Kuvendin e Shqipërisë brenda këtij viti. Sekretari i përgjithshëm...

Lajme 18:55 - 10 Dhjetor, 2019

Paketa Antishpifje/ OSBE dhe BE të shqetësuar për lirinë e medias online

Paketa anti-shpfije e qeverisë e cila ndodhet në Parlament për miratim ka nxitur një valë të re reagimesh kundërshtuese nga shoqatat e gazetarëve vendas dhe të...

Lajme 19:16 - 9 Dhjetor, 2019

Organizatat ndërkombëtare kundër Ramës/ Thirrje për ndalimin e “paketës antishpifje”

Shtatë organizata ndërkombëtare publikuan një deklaratë të dytë kundër nismës së kryeministrit Edi Rama për të mbikëqyrur dhe cenzuruar median online jashtë procesit të rregullt gjyqësor...

Politikë 13:15 - 15 Gusht, 2019

Paketa antishpifje/ Meta sulmon Qeverinë, del në krah të mediave

Presidenti Ilir Meta nuk e ndal “luftën” në distancë me Qeverinë. Ai sot ka reaguar, lidhur me paketën antishpifje. Sipas Metës, çdo goditje ndaj institucionit të medias,...

Aktualitet 16:41 - 23 Tetor, 2018

Rama kërcënon hapur Bashën dhe Kryemadhin/ Do i lini çizmet…

Kryeministri Edi Rama ka thënë se ai ka gati 12 paditë e para anti-shpifje. Në një postim në rrjetet sociale, Rama ka shkruar se kontributi i...

Aktualitet 16:26 - 17 Tetor, 2018

“Paketa antishpifje”/ Reagon Këshilli Shqiptar i Medias

Pas propozimit të kryeministrit Edi Rama për “paketën antishpifje”, ka reaguar Këshilli Shqiptar i Medias. Në një deklaratë për mediat Këshilli bën me dije se ky...

Aktualitet 18:02 - 13 Tetor, 2018

Paketa “Antishpifje”/ Elvi Fundo: Show dhe propagandë e Ramës ndaj mediave

Gazetari Elvi Fundo në një lidhje direkte me Skype nga Gjermania për FaxNeës, ka komentuar propozimin e kryeministrit Edi Rama për paketën “Antishpifje”. Sipas Fundos qëllimi...

Aktualitet 16:44 - 13 Tetor, 2018

“Idioti, që urinon në mënyrë të pavullnetshme”/ Vasili turpëron Ramën

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama, i cili tha se në 25 vende të BE-së shpifja...

Aktualitet 19:54 - 12 Tetor, 2018

“S’la fjalor gjenital pa përdorur”/ Deputeti turpëron Edi Ramën

Deputeti i  Partisë Demokratike, Luçiano Boçi me anë të një postimi në rrjetet sociale ka ironizuar paketën anti- shpifje të paralajmëruar nga kryeministri Edi Rama ....

Aktualitet 17:37 - 12 Tetor, 2018

Rama vë ultimatumin/ Çdo shpifje në gjyq, lekët e fituara do shkojnë për edukim

Kryeministri Edi Rama me anë të një postimi në rrjetet sociale ka bërë publik propozimin që ka bërë sot në mbledhjen e përbashkët midis qeverisë dhe...

Aktualitet 23:16 - 3 Tetor, 2018

LSI ironizon me Ramën/ ‘Shpifësit të dënohen me varje ose pushkatim’

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI Petrit Vasili, ka reaguar nëprmjet një postimi në rrjetet sociale, në lidhje me propozimin e kryeministrit Edi Rama, për paketën...

Aktualitet 20:47 - 3 Tetor, 2018

Paketa Antishpifje/ Rama sqaron propozimin e tij

Kryeministri Edi Rama ka sqaruar propozimin e tij për paketën Antishpifje. Rama është shprehur se propozimi i tij nuk do të jetë pjesë e kodit penal,...