Connect with Us

All posts tagged "padi"

Veliaj i refuzoi lejen e ndërtimit/ Basha: Kunati im e paditi sot në SPAK
Politikë 23:27 - 14 Janar, 2021

Veliaj i refuzoi lejen e ndërtimit/ Basha: Kunati im e paditi sot në SPAK

Në një takim me disa banorë të Laprakës, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, tha sot se nga njëra anë Lulzim Basha flet për varfërinë, e nga...

Pazari Basha - Veliaj dhe SPAK
Politikë 16:39 - 7 Janar, 2021

Pazari Basha – Veliaj dhe SPAK

Partia Demokratike ka kallëzuar dje në SPAK drejtuesit më të lartë të Partisë Socialiste, duke nisur nga Edi Rama, disa ministra, deputetë, kryebashkiakë dhe drejtorë. Në...

Aktualitet 13:19 - 28 Dhjetor, 2020

Ndërpreja e garës për në Gjykatën Kushtetuese/ Zhaklina Peto padi kundër KED

Kandidatja për Gjykatën Kushtetuese, Zhaklina Peto ka depozituar padi kundër Këshillit të Emërimeve në Drejtësi lidhur me ndërprerjen e garës për t’u bërë pjesë e Gjykatës...

Ish-deputeti i Bashës padit Bujar Nishanin për shpifje
Politikë 18:46 - 24 Dhjetor, 2020

Ish-deputeti i Bashës padit Bujar Nishanin për shpifje

Ish deputeti i Partisë Demokratike të qarkut të Shkodrës, Romeo Gurakuqi ka paditur për shpifje ish Presidentin e Republikës, Bujar Nishani. Teksa ka publikuar dhe padinë,...

Aktualitet 14:58 - 22 Dhjetor, 2020

CNA.al mposht Mirel Mërtirin/ Njeriu i inceneratorëve dhe ortaku i Ben Blushit dhe Vjollca Hoxhës dështon në gjykatë

Mirel Mërtiri i njohur si një personazh problematik, i shumëakuzuar nga opozita si një njeri i përfshirë në një aferë e cila, sipas Partisë Demokratike pretendohet...

Paditë e biznesit ndaj gazetarëve/ Reagon Qendra Evropiane për Lirinë e Shtypit dhe Medias: Mos cënoni fjalën e lirë
Aktualitet 12:41 - 22 Dhjetor, 2020

Paditë e biznesit ndaj gazetarëve/ Reagon Qendra Evropiane për Lirinë e Shtypit dhe Medias: Mos cënoni fjalën e lirë

Fenomeni i padive dhe kërcënimeve ligjore në Shqipëri kundër gazetarëve dhe kompanive mediatike nuk është më një tabu, vitet e fundit pushteti i medias ka qenë...

Bota 15:36 - 21 Dhjetor, 2020

Rezultati i zgjedhjeve në Pensilvani/ Trump padi në Gjykatën e Lartë

Zyrtarët e fushatës së Presidentit Donald Trump po vazhdojnë përpjekjet e pashembullta për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve të 3 nëntorit. Ata njoftuan të dielën se...

Ish-deputetja e LSI, Klajda Gjosha ka njoftuar se LSI ka ngritur padi penale ndaj gjithë personave që akuzojnë LSI se ka paguar të rinjtë protestues. Në një deklaratë për mediat, Gjosha shpret se target i padisë janë përfaqësues të mazhorancës, por emrat e tyre nuk janë përmendur në deklaratë . Deklarata e plotë e Klajda Gjoshës Përshendetje, Kemi qenë tepër të rezervuar në daljet tona publike, për shkak se kemi respektuar dhimbjen e madhe të familjes së Klodianit, dhe se kemi besuar se çdo retorike politike mund të përkeqësonte revoltën qytetare dhe sjelljen c’njerëzore të kësaj qeverie. Përgjate 5 ditëve të protestave qytetare, Rilindja është hedhur në sulm për të përbaltur dhe shpifur ndaj Lëvizjes Socialiste për Integrim dhe opozitës se ne paskemi paguar dhe keqpërdorur minorenët për të protestuar dhe për të përdorur dhunë. Sot pushteti dhe Rilindja kërkojnë të mbulojnë vrasjen, dhunën shtetërore, dështimin dhe keq qeverisjen, nëpërmjet shpifjes dhe si gjithmonë gjetjes së fajit të palët e treta. Sot në vend të pendesës dhe mbajtjes së përgjegjësisë, Edi Rama dhe vartësit e tij kërkojnë të dezinformojnë publikun dhe aktorët e tjerë, me qëllim devijimin e të vërtetës dhe realitetit të trishtë që ka pushtuar vendin. Ndodhem sot në këtë komunikim të drejtëpërdrejtë për shkak të një situate tepër të rëndë që po kalon vendi pas vrasjes makabre të të riut 25 vjeçar, Klodian Rashës. Si nënë, si grua por edhe si përfaqësuese e Lëvizjes Socialiste për Integrim dëshiroj t’i përcjellë ngushëllimet më të sinqerta familjes për këtë humbje, që ka brenda dhimbje të jashtëzakonshme, e cila është e pamundur të shuhet por që uroj t’i kthehet në forcë për të përballuar të ardhmen. Për këtë arsye LSI ka vendosur të padisë në Prokurori për shpifje dhe dezinformim të gjithë ata që me deklaratat e tyre kanë ushqyer opinionin publik më të pavërteta! LSI beson fort te protestat paqësore qytetare si një mjet i rëndësishëm për demokracinë, si një mjet për t’u dëgjuar por edhe për të kërkuar llogari atyre që abuzojnë me pushtetin duke krijuar mjerim, varfëri dhe sot më shumë se kurrë, pasiguri për jetën. Ka ardhur koha që Shqipëria të funksionojë nëpërmjet triumfit të të vërtetës dhe jo shpifjeve dhe ka ardhur koha që Shqipëria të udhëhiqet nga shteti i së drejtës dhe jo nga shteti dhunues policor. Shpresoj shumë që kjo padi të shqyrtohet sa më parë nga Drejtësia, në mënyrë të paanshme, që vëmendja t’i rikthehet hetimit të plotë të asaj ç’ka ka ndodhur në këtë vend natën e së henes datës 7 Dhejtor, ku nëpërmjet vrasjes së Klodianit është vrarë çdo shpresë e rinisë dhe çdo sakrificë çdo prindi. Vrasja e Klodianit nuk është çështje partiake është çështje e të gjithë shqiptarëve dhe si e tillë meriton të trajtohet me seriozitet, respekt dhe përgjegjshmëri!
Politikë 11:33 - 14 Dhjetor, 2020

“LSI dhe PD paguajnë të rinjtë për të protestuar”/ Gjosha: Gati padia penale për të gjithë ‘shpifësit’

Ish-deputetja e LSI, Klajda Gjosha ka njoftuar se LSI ka ngritur padi penale ndaj gjithë personave që akuzojnë LSI se ka paguar të rinjtë protestues. Në...

Një pyetje publike për Ardi Veliun!
Politikë 11:11 - 14 Dhjetor, 2020

PD padit Ardi Veliun në SPAK/ Renditen pesë veprat penale për të cilat kërkohet pezullimi

Partia Demokratike paditi Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë, Ardi Veliu për 5 vepra penale, të kryera gjatë protestave të ditëve të fundit, pas ekzekutimit nga policia...

Ministrja Xhaçka padit në gjykatë Partinë Demorkatike
Politikë 14:07 - 4 Dhjetor, 2020

Akuzat për përdorimin e helikopterit/ Ministrja Xhaçka padit në gjykatë Partinë Demokratike

Ministrja Olta Xhaçka padit në gjykatë Partinë Demokratike, për shpifje. Padia e Xhaçkës për PD dhe përfaqësusit e saj ka ardhur pas akuzave për përdorimin e...

Politika nuk i bindet ultimatumit të ndërkombëtarëve/ 2020 mbyllet pa finalizimin e Gjykatës Kushtetuese
Aktualitet 16:39 - 27 Nentor, 2020

U skualifikua për herë të dytë nga gara për Kushtetuesen/ Eugen Papandile dorëzon padi në gjykatë

Eugen Papandile nuk dorëzohet në luftën institucionale për një vend në Gjykatën Kushtetuese. 4 ditë pasi KED e përjashtoi nga gara për herë të dytë për vakancën...

Padia e PD për Ervin Bushatin/ SPAK: Ka nisur hetimi për dy vepra penale
Aktualitet 12:00 - 15 Nentor, 2020

Padia e PD për Ervin Bushatin/ SPAK: Ka nisur hetimi për dy vepra penale

Prokuroria e Posaçme Antikorrupsion regjistron padinë e Partisë Demokratike për kryetarin e PS në qarkun e Tiranës, Ervin Bushati.Ky i fundit mësohet të jetë vënë nën...

Aktualitet 12:20 - 11 Nentor, 2020

Gjyqtarja infektohet me Covid/ Shtyhet seanca e një prej kandidatëve për BKH-në

Është shtyrë seanca gjyqësore për padinë e një kandidati për BKH-në, Ergys Shehu. Shkak për shtyrjen e seancës është berë mungesa e gjyqtares Elda Vrioni. Gjithashtu...

Trualli i shkollës “Sami Frashërit”/ LSI kallëzon penalisht Erion Veliajn
Politikë 14:31 - 6 Nentor, 2020

Trualli i shkollës “Sami Frashëri”/ LSI kallëzon penalisht Erion Veliajn

Lëvizja Socialiste për Integrim ka kallëzuar penalisht kryetarin e Bashkisë, Erion Veliaj në lidhje me truallin e shkollës së mesme “Sami Frashëri”. Padia u depozitua mesditën...

Trump ngre padi/ Të ndalohet procesi i numërimit të votave në Michigan
Bota 20:50 - 4 Nentor, 2020

Trump ngre padi/ Të ndalohet procesi i numërimit të votave në Michigan

Pasi kërkoi rinumërimin e votave në Wisconsin, presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka sërish pretendime për një tjetër shtet. Ekipi i fushatës së kandidatit të republikanëve,...

Politika nuk i bindet ultimatumit të ndërkombëtarëve/ 2020 mbyllet pa finalizimin e Gjykatës Kushtetuese
Aktualitet 11:12 - 30 Tetor, 2020

U skualifikuan për të qenë pjesë e Gjykatës Kushtetues/ Dy kandidatë padisin KED në Gjykatën Administrative

Dy kandidatë Sinan Tafaj dhe Eugen Papandile që u skualifikuan për të qenë pjesë e Gjykatës Kushtetuese nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi kanë paditur këtë...

Aktualitet 14:31 - 28 Tetor, 2020

Iu refuzua kërkesa për azil/ Simsek padit institucionet

Turku Selami Simsek padit Drejtorinë e Azilit dhe Komisionin Kombëtar për Azilin dhe Refugjatët, pranë Ministris së Bredshme. Ai kërkon shfuqizimin e vendimit për ekstradim dhe...

“Rama po tenton të përçajë opozitën!”/ Alibeaj: PS ka braktisur dhe nuk njeh më Këshillin Politik
Politikë 09:28 - 22 Tetor, 2020

Skandali i inceneratorëve në SPAK/ Alibeaj: Po vendosim në test Drejtësinë e re

Ish deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj ka folur lidhur me skandalin e inceneratorëve në Shqipëri ndërsa thekson se nuk e imagjinonte se kjo aferë korruptive do...

U la jashtë dyerve të SPAK-ut/ Çfarë deklaronte prokurori për dosjet hetimore?
Politikë 12:33 - 21 Tetor, 2020

PD nuk ndalet/ Dorëzon në SPAK padinë e tretë ndaj qeverisë për inceneratorët

Partia Demokratike ka dorëzuar në SPAK padinë e tretë ndaj qeverisë lidhur me aferën korruptive të inceneratorëve. Ditën e sotme, ish deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj...

Google përballet me padi nga Shtetet e Bashkuara
Bota 22:53 - 20 Tetor, 2020

Google përballet me padi nga Shtetet e Bashkuara

Gjiganti i kërkimeve në internet, Google, përballet me padinë më të madhe të mosbesimit, të paraqitur nga Shtetet e Bashkuara, në më shumë se dy dekada....

Politikë 10:20 - 20 Tetor, 2020

Padia e PD për inceneratorët/ Rama: Janë simptomat e dëshpërimit të Bashës!

Kryeministri Edi Rama është pyetur sot lidhur me padinë që ka ngritur Partia Demokrtatike nga qeverisë për aferën korruptive të inceneratorëve. Rama u shpreh se kjo...

Kalimi i Nasip Naços te PS/ Lefter Koka zbulon prapaskenat, si qëndron e vërteta e videos
Politikë 21:29 - 19 Tetor, 2020

PD e paditi/ Lefter Koka: Nuk jam penduar që kam firmosur për inceneratorët, punët bëhen me para

Ish-ministri i Mjedisit, Lefter Koka, ka folur sot për padinë e ngritur ndaj tij nga Partia Demokratike për inceneratorët. Koka pretendon se akuzat e Partisë Demokratike...

Izolimi në 41-BIS/ Emiljano Shullazi dhe Gilmando Dani kallëzojnë penalisht Arta Markun dhe Donika Prelën
Politikë 13:11 - 14 Tetor, 2020

Izolimi në 41-BIS/ Emiljano Shullazi dhe Gilmando Dani kallëzojnë penalisht Arta Markun dhe Donika Prelën

Emiljano Shullazi dhe Gilmando Dani kanë kallëzuar penalisht ish Prokuroren e Përgjithshme të Përkoheshme Arta Marku dhe ish Drejtuesen e Prokurorisë së Krimeve të Rënda Donika...