Connect with Us

All posts tagged "osbe"

Zgjedhjet e 25 prillit/ Ja sa vëzhgues të OSBE do të vijnë në Shqipëri
Aktualitet 17:34 - 19 Shkurt, 2021

Zgjedhjet e 25 prillit/ Ja sa vëzhgues të OSBE do të vijnë në Shqipëri

Të gjithë bashkëbiseduesit e NAM të ODIHR konsideruan një mision të vëzhgimit të zgjedhjeve në shkallë të gjerë në ODIHR të gjitha rajonet si thelbësore për...

Vota e emigrantëve/ ISP nxjerr të dhënat e INSTAT, nga 1,279,463 shtetas, vetëm 856 të regjistruar
Aktualitet 12:03 - 18 Shkurt, 2021

Zgjedhjet e 25 prillit/ KQZ apel qytetarëve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve u bën apel qytetarëve të verifikojnë emrat në lista e zgjedhësve. KQZ u bën thirrje qytetarëve nëpërmjet një video sensibilizuese që të...

Goditja e grupeve kriminale/ Ambasadori i OSBE takon kreun e GJKKO
Aktualitet 16:33 - 15 Shkurt, 2021

Goditja e grupeve kriminale/ Ambasadori i OSBE takon kreun e GJKKO

Ambasadori i OSBE në Tiranë, Vincenzo Del Monaco, ka zhvilluar ditën e sotme një takim në Gjykatën e Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit, me kreun e...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Kreu i OSBE-së në Tiranë: “Koha është sfida kryesore e zgjedhjeve”
Aktualitet 21:36 - 9 Shkurt, 2021

Zgjedhjet e 25 prillit/ Kreu i OSBE-së në Tiranë: “Koha është sfida kryesore e zgjedhjeve”

OSBE në Shqipëri e vlerëson zbatimin e kodit të ri zgjedhor si një nga sfidat kryesore të zgjedhjeve parlamentare në 25 prill. Në një intervistë ekskluzive...

Shqipëria gjatë kryesimit në OSBE, asnjë përparim për lirinë e shprehjes dhe medias
Aktualitet 15:39 - 7 Shkurt, 2021

Shqipëria gjatë kryesimit në OSBE, asnjë përparim për lirinë e shprehjes dhe medias

“Edhe pse Kushtetuta dhe kuadri rregullator e garantojnë lirinë e shprehjes dhe të medias, në praktikë këto të drejta kufizohen”, – ky është konstatimi që ka...

Politikë 12:38 - 20 Janar, 2021

Tre muaj para zgjedhjeve/ Kryetari i Prezencës së OSBE-së takim me bashkësinë ndërkombëtare

Thuajse tre muaj nga dita e zgjedhjeve, Kryetari i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, ambasadori Vincenzo Del Monaco, organizoi sot një takim të përfaqësuesve të bashkësisë...

Aktualitet 08:29 - 2 Janar, 2021

Suedia merr kryesimin e OSBE-së/ Linde mesazh Ramës: Morët vendime të rëndësishme

Nga 1 janari Suedia do të drejtojë për një vit OSBE-në, post i dorëzuar nga Shqipëria e cila kishte kryesinë gjatë 2020. Ministrja e jashtme e...

Kreu i OSBE takon Vitore Tushën/ “Bashkëpunimi institucional do e bëj funksionale shumë shpejt Kushtetuesen”
Aktualitet 14:38 - 23 Dhjetor, 2020

Kreu i OSBE takon Vitore Tushën/ “Bashkëpunimi institucional do e bëj funksionale shumë shpejt Kushtetuesen”

Kryetari i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, ambasadori Vincenzo Del Monaco, u takua, sot, për herë të parë, me Kryetaren e Gjykatës Kushtetuese, Vitore Tusha, për...

“Votimi elektronik është dështim politik”/ Drejtuesja e Koalicioneve: ODHIR do jetë në Shqipëri në 25 prill
Politikë 10:28 - 18 Dhjetor, 2020

Miratimi i Altin Binajt në Kushtetuese/ Reagon OSBE: Presim emërimet pasuese

Kuvendi i Shqipërisë ka votuar dje me 96 vota pro Altin Binajt për anëtar të Gjykatës Kushtetuese. Për votimin e Binajt ka reaguar edhe Prezenca e...

“Policia e krimit”/ Nis protesta në Tiranë, turma mblidhet në Bulevard
Aktualitet 19:12 - 16 Dhjetor, 2020

Protestat në Shqipëri/ KiE kritike ndaj policisë

Komisioneri i Këshillit të Evropës për të Drejtat e Njeriut, Dunja Mijatović, tha sot se “autoritetet shqiptare duhet të tregojnë përmbajtje në kontrollin e protestave dhe...

Diskutime për votën e emigrantëve dhe teknologjinë në zgjedhje, Celibashi zbardh takimin me kreun e OSBE
Aktualitet 13:12 - 16 Dhjetor, 2020

Diskutime për votën e emigrantëve dhe teknologjinë në zgjedhje/ Celibashi zbardh takimin me kreun e OSBE

Kreu i KQZ-së, Ilirjan Celibashi është takuar sot me Kryetarin e Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, Vincenzo Del Monaco. Përmes një takimi në Twitter, Celibashi thotë...

“Votimi elektronik është dështim politik”/ Drejtuesja e Koalicioneve: ODHIR do jetë në Shqipëri në 25 prill
Aktualitet 19:17 - 14 Dhjetor, 2020

Shoqërimi i gazetarëve në komisariat/ OSBE: Është e drejta e tyre të mbulojnë demonstratat

Prezenca e OSBE-së në Tiranë ka reaguar për ndalimin e gazetarëve Xhoi Malësia dhe Qamil Xhani, gjatë protestës për vrasjen nga policia të 25-vjeçarit Klodian Rasha....

“Votimi elektronik është dështim politik”/ Drejtuesja e Koalicioneve: ODHIR do jetë në Shqipëri në 25 prill
Politikë 19:38 - 11 Dhjetor, 2020

Protestat për Klodjan Rashën/ Reagon OSBE: Jo dhunë, për vrasjen të veprojë ligji

Prezenca e OSBE në Tiranë ka reaguar për protestat e dhunshme që po zhvillohen për vrasjen e Klodjan Rashës nga efektivi i policisë. OSBE shpreh ngushëllimet...

“Presidenca e OSBE, mision i përmbushur”/ Rama: Shqipëria del më e fortë dhe më e respektuar nga ndërkombëtarët
Politikë 21:19 - 4 Dhjetor, 2020

“Presidenca e OSBE, mision i përmbushur”/ Rama: Shqipëria del më e respektuar nga ndërkombëtarët

Kryeministri Edi Rama e quan mision të përmbushur presidencën e OSBE-së nga Shqipëria në vitin 2020. Ai ka ndarë disa foto në rrjetet sociale nga aktiviteti...

Politikë 15:16 - 4 Dhjetor, 2020

Gjermania falënderon Shqipërinë për kryesimin e OSBE/ Punë shumë e mirë në kohë të vështira

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas falënderoi sot Presidencën Shqiptare për punën e e bërë në krye të OSBE. Lajmi është bëri i ditur në...

"Opozita dhe Meta janë organizator të rrëmujës”/ Rama: Minorenët po abuzohen nga LSI
Politikë 15:00 - 4 Dhjetor, 2020

Fjala përmbyllëse në Ministerialin e OSBE/ Rama: Shqipëria si kryesuese ia doli me sukses

Kryeministri Rama, në cilësinë e kryesuesit të radhës të OSBE, mbajti fjalën përmbyllëse në Ministerialin e kësaj organizate, pas zgjedhjes së krerëve ekzekutivë. Rama është shprehur...

Kritikat e Ramës për OSBE/ Biberaj: Fasadë, njësoj si politika e Rilindjes
Politikë 16:47 - 3 Dhjetor, 2020

Kritikat e Ramës për OSBE/ Biberaj: Fasadë, njësoj si politika e Rilindjes

Kritikat e kryeministrit Edi Rama për OSBE-në, ish-deputeti i PD-së, Aleksandër Biberaj i ka cilësuar si fadë ashtu siç është politika e Rilindjes. Biberaj deklaroi se...

Rama në ministerialin e OSBE-së: Jemi në krizë, kemi dështuar…
Politikë 10:47 - 3 Dhjetor, 2020

Rama në ministerialin e OSBE-së: Jemi në krizë, kemi dështuar…

Në cilësinë e kryetarit të radhës në OSBE, kryeministri Edi Rama ka marrë fjalën në nisje të Ministeriali të kësaj organizate. Rama është shprehur se ky...

“Kemi se çfarë të mësojmë”/ Bushati komenton zgjedhjet në Kosovë: Shqipërinë e lë pas në këtë drejtim
Politikë 20:09 - 2 Dhjetor, 2020

Propozimi i Ramës nuk merret parasysh/ Bushati nuk zgjidhet përfaqësues për lirinë e medias në OSBE

Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati nuk është zgjidhur përfaqësues për lirinë e medias në OSBE. Kjo detyrë ishte propozuar nga kryeministri Edi Rama, në...

Aktualitet 20:14 - 1 Dhjetor, 2020

“As Skënderbe, as lider global”/ Melisa Braci: Rama nuk ka bërë asgjë për Shqipërinë

Bashkëthemeluesja e Lëvizjes për Ndryshim Melisa Braci akuzoi kryeministrin Edi Rama se në rolin e kryesuesit të OSBE nuk ka mabjtur asnjë qëndrim konkret mbi konfliktin...

Lufta e brendshme për pushtet, e ka minuar rolin e OSBE-së në botë
Blog 08:30 - 29 Nentor, 2020

Lufta e brendshme për pushtet, e ka minuar rolin e OSBE-së në botë

Nga Jess Smee “EU Observer” Pesë muaj më parë, analistët politikë në mbarë botën u habitën nga lajmi se Organizata për Sigurinë dhe Bashkëpunimin Evropian (OSBE),...

Aktualitet 11:24 - 16 Nentor, 2020

Zëvendëson Bernd Borchardt/ OSBE prezanton ambasadorin e ri në Tiranë

Ditën e sotme është prezantuar kryetari i ri i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri. Bëhet fjalë për ambasadorin Vincenzo Del Monaco, i cili ka mbi supe...

Murrizi braktis mbledhjen e Këshillit Politik/ Nuk po diskutohet, po zihen për një letër
Politikë 13:24 - 1 Tetor, 2020

Murrizi braktis mbledhjen e Këshillit Politik/ Po rrinë kot, po zihen për një letër

Deputeti Myslim Murrizi ka braktisur mbledhjen e Këshillit Politik. Murrizi tha se në mbledhje nuk po diskutohet por vetëm po zihen për firmosjen e një letre...