Connect with Us

All posts tagged "ore"

Kuriozitete 11:53 - 25 Maj, 2019

600 km në orë/ Ky shtet nuk ndalet, prodhon trenin më të shpejtë në botë

‘’China Railway Rolling Stock Corporation’, njihet si furnizuesi i dytë më i madh në botë për pajisjet e transportit hekurudhor,  në vitin 2021 pritet të prodhojë...

Aktualitet 10:25 - 18 Maj, 2019

Pak orë para finales së Eurovision/Jonida Maliqi merr surprizën e veçantë nga familjarët

Këngëtarja Jonida Maliqi do të këndojë sot e dyta në finalen e Eurovision 2019 sipas rradhitjes së këngëve. Por pak orë para finales asaj iu bë...

Kuriozitete 12:25 - 27 Prill, 2019

16 vjeçari thyen rekordin Guinness/Qëndron 33 orë e 11 minuta në një lisharëse

Adoleshenti Charlie O’brien nga Zelanda e Re theu rekordin e mëparshëm të vendosur nga Aimee Pivot (1 orë e 9 minuta) duke qendruar 33 orë e...

Aktualitet 12:10 - 27 Prill, 2019

Mbidozë fatale/Si ishin orët e fundit të jetës të komedianit shqiptar John Belushi

Kokainë në tryezë, rroba të pista kudo dhe vendi ishte i mbushur me kuti të hedhura me pica dhe shishe vere. Detajet rreth natës që komediani...

Kuriozitete 13:10 - 5 Prill, 2019

Eshtë torturë/Puna para orës 10 të mëngjesit nuk duhet të funksionojë

Ritmi kardiak, ose ora e brendshme trupore, përfaqëson rregullatorin biologjike që dikton mënyrën se si funksionon trupi ynë. Ky cikël i para-programuar gjenetikisht rregullon perceptimin tonë...

sa ore duhet te fleje femija
Aktualitet 20:40 - 14 Mars, 2019

Ja se sa  orë duhet të flenë fëmijët sipas moshës/ A e zbaton orarin fëmija juaj?

Të sapolindur Specialistët këshillojnë që bebet nga 0-3 muaj të flenë nga 14-17 orë në ditë, por kjo nuk është e detyrueshme. Bebet mund të flenë...

zgjohesh ne tre te mengjesit kemi lajme te keqija per ty
Aktualitet 23:58 - 6 Mars, 2019

Zgjohesh gjithmonë në tre të mëngjesit?/ Kemi lajme të këqija për ty

Cikli i gjumit mund të tregojë shumë për gjendjen tonë shpirtërore dhe emocionale si dhe mund të na transmetojë mesazhe nga forca të mbinatyrshme. Orari në...

Aktualitet 09:51 - 6 Mars, 2019

BE-ja e vendosi/Ja çfarë do të ndodhë me ndryshimin e orës

BE-ja hodhi një tjetër hap drejt heqjes së ndryshimit të orës në pranverë dhe vjeshtë. Nga viti 2021 ora nuk do të ndryshojë më me ndërrimin...

te blesh kohe
Aktualitet 22:40 - 3 Mars, 2019

Banka e kohës/ Mund të blesh orë minuta dhe sekonda

Qëllimi kryesor i kësaj banke është promovimi i lumturisë të personave përmes shërbimeve të shkëmbimit dhe të solidaritetit. Paratë shkëmbehen me minuta, orë e sekonda në...

Kryesore Show Biz 10:11 - 25 Shkurt, 2019

(Video) U bë tapë, moderatorja shqiptare: “Qëndrova tre orë në banjë”

Einxhel Shkira njihet si një ndër vajzat e cila e shijon shumë jetën e natës dhe është mjaft aventuriere. Ajo e ftuar këtë javë në barin...

Aktualitet 16:25 - 16 Shkurt, 2019

Molotov, gurë, zjarr e plumba gome/ Ja çfarë ndodhi në 5 orë protestë

Opozita dhe qytetarët kanë protestuar ditën e sotme për rreth pesë orë përpara Kryeministrisë, ku u dallua se nuk kishte flamuj të partive politike. Protesta filloi...

Life Style 16:25 - 12 Shkurt, 2019

Si ndikon ora e lindjes në karakterin e njeriut

Në astrologji ora e lindjes është përcaktues për karakterin tonë dhe si rrjedhojë, ndikon në fatin e njeriut. Astrologjia e ndan ditën në 12 segmentë, ku secili...

Kuriozitete 15:10 - 4 Shkurt, 2019

Duhet të punoni vetëm kaq orë në ditë që të jeni produktivë

Shpesh bëjmë gabim kur lidhim orët e gjata me më shumë punë. Studimet kanë treguar se ka një diferencë mes sasisë dhe efektivitetit të punës që...

Kuriozitete 11:24 - 30 Janar, 2019

Shkencëtarët amerikanë: Sipas Orës së Apokalipsit jemi vetëm 2 minuta larg mesnatës

Quhet “Doomsday Clock” dhe është simbol i afrimit të botës me zhdukjen e saj. Ora supozohet të parashikojë apokalipsin dhe ka qënë shumë afër mesnatës, që...

Kuriozitete 13:40 - 25 Janar, 2019

E thotë shkenca: Ja pse nuk duhet ta pimë kurrë kafenë pas kësaj ore

Ora shënon 17.00 dhe ju ndodheni në punë ose në shtëpi dhe iu kap dembelizmi, ndoshta dreka ishte më e rëndë seç duhet… gjëja e parë...

Kuriozitete 11:40 - 23 Janar, 2019

As 1 minutë më shumë apo më pak! Ja sa orë duhet të stërviten femrat çdo ditë

Gratë që duan të arrijnë të 90-at duhet që të sigurohen që të kenë peshën trupore që kishin kur ishin 20 vjeçe, sipas shkencëtarëve. Studiuesit ndoqën...

getoar dhe marina
Kryesore Show Biz 11:24 - 20 Janar, 2019

Harrojeni se sa kushtonin syzet, shifra e çmimit të orës së Getoarit është marramendëse

Marina Vjollca dhe Getoar Selimi janë një nga çiftet më të komentuar të showbiz-it shqiptar herë për fotot që postojnë nga pushimet e tyre dhe herë për veshjet e...

Aktualitet 15:30 - 20 Dhjetor, 2018

Mos qëndroni ulur më shumë se një orë, po dëmtoni trurin

Ne të gjithë kemi momentet tona që na duhet të ulemi për pesë minuta, të marrim veten apo të shqyrtojmë mendimet tona. Por sipas një studimi...

Kryesore Show Biz 12:11 - 14 Dhjetor, 2018

Ora e trashëgimtares së Top Channel kap shifra marramendëse/Ja sa shtrenjtë kushton

Lori Hoxha është një nga femrat shqiptare më të pasura dhe këtë po vazhdon të dëshmojë çdo ditë e më shumë. Trashëgimtarja e “Top Channel” bën...

Kuriozitete 15:25 - 11 Dhjetor, 2018

Meshkujt shpenzojnë 7 orë në vit duke bërë këtë gjë në tualet dhe nuk është ajo që po mendoni

Të jemi të sinqertë, përveç momentit kur bëjmë selfie ose dush, nuk është ndonjë qejf i madh që të kalosh orë të tëra në tualet apo...

Femra 17:11 - 8 Dhjetor, 2018

Ja çfarë rreziku i kanoset trurit tuaj nëse nuk flini mjaftueshëm

Orët e pamjaftueshme të gjumit paraqesin rrezik për trurin tonë,kjo sipas studimeve të ndryshme.Pa orët e mjaftueshme të gjumit,truri i njeriut mund të plaket më shpejt....

Life Style 11:53 - 7 Dhjetor, 2018

Keni gabuar deri tani! Këto 3 gjëra mos i bëni më pas orës 21:00

Mjekët japin 3 këshilla që duhet ti vini në zbatim pas orës 21:00 për një shëndet më të mirë. 1. Nuk duhet të pini cigare Hulumtimet...

Aktualitet 22:30 - 5 Dhjetor, 2018

Ja sa ditë në javë duhet të punojmë,për të qenë sa më produktivë

Le të tregohemi të sinqertë, askujt nuk i pëlqen të punojë 5 ditë në javë. Nëse ju duhet një arsye për të punuar më pak, ju...