Connect with Us

All posts tagged "opozita"

Dash Shehi tregon arsyen/ Pse është zhgënjyer opozita nga ndërkombëtarët
Politikë 16:06 - 24 Shtator, 2020

Dash Shehi tregon arsyen/ Pse është zhgënjyer opozita nga ndërkombëtarët

Kryetari i LZHK-së Dashamir Shehi ka folur sot lidhur me rolin e ndërkombëtarëve në politikën shqiptare. Teksa u pyet se përse ndërkombëtarët e mbështesin kryeministrin Edi...

Rudina Hajdari: Jam e lumtur, 3 palë janë pro hapjes së listave
Politikë 11:43 - 24 Shtator, 2020

“Jemi të gatshëm për çdo lloj sakrifice”/ Hajdari bën paralajmërimin e fortë, mesazhi për opozitën

Deputetja Rudina Hajdari është shprehur sërish në mbështetje të listave të hapura, duke ritheksuar se kjo është një betejë për të cilën nuk do të tërhiqet....

“Jemi pjesë e një absurdi”/ Fuga: Është e vështirë që kryetarët e partive të lëshojnë pe
Politikë 17:53 - 23 Shtator, 2020

“Jemi pjesë e një absurdi”/ Fuga: Është e vështirë që kryetarët e partive të lëshojnë pe

Akademiku dhe profesori i njohur Artan Fuga, ka qenë i ftuar pasditen e sotme në rubrikën “Opinion” në “News 24” ku është diskutuar për listat e...

Lukashenko betohet si President në fshehtësi/ Qindra zyrtar të pranishëm në ceremoni
Bota 11:33 - 23 Shtator, 2020

Lukashenko betohet si President “në fshehtësi”/ Qindra zyrtarë të pranishëm në ceremoni

Pas disa javësh proteste për shkak të zgjedhjeve të diskutueshme të gushtit, mediat shtetërore të Bjellorusisë raportojnë se është zhvilluar një ceremoni e fshehtë. Sipas tyre...

Maxhoranca nuk humbet kohë/ Me apo pa opozitën, ndryshimet në Kod do kalojnë për shqyrtim
Politikë 10:49 - 23 Shtator, 2020

Maxhoranca nuk humbet kohë/ Me apo pa opozitën, ndryshimet në Kod do kalojnë për shqyrtim

Ndryshimet kushtetuese në Kodin Zgjedhor pritet të kalojnë javën e ardhshme në Kuvend. Mazhoranca dhe opozita parlamentare kanë dorëzuar nga një draft, dhe Gjiknuri ka paralajmëruar...

“Bën mirë të kërkosh azil në Turqi”/ Deputeti paralajmëron Ramën: S’ka Perendi që të mbron
Politikë 17:46 - 22 Shtator, 2020

“Bën mirë të kërkosh azil në Turqi”/ Deputeti paralajmëron Ramën: S’ka Perendi që të mbron

Deputeti Lefter Maliqi, ka reguar përmes një postimi në rrjetet sociale, ku paralajmëron kryeministrin Rama për ndëshkimin e madh që do i japë populli me 25...

Reforma Zgjedhore/ Opozita kërkon mbledhjen e Këshillit Politik
Politikë 12:20 - 22 Shtator, 2020

Ndryshimi i rregullave para zgjedhjeve/ Zbardhet letra e PD-së drejtuar OSBE\ ODIHR, për 5 çështje kyçe

Në mbledhjen e sotme të Këshillit Politik, opozita ka paraqitur një kërkesë konkrete për të marrë asistencën e OSBE\ ODIHR për disa çështje themelore për të...

Reforma Zgjedhore/ Opozita kërkon mbledhjen e Këshillit Politik
Politikë 19:58 - 21 Shtator, 2020

Reforma Zgjedhore/ Opozita kërkon mbledhjen e Këshillit Politik

Opozita e Bashkuar kërkon mbledhjen nesër të Këshillit Politik. Përfaqësuesit e opozitës në tryezën e bisedimeve, Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili i kanë dërguar një letër...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Topalli tregon çfarë do ndodhte nëse opozita do kishte një drejtim të ri
Politikë 13:27 - 21 Shtator, 2020

Zgjedhjet e 25 prillit/ Topalli tregon çfarë do ndodhte nëse opozita do kishte një drejtim të ri

Ish kryeparlamentarja Jozefina Topalli thotë se opozita përdori si justifikim teksa deklaronte se “me Ramën nuk mund të shkonin në zgjedhje”. Sipas saj ky ishte një...

“Basha ka lënë bosh fushën e betejës”/ Mesazhi i fortë i Topallit: Çfarë duhet të bëjë opozita, që të ndalojë Ramën
Politikë 13:21 - 21 Shtator, 2020

“Ka lënë bosh fushën e betejës”/ Mesazhi i fortë i Topallit: Çfarë duhet të bëjë opozita, që të ndalojë Ramën

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli vijon ta cilësojë si një gabim të opozitës, djegien e mandateve të deputetëve. Në një intervistë për Abcnews, Topalli tha se duke lënë...

“Drafti nuk është perfekt”/ Gjiknuri thumbon opozitën: Të paguajë kostot e djegies së mandateve
Politikë 19:37 - 19 Shtator, 2020

“Drafti nuk është perfekt”/ Gjiknuri thumbon opozitën: Të paguajë kostot e djegies së mandateve

Përfaqësuesi i PS-së në Këshillin Politik, Damian Gjiknuri, tha se mazhoranca ka kërkuar hapje të listave 100% në mbledhjen e djeshme dhe tregoi më shumë detaje...

Video-“Vazhdoni me mashtrime”/ Ramës i dështon propaganda, qytetarët i nxjerrin “bojën’
Politikë 17:45 - 19 Shtator, 2020

Debati për listat e hapura/ Rama paralajmëron opozitën: Harrojeni se do e pengoni procesin

Nga Gjermani ku ndodhet për një vizitë zyrtare si kryetar i OSBE, kryeministri Rama ka komentuar dhe situatën poltike në vend. Duke u ndaluar tek debati...

“Nënshkruat natën dhe e prishtët ditën”/ Balla debaton ashpër me analistin: Mos dëgjoni përrallat e Lulit
Politikë 18:30 - 18 Shtator, 2020

“Nuk ka sisteme elektorale perfekte”/ Balla “thumbon” opozitën: Nuk jepet fitorja në tavolinë

Kreu i grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla thotë se lista e kandidatëve të partisë apo të koalicionit zgjedhor do të jetë 100% e hapur. Sipas...

Hapja e listave/ Gjiknuri tregon sfidat: Partitë “fantazmë” rrezikojnë procesin e zgjedhjeve
Politikë 13:17 - 18 Shtator, 2020

Gjiknuri i përgjigjet opozitës/ Ne sollëm një draft, ODIHR nuk shprehet mbi sherre

Përfaqësuesi i PS-së në Këshillin Politik, Damian Gjiknuri ka reaguar pasi opozita nuk pranoi diskutime mbi draftin që mazhoranca ka paraqitur sot në Këshill. Në një...

“Atje ku shkel Rilindja godet krimi”/ Lefter Maliqi “parashikon” dështimin e PS-së, opozita merr 100 mandate
Politikë 20:44 - 17 Shtator, 2020

“Atje ku shkel Rilindja godet krimi”/ Lefter Maliqi “parashikon” dështimin e PS-së, opozita merr 100 mandate

Deputeti Lefter Maliqi beson se në zgjedhjet e 25 prillit opozita do të fitojë 100 mandate. Në një intervistë për ORA news Maliqi tha se atje...

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Opozita kritikon Hotin për "koncesione" në Uashington
Kosova & Rajoni 17:39 - 17 Shtator, 2020

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Opozita kritikon Hotin për “koncesione” në Uashington

Dy partitë opozitare në Kuvendin e Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje dhe Partia Demokratike e Kosovës, kritikuan qeverinë e udhëhequr nga kryeministri Avdullah Hoti për marrëveshjen e arritur...

“Fitorja e PD është e sigurt”/ Berisha: Doja që zgjedhjet të mbaheshin në 20 shkurt, e ka simbolin brenda
Politikë 22:38 - 16 Shtator, 2020

“Fitorja e PD është e sigurt”/ Berisha: Doja që zgjedhjet të mbaheshin në 20 shkurt, e ka simbolin brenda

“Fitorja e opozitës është e sigurt. Do të arkivohet në koshin e plehrave të historisë. Shipëria do të çlirohet nga një aventurier”. Kështu pretendon ish-kryeministri Sali...

Politikë 17:40 - 16 Shtator, 2020

Ndryshimet kushtetuese/ Gjekmarkaj: Opozita të mos humbasë kohë, të përqëndrohet tek 25 prilli

Analisti Agron Gjekmarkaj ka komentuar debatet në Këshillin Politik dhe vendosmërinë e mazhorancës për t’i implementuar ndryshimet kushtetuese në Kodin Zgjedhor. Gjekmarkaj thotë se si me...

Pas takimit me ambasadorët/ Opozita bën lëvizjen e radhës
Politikë 16:52 - 15 Shtator, 2020

Pas takimit me ambasadorët/ Opozita bën lëvizjen e radhës

Pas takimit me ambasadorët, opozita kërkon mbledhjen e Këshillit Politik. Mësohet se më këtë mbledhje Opozita e Bashkuar do të prezantojë kërkesën për marrjen e ekspertizës...

Letra e opozitës për OSBE/ Gjiknuri: Hajdeni dhe sillni draft konkret me shkrim, jo në studio televizive
Politikë 20:31 - 14 Shtator, 2020

Përfundon mbledhja e Këshillit Politik/ Gjiknuri: Opozita kërkon të vonojë procesin, më 30 shtator mbyllet çështja 

Bashkëkryetari i Komisionit të Reformës Zgjedhore, Damian Gjiknuri ka treguar detaje nga takimi i Këshillit Politik pas përfundimit të mbledhjes. Gjiknuri tha se opozita iu rikthye...

“I doni apo nuk i doni…”/ Gjiknuri nuk bën pas për dryshimet kushtetuese
Politikë 19:56 - 14 Shtator, 2020

“I doni apo nuk i doni…”/ Gjiknuri nuk bën pas për ndryshimet kushtetuese

Përfaqësuesi i mazhorancës në Këshillin Politik, Damian Gjiknuri është shprehur prerë sa i përket implementimit të ndryshimeve kushtetuese në Kodin Zgjedhor. Mësohet se Gjiknuri  i ka...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Lubonja tregon problemin e opozitës
Politikë 17:53 - 14 Shtator, 2020

Zgjedhjet e 25 prillit/ Lubonja tregon problemin e opozitës

Analisti Fatos Lubonja komentoi zhvillimet e fundit politike në rubrikën “Opinion” në news 24, duke u ndalur kryesisht te pritshmëritë për zgjedhjet e 25 prill 2020....

PD konfirmon pjesëmarrjen në Këshillin Politik/ Vendos dy kushte të panegociueshme
Politikë 15:06 - 14 Shtator, 2020

PD konfirmon pjesëmarrjen në Këshillin Politik/ Vendos dy kushte të panegociueshme

Opozita konfirmon pjesëmarrjen në Këshillin Politik. “Paprekshmëria e koalicioneve parazgjedhore si pjesë e marrëveshjes, listat e hapura 100”, janë dy kriteret e opozitës për të vijuar...