Connect with Us

All posts tagged "opinion"

Europa komuniteti i ideve në fushë të minuar
Opinione 13:38 - 9 Maj, 2021

Europa komuniteti i ideve në fushë të minuar

Nga Azem PARLLAKU Sot në Ditën e Europës, ende shpresojmë siç dikur pati njerëz, që besonin se nga rrënojat e mjerimit dhe luftës mund të ngrihej...

Nga Artan Fuga/ Me çdo kusht duan të mos votojmë!
Opinione 22:22 - 7 Maj, 2021

Nga Artan Fuga/ Një argument përse duhet shkarkuar Presidenti i Republikës!

Mund të mos jesh dakord me faktin që me anë të retorikës politike Presidenti Meta pati raste që u bë palë politike. Mund të mos jesh...

Formalizimi i deformimit
Opinione 20:43 - 7 Maj, 2021

Formalizimi i deformimit

Nga Jak Simoni Qetësia, kryesisht ditën e votimeve, sepse pak ditë përpara pati dhe episode dramatike si vrasja dhe disa plagosje,  na beri të mendonim se, pa...

Opinione 21:55 - 30 Prill, 2021

Nga Ferdinand Dervishi/ Basha dhe historia e patës së pjekur

Këto ditë një nga debatet, që do marrë një peshë të konsiderueshme, ka nisur dhe mbetet ai i dorëheqjes apo largimit të Lulzim Bashës nga kreu...

A do të futet Edi Rama me PS në zgjedhjet e Kosovës, ashtu siç garoi Albini me VV në Shqipëri?
Opinione 18:41 - 30 Prill, 2021

A do të futet Edi Rama me PS në zgjedhjet e Kosovës, ashtu siç garoi Albini me VV në Shqipëri?

Nga: Kreshnik Spahiu E keni kexuar Romanin e Ismail Kadaresë: “Krushqit janë të ngrirë”? As zjarri i dashurisë nuk e shkrinte dot akullin e mardhëneve njerzore...

Nga Ylli Rakipi  Sali Berisha duhet të japë dorëheqjen! Mos u çudisni! Nuk është një shprehje e lajthitur. Sali Berisha duhet të japë vërtet dorëheqjen nga kryetar i Partisë Demokratike, sepse ka 30 vjet që ai është realisht kryetari i saj. Asnjëherë nuk është larguar. Asnjë ditë. As 30 vjet më parë, kur ishte President dhe ligji nuk e lejonte, por ai ulte formalisht në karrike Tritan Shehun. As sot nuk është larguar. As sot, kur çelësat e zyrës së kryetarit i mban Luli i mirë. Opozita i ka humbur zgjedhjet e 25 prillit. Ndërkohë, që për herë të parë në këto 30 vjet pluralizëm, kundërshtari, Edi Rama, ka fituar mandatin e tretë. E ka fituar me vjedhje, me blerje, me banda, me trafiqe, me të gjithë makinerinë e partisë-shtet. Të gjitha këto po i konsiderojmë të vërteta. Por, Edi Rama së pari ka fituar, për shkak të Sali Berishës, sepse, tetë vjet më parë, ai uli në karriken e vet, karriken e kryetarit, Lulzim Bashën. E uli pa garë, ose si të thuash, e emëroi në këmbë të vet me një garë fallco. Dhe e gjitha kjo, për të qëndruar vetë de facto, kryetar i pronës së tij,  Partisë Demokratike. Modeli që ai, doktori, zgjodhi, pra vendosja formalisht e një kukulle në krye të partisë, për tetë vjet rresht, nuk solli gjë tjetër veç zvogëlimin dhe rrudhjen e pronës, domethënë Partisë Demokratike. Në një sistem të hapur, edhe me minimumin e demokracisë, nëse largohesh nga një parti politike, nëse jep dorëheqjen, duhet ta bësh atë vërtet. Përndryshe s’ka përse të largohesh, qëndron aty dhe ikën nga kjo botë bashkë me karriken… Dhe që ta bësh këtë vërtet, pra të largohesh nga partia, ti ikën dhe lejon hapjen e një gare, për të zgjedhur pasuesin. Mund ta zgjedhësh atë, siç ndodh rëndom në vendet me pak demokraci, edhe mes rrethit tënd të ngushtë, por duhet të lejosh garën. Vetëm në shoqëritë e mbyllura, mund të emërosh liderin, udhëheqësin! Sali Berisha, jo vetëm nuk e hapi këtë garë, por për të vendosur Lulin në krye të partisë, e spastroi atë nga figurat e rëndësishme që mund ta rrezikonin, duke e rrudhur opozitën tej mase. Për të mbajtur partinë, në vitin 2017 Berisha i largoi Lulit jo vetëm çdo sfidant, apo rival, por e ktheu partinë që rrëzoi komunizmin, në një burg, ku shumëkush mund të qëndrojë, por ku nuk ka liri veprimi dhe mendimi. Partia, sigurisht nuk është dhe nuk mund të jetë një burg. Një parti të mbyllur totalisht, ti mund ta mbash deri ditën e vdekjes, por nuk ka ç’të duhet. Ky, mendoj se është problemi thelbësor i Partisë Demokratike. Luli, ishte dhe është një njeri i mirë, por punët e partisë nuk i kuptoi asnjë ditë. Dhe kur një njeriu, me energji të shumta, i cakton një punë që ai nuk e kupton, natyrshëm do të merret me punë të tjera… Lulzim Basha në tetë  vite në krye të partisë, nuk ndërtoi një opozitë parimesh, por pazaresh, kulisash dhe kompromisi. Rezultati është ky që shohim të gjithë sot. Edi Rama ka rrëmbyer mandatin e tretë, duke përdorur të gjitha mjetet. Sot, qindra mijëra demokratë janë thellësisht të shqetësuar! Janë të shqetësuar, që partia e tyre, që rrëzoi komunizmin, po shkon drejt humnerës. Që të shpëtojë nga kjo humnerë, ka vetëm një mënyrë dhe këtë e ka në dorë vetëm Sali Berisha. Nëse ai do, ka ende shanse, sa vjen dhe më të vogla, që krijesa e tij dhe e qindra mijëra shqiptarëve, që lindi 30 vjet më parë, të mos vdesë, le ta lërë një ditë lodrën e tij të pleqërisë, ipadin, të shkojë në selinë e Partisë Demokratike, të mbledhë ata që kanë mbetur dhe t’ju thotë: “Më falni! Tetë vjet më parë, unë gabova. Dhe tani ju lutem, hapeni derën e madhe dhe bëjuni thirrje njerëzve të hyjnë brenda. Le të rrijë aty edhe Luli i mirë po deshi, le të jetë ai njëri prej nesh, por hapeni derën!” Kjo i ka mbetur të thotë… Le të hapet dera, të hyjnë njerëzit, të fillojë gara, sepse PD është partia që rrëzoi komunizmin. Ajo nuk është një burg, as një ndërmarrje, as pronë private, por një parti. Në fund, Luli i mirë, gardiani që mban çelësat e derës së madhe, Luli i gjatë dhe i pashëm, që asnjë fije floku nuk i thinjet kurrë, të hapë derën, të dorëzojë çelësat dhe njerëzit të hyjnë brenda…
Opinione 23:26 - 29 Prill, 2021

Sali Berisha duhet të japë dorëheqjen!

Nga: Ylli Rakipi  Sali Berisha duhet të japë dorëheqjen! Mos u çudisni! Nuk është një shprehje e lajthitur. Sali Berisha duhet të japë vërtet dorëheqjen nga...

Politikë 22:23 - 29 Prill, 2021

“Ka turpëruar popullin shqiptar ndërkombëtarisht”/ Rama: Meta është dënuar në mënyrë spektakolare

Kryeministri Edi Rama ka folur për zgjedhjet e 25 Prillit. I ftuar në Opinion ai tha se presidenti Ilir Meta e ka turpëruar popullin shqiptar ndërkombëtarisht....

Opinione 21:47 - 29 Prill, 2021

Ik Lul, humbësi nuk është viktimë!

Nga: Ilir Levonja  A duhet të dorëhiqet Lulzim Basha? Pa asnjë diskutim që po. Në mes është një nga standartet sa i munguar aq edhe i...

Rishfaqja e Frangaj/ Bushati: E kuptoni ku po shkojmë, vend i kapur nga oligarkët
Politikë 11:01 - 28 Prill, 2021

Rishfaqja e Frangajt/ Bushati: E kuptoni ku po shkojmë, vend i kapur nga oligarkët

Andi Bushati ka komentuar rikthimin e Aleksandër Frangajt në emisionon Opinion. Bushati është shprehur se thirrjet e Frangaj për bashkëpunim mes PD dhe PS, sipas tij...

Nga Kreshnik Spahiu/ “Shqipëria Fiton” nëse votohet Amerika, dhe jo Monika
Opinione 09:33 - 24 Prill, 2021

Nga Kreshnik Spahiu/ Yuri Kim praktikisht dje e ‘ekzekutoi’ Ilir Metën

Nga Kreshnik Spahiu 24 orë përpara zgjedhjeve shkëlqesia e saj ambasadorja Yuri Kim i dha mesazhin gjithë shqiptarve, dhe jo vetëm… Ajo i dërgoi mesazh atyre...

Politikë 10:11 - 19 Prill, 2021

Rama apo Basha?/ Gazetari: “Opinioni” i Fevziut mund ta fusë vendin në një udhëkryq të rrezikshëm

Gazetari Klodian Tomorri përmes ironisë thotë se “Opinioni” i Fevziut mund ta fusë vendin në një udhëkryq të rrezikshëm. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Tomori...

Meta, një President "i çmendur" që kërkon gjak për zgjedhje
Politikë 16:57 - 16 Prill, 2021

Pse Ilir Meta nuk përmend pronarët e inceneratorëve

Mbrëmjen e djeshme presidenti Ilir Meta ka qenë në studion e “Opinion” të Blendi Fevziut ku dhe ka bërë një denoncim të fortë. Por, ajo që...

Politikë 16:17 - 16 Prill, 2021

Video me armë e militantit të LSI/ Meta mbron kushërinjtë dhe akuzon policinë

Mbrëmjen e djeshme presidenti Ilir Meta ka folur në emisionin “Opinion” dhe ka reaguar ndaj policisë së shtetit duke thënë se kushëririt të tij ushtarak i...

Nga Ilir Levonja/ Mos e vrit veten motër
Opinione 14:42 - 15 Prill, 2021

Nga Ilir Levonja/ Aleanca me Gjinon

A është sot Shqipëria një parti si Rilindja? Kjo mbetet për t’u parë. Por unë nuk e besoj. Brenda partisë së rilindjes mund të ndodh gjithçka....

Artan Hoxha zbardh detaje/ Antonio Gallo ka qenë disa herë në Shqipëri, testoi infrastrukturën
Aktualitet 23:13 - 12 Prill, 2021

Droga në portin e Durrësit/ Artan Hoxha tregon itenerarin

Gazetari Artan Hoxha ka folur për dy ngarkesat e kapura brenda pak ditësh në portin e Durrësit. Sipas Hoxhës, këto dy ngarkesa kanë përdorur linja të...

Opinion në DW/ Pse i harruam gratë në pandemi?
Bota 08:15 - 12 Prill, 2021

Opinion në DW/ Pse i harruam gratë në pandemi?

Efektet e pandemisë së virusit Corona i kanë goditur gratë në mënyrë joproporcionale, sipas një raporti kthjellues të Amnesty International. Ne e kemi injoruar gjendjen e...

Politikë 20:50 - 8 Prill, 2021

Izraelitët dhe Basha izolojnë daljet televizive të Berishës

Ish kryeministri Sali Berisha ka filluar të izolohet në daljet e fundit dhe të mëdha televizive nga kompania që këshillon Lulzim Bashën dhe Republikën e Re....

Video-Rama shkon pa kollare në Opinion
Politikë 22:11 - 25 Mars, 2021

Video-Dalja e pazakontë e Ramës/ Shkon në emision pa kollare

Kryeministri Edi Rama ka shkuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion” për të folur për hapjen e fushatës elektorale, situatën politike dhe shëndetësore në vendin tonë....

Sociale 09:07 - 17 Mars, 2021

Opinion/ Nuk e kemi luksin ta heqim nga lista AtraZeneca-n

Mjaft vende në BE, edhe Gjermania, pezulluan vaksinimin me AstraZeneca-n pas rasteve të trombozës, tani po verifikohen edhe njëherë të dhënat. Fabian Schmidt mendon megjithatë, se...

Greva e kontrollorëve/ Meta tregon udhëzimin që iu dha
Opinione 13:50 - 14 Mars, 2021

Presidenti i xhindosur

Nga: Ilir Levonja  Çfarë në fakt është versioni presidenti i xhindosur, presidenti që të nxjerr përjashta me shqelma, me grushta, a presidenti që të rreh? Asgjë...

Të zgjedhur thuajse dy muaj para votimeve!
Opinione 17:30 - 10 Mars, 2021

Të zgjedhur thuajse dy muaj para votimeve!

Nga Jak Simoni Shqiptarët tashmë kanë para syve në çdo media listat e  kandidatëve, disa prej të cilëve tashmë  të sigurt, ndonëse ka një muaj e...

Edi Rama drejtë “Hagës”
Opinione 11:57 - 9 Mars, 2021

Edi Rama drejtë “Hagës”!

Nga Ylli Dylberi Shënim: këto që do të lexoni më poshtë janë pjesë të akuzës që do t’i dërgohet këto ditë SPAK Neqoftese gjere me sot...

Denoncimi për incineratorët/ Kryemadhi mbush studion e Fevziut me letra
Politikë 23:35 - 3 Mars, 2021

Denoncimi për incineratorët/ Kryemadhi mbush studion e Fevziut me letra

Kryetarja e LSI Monika Kryemadhi në një deklaratë për media ka denoncuar në mesditë landfillin e Tiranës, duke theksuar se është një nga aferat më të...