Connect with Us

All posts tagged "okb"

Aktualitet 08:11 - 22 Dhjetor, 2020

Raporti i OKB zbardh trafikun e qenieve njerëzore/ Sa paguajnë shqiptarët për të ikur

Shqipëria e ka siguruar lirinë e lëvizjes në vendet e BE-së që në vitin 2011 dhe është një vend europian, por shqiptarët ende paguajnë kosto të...

Këlliçi nxjerr dokumentin/ Si anëtarët e DSIK po rekrutohen në PS ën kundërshtim me ligjin
Politikë 17:49 - 21 Dhjetor, 2020

Raporti i OKB për kanabis/ Këlliçi:  Pas aksionit në Lazarat, pati kultivime në të gjithë Shqipërinë

Kreu i FRPD Belind Këlliçi ka reaguar mbi raportin e OKB-së, në të cilin theksohet se Shqipëria është vendi kryesor në Europë i origjinës së kanabisit...

Dritë në fund të tunelit/ Merkel optimiste në luftën ndaj Covid-19
Bota 13:02 - 6 Dhjetor, 2020

Dritë në fund të tunelit/ Merkel optimiste në luftën ndaj Covid-19

Kancelarja Angela Merkel (CDU) foli me besim në Kombet e Bashkuara për luftën kundër pandemisë së Coronas. Përparimi në zhvillimin e vaksinave jep shpresë, tha Merkel...

Bota 08:48 - 4 Dhjetor, 2020

OKB: Do të duhen vite për rimëkëmbjen globale nga Covid-19

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së thotë se dëmi që COVID-19 ka bërë globalisht nuk do të zhbëhet vetëm nga një vaksinë dhe se një rimëkëmbje e...

Kosova hesht, OKB i sugjeron dëmshpërblim për 6 shtetasit e dëbuar turq
Kosova & Rajoni 17:06 - 21 Nentor, 2020

Kosova hesht, OKB i sugjeron dëmshpërblim për 6 shtetasit e dëbuar turq

Gjashtë shtetasit turq Kahraman Demirez, Mustafa Erdem, Hasan Huseyin Gunakan, Yusuf Karabina, Osman Karakaya dhe Cihan Ozkan të arrestuar në Kosovë dhe të dëbuar në Turqi...

Bota 11:28 - 21 Nentor, 2020

OKB paralajmëron: Jemeni mund të përballet me krizën më të rëndë të urisë

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres ka paralajmëruar se Jemeni i shkatërruar nga lufta, është “në rrezik të pashmangshëm të përballjes me urinë...

Shefi i OKB-së shpreh keqardhje për mungesën e grave në përpjekjet për paqe
Bota 22:32 - 29 Tetor, 2020

Shefi i OKB-së shpreh keqardhje për mungesën e grave në përpjekjet për paqe

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, shprehu keqardhje për mungesën e vazhdueshme të grave në përpjekjet për paqe në botë, edhe dy dekada...

Lajme 23:02 - 25 Tetor, 2020

Sondazhi i OKB/ Shqiptarët më pesimistë se bota

Shqiptarët janë më pesimistë se mesatarja botërore, kur vjen puna te pritshmëritë për të ardhmen, sipas një sondazhi global të zhvilluar nga Organizata e Kombeve të...

Sondazhi i OKB/ Shqiptarët më pesimistë se bota, 46% presin të jenë më keq se sot në vitin 2045
Sociale 08:11 - 25 Tetor, 2020

Sondazhi i OKB/ Shqiptarët më pesimistë se bota, 46% presin të jenë më keq se sot në vitin 2045

Shqiptarët janë më pesimistë se mesatarja botërore, kur vjen puna te pritshmëritë për të ardhmen, sipas një sondazhi global të zhvilluar nga Organizata e Kombeve të...

Skadon embargo e armëve e vendosur nga OKB mbi Iranin
Bota 15:56 - 18 Tetor, 2020

Skadon embargo e armëve e vendosur nga OKB mbi Iranin

Një embargo armësh 10-vjeçare, që Kombet e Bashkura i kishin vënë Iranit për blerjen e mjeteve luftarake si tanke dhe avionë lufte, skadoi të dielën ashtu...

“Konkluzionet e “Freedom House”/ Meta ngre alarmin: Vendi po rrëshket me shpejtësi drejt një junte me “grusht të hekurt”
Politikë 16:24 - 24 Shtator, 2020

Meta mesazh për pandeminë në OKB/ Mënyra e reagimit do përcaktojë sa shpejt do rimëkëmbet bota

Presidenti Ilir Meta ka dhënë disa mesazhe të rëndësishme në fjalën e tij në debatin e përgjithshëm të sesionit të 75-të të Organizatës së Kombeve të...

Blog 08:29 - 24 Shtator, 2020

OKB ka dështuar/ Rregullimi i problemeve të botës varet tani nga të gjithë ne

Nga Jamie Metzl “The Hill” Ndërsa Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara çeli punimet këtë javë në mesin e pandemisë më vdekjeprurëse në një shekull,...

Thaçi në paraburgimin e Hagës/ Meta zbulon bisedën me të: Ja çfarë më tha
Politikë 20:58 - 21 Shtator, 2020

75-vjetori i themelimit të OKB/ Meta: Shqipëria mbështet paqen dhe sigurinë globale, pandemia na bashkoi

Presidenti Ilir Meta ka mbajtur një fjalim për Takimin e Nivelit të Lartë të Përkujtimit të 75-vjetorit të themelimit të Kombeve të Bashkuara. Meta tha se...

Studimi i OKB/ Si do plaket popullsia e Shqipërisë
Sociale 09:02 - 26 Gusht, 2020

Studimi i OKB/ Si do plaket popullsia e Shqipërisë

Në vitin 2050, numri i konsumatorëve që janë mbi 65 vjeç do te jetë sa gjysma (49%) e numrit të punonjësve të të gjitha moshave, në...

Politikë 22:37 - 7 Gusht, 2020

Pampuri: Qeveria po ul shpenzimet për shëndetësinë

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Orjola Pampuri akuzon qeverinë se ka ulur shpenzimet për shëndetësinë. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Pampuri shkruan se pikërisht në kohën...

Shëndeti 08:20 - 7 Gusht, 2020

Raporti i OKB: Sistemi shëndetësor shqiptar mund të tejngarkohet nga Covid-19

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) në një raport të fundit për planin e përgjigjes për rimëkëmbjen social ekonomike ndaj Covid-19 ka paralajmëruar se sistemi shëndetësor...

Studimi alarmues/ Popullsia botërore do të zvogëlohet gjatë 40 viteve të ardhshme
Blog 09:06 - 24 Korrik, 2020

Studimi alarmues/ Popullsia botërore do të zvogëlohet gjatë 40 viteve të ardhshme

Aktualisht Toka popullohet nga rreth 7.8 miliardë njerëz. Në fakt, shkencëtarët thonë se popullsia globale është duke u rritur pandalshëm që nga fundi i murtajës “Vdekja...

Organizata e Kombeve të Bashkuara në statistikat e saj për Divizionin e Popullsisë vlerëson se që nga viti 1990 deri në 2020-n, nga Shqipëria janë larguar rreth 1.2 milionë persona. Bëhet fjalë për migracionin neto, që përfshin diferencën mes personave që kthehen dhe atyre që largohen. Vala më e lartë e migracionit ishte në periudhën 1990-1995, kur kalimi nga ekonomia e centralizuar në atë të tregut dhe hapja e kufijve, bëri që shumë shqiptarë të largoheshin masivisht, përmes ambasadave, apo dhe anijeve. Gjatë kësaj periudhe kanë ikur 443 mijë emigrantë. Tendenca vijoi dhe në 1995-2000, e nxitur nga trazirat e ’97-s. Gjatë kësaj periudhe u larguan 180 mijë persona. Pothuajse në të njëjtat nivele ishte tendenca e largimeve në pesëvjeçarin e ardhshëm. Në periudhën 2005-2010 u konstatua sërish një valë e rritur migracioni, me 217 mijë të larguar. NË 2010-2015, nga vendi u larguan 137 mijë persona. Në pesë vitet e fundit, tendenca për të ikur nga vendi ka vijuar, ndonëse me ritmet më të ngadalta në 30 vitet e tranzicionit. Divizioni i popullsisë së OKB-së ka bërë dhe parashikimet për migracionin e pritshëm në dekadat e ardhshme. Sipas statistikave të publikuara, të paktën edhe për pesë vitet e ardhshme 2020-2025, ikja do të vijojë të jetë me ritme të larta, me rreth 70 mijë persona të larguar neto. Në 2025-2030, priten 55 mijë të larguar, për të vazhduar më pak në 5 vjeçarët në vijim me 40 mijë të ikur mesatarisht. Si rrjedhojë, deri në vitin 2100, OKB parashikon se nga Shqipëria do të largohen edhe 615 mijë persona të tjerë. Tendenca e lartë për emigracion dhe ulja e lindshmërisë kanë bërë që OKB të rishikojë vazhdimisht në ulje projeksionet për ecurinë e popullsisë. Sipas vlerësimit të fundit, që është bërë në vitin 2019, në të gjitha rastet, edhe në variantin optimist, – pra nëse merret një nivel zero emigracioni dhe ecuri normale e normave të fertilitetit-, në vitin 2100, Shqipëria nuk pritet që të ketë me shumë se 1.9 milionë banorë. Në variantin e mesëm, Shqipëria nuk pritet të ketë më shumë se 1 milionë banorë. Për skenarin e ulët (normë të lartë emigracionit dhe fertilitet të ulët), në Shqipëri në vitin 2100, sipas pritshmërive të departamentit të Divizionit të Popullsisë të OKB-së, në Shqipëri nuk pritet që të mbeten më shumë se 512 mijë banorë.
Sociale 08:17 - 22 Korrik, 2020

Shifrat alarmante/ Sa qytetarë janë larguar nga Shqipëria gjatë viteve 1990-2020, pritet të largohen dhe 615 mijë

Organizata e Kombeve të Bashkuara në statistikat e saj për Divizionin e Popullsisë vlerëson se që nga viti 1990 deri në 2020-n, nga Shqipëria janë larguar...

Paralajmëron shefi i OKB-së/ Bota është në një “udhëkryq kritik”
Bota 22:57 - 19 Korrik, 2020

Paralajmëron shefi i OKB-së/ Bota është në një “udhëkryq kritik”

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres ka paralajmëruar se bota është në një “udhëkryq kritik”, teksa bëri thirrje për model të ri në...

Pandemia po favorizon futjen e krimit në ekonominë e ligjshme/ A rrezikohet dhe Shqipëria?!
Sociale 08:21 - 14 Korrik, 2020

Pandemia po favorizon futjen e krimit në ekonominë e ligjshme/ A rrezikohet dhe Shqipëria?!

Krimi i Organizuar po rrit kontrollin në ekonominë globale sidomos në ndërmarrje të brishta, aktiviteti i të cilave është dëmtuar rëndë nga Pandemia, Covid-19. Zyra e...

Dita Botërore e Popullsisë/ Toka numëron sot 7.97 mld banorë, çdo sekondë lindin...
Sociale 17:54 - 11 Korrik, 2020

Dita Botërore e Popullsisë/ Toka numëron sot 7.97 mld banorë, çdo sekondë lindin…

11 korriku sipas Organizatës së Kombeve të Bashkuara shënon Ditën Botërore të Popullsisë. Sipas kësaj organizate, në çdo sekondë që kalon bota rritet me 2.6 njerëz,...

Kosova & Rajoni 15:08 - 9 Korrik, 2020

Në Srebrenicë, Evropa dështoi

Para 25 vjetësh ndodhi në Srebrenicë krimi më i rëndë në Evropën e pas Luftës së Dytë Botërore: njësi serbe vranë atje mbi 8.000 djem dhe burra...

Sociale 13:20 - 9 Korrik, 2020

Së bashku për një të ardhme më të mirë

Bashkëbisedimi më i madh global i OKB-së, #UN75, ka për të pasur më shumë pjesëmarrës nga Shqipëria, duke qenë se Vodafone Albania angazhohet t’i mbështesë Kombet...