Connect with Us

All posts tagged "obezitet"

Studimi/ Si ndikon në nivelin e antikorpeve hipertensioni, duhanpirja dhe obeziteti pas marrjes së vaksinës Pfizer?
Shëndeti 16:20 - 16 Maj, 2021

Studimi/ Si ndikon në nivelin e antikorpeve hipertensioni, duhanpirja dhe obeziteti pas marrjes së vaksinës Pfizer?

Nga Blerta Brati & Egzon Ademi STUDIMI: Jane perfshire punonjes shendetesore nga Policlinico Umberto I Hospital, Rome, Itali te vaksinuar me Pfizer/BioNTech me 2-doza (brenda 21-ditesh) Nga ato...

Bota 09:23 - 11 Maj, 2021

Paralajmërimi i OBSH/ Rritja e obezitetit te fëmijët, shqetësuese

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se muajt me masa kufizimi, me qëllim të luftimit të koronavirusit, kanë rezultuar me më shumë obezitet te fëmijët, çka...

Shëndeti 10:39 - 5 Gusht, 2020

Obeziteti që nuk përcaktohet nga pesha/ Mjekët japin udhëzimet e reja

Obeziteti duhet të përcaktohet nga shëndeti i një personi – jo vetëm pesha e tyre, thotë një udhëzim i ri klinik kanadez.Ai gjithashtu këshillon mjekët të...

Life Style 16:40 - 4 Shkurt, 2019

Obeziteti shton tumoret! Studimi: Më shumë raste vitet e fundit

Llojet e kancerit të lidhura me obezitetin po rriten me një ritëm shumë më të shpejtë sesa në brezat e mëparshëm në Shtetet e Bashkuara. Shoqata...

obezitet
Aktualitet 23:40 - 3 Shkurt, 2019

Studimi/ Obeziteti është sëmundje ngjitëse

Disa kërkime shkencore dalin në  përfundimin se obeziteti mund të jetë ngjitës. Në studimet që janë bërë tek kafshët për shembull është parë se flora bakteriale...

Kuriozitete 19:45 - 15 Dhjetor, 2018

A mund të jetë dheu kura për obezitetin?

Sipas një studimi të ri, të hash një lloj dheu bashkë me vaktin tuaj mund të ndihmojë në parandalimin e obeziteti, duke e shpërndarë yndyrën nga...

obezitet
Life Style 23:30 - 1 Mars, 2018

Gjenerata e ‘mijëveçarit’ është më e shëndosha në historinë e njerëzimit

Nëse keni menduar se trendet e reja të të ushqyerit me produkte të shëndetshme do të sillnin zgjidhjen e problemit të obezitetit, e keni menduar gabim....

Aktualitet 23:00 - 6 Shkurt, 2018

Shkenctarët paralajmërojnë/ Obeziteti mund të jetë ngjitës

Nëse rrini shumë me një person të shëndoshë, kjo bën që dhe ju të shtoni peshë. Shkenctarët nga Universiteti i Kalifornisë thonë se mund të jetë...

Fëmija 18:45 - 4 Korrik, 2015

Studimi/ Fëmijët e vetëm janë të prirë ndaj obezitetit

Studimi i shkencëtarëve turq ka treguar se fëmijët pa vëllezër dhe motra, fëmijët që nuk hanë mëngjesin me familjen, fëmijët që shikojnë më gjatë televizion, janë...

Shëndeti 18:00 - 27 Qershor, 2015

Pini dy gota qumësht në ditë, shmangni obezitetin

  Obeziteti është një sëmundje kronike me bazë gjenetike e nxitur nga faktorët e jashtëm dhe e shfaqur me rritjen e tepruar të yndyrave në trup....

Shëndeti 10:56 - 6 Maj, 2015

Studimi/ Europa po shkon drejt obezitetit

Nivelet e obezitetit në disa vende të Evropës do të rriten deri në fund të dekadës. Sipas një studimi të ri britanik, kontinteti i vjetër po...

Fëmija 13:43 - 30 Mars, 2015

Studimi/Prindërit nënvlerësojnë obezitetin e fëmijëve të tyre

Prindërit e dallojnë shumë rrallë obezitetin e fëmijëve të tyre, e në këtë mënyrë përftojnë si rezultat pasoja dëmtuese për shëndetin, paralajmërojnë mjekët. Në një studim...