Connect with Us

All posts tagged "obama"

“Sindroma e tërheqjes”/ Pse Amerika nuk mund të braktisë angazhimet e saj nëpër botë
Blog 08:27 - 6 Korrik, 2020

“Sindroma e tërheqjes”/ Pse Amerika nuk mund të braktisë angazhimet e saj nëpër botë

Nga H. R. McMaster * Në dekadat që pasuan tërheqjen e SHBA-së nga Vietnami, besohej gjerësisht se lufta kishte qenë e pajustifikuar, duke i dhënë vendit...

Blog 08:35 - 20 Qershor, 2020

“Sekretet” dhe gënjeshtrat e librit të Xhon Bolton

Monica Showalter “American Thinker” * Libri i ish-Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare Xhon Bolton, që po publikohet në fillim të fushatës zgjedhore presidenciale, nuk është impresionues as...

Bota 08:44 - 16 Maj, 2020

Ku e ka origjinën Obamagate?

Akuzat që ka ngritur prej kohësh Presidenti Donald Trump për akte të paligjshme nga pararendësi i tij, Barack Obama, kanë marrë tani nofkën: Obamagate, frymëzuar nga...

Blog 08:37 - 4 Prill, 2020

SHBA do vuajë shumë nga pandemia, por do vazhdojë ta udhëheqë botën

Nga Adam Tooze “Foreign Policy” * “Kjo është kriza e parë e madhe e botës post-amerikane”- shkroi të mërkurën në rrjetet sociale ish-ministri i jashtëm suedez...

Blog 08:51 - 10 Janar, 2020

SHBA e ka rrënuar ekonomikisht Iranin, regjimi nuk e përballon dot një luftë me superfuqinë e botës

Nga Joseph W.Sullivan “Foreign Policy” * Dy presidentët e fundit të SHBA, Barak Obama dhe Xhorxh W .Bush, ka pasur në konsideratë vrasjen e Kasëm Sulejmaniin,...

Lajme 23:07 - 9 Janar, 2020

“Vendimi për vrasjen e gjeneral Suleimanit është marrë në Tel Aviv/ U ndalua nga Obama dhe e ekzekutoi Trump”

Njohësi i zhvillimeve në Lindjen e Mesme, Kreshnik Osmani, deklaroi se vendimi për vrasjen e gjeneralit iranian është marrë që në kohën e presidentit Obama në...

Blog 14:00 - 1 Janar, 2020

Rikthimi i politikës së fuqive të mëdha

Nga Fred Kaplan “Slate” * Në vitin 2010, Lufta e Ftohtë kishte mbaruar prej 20 vitesh, ndërsa tensionet mes superfuqive dukej se i përkisnin tashmë së...

Blog 11:00 - 19 Tetor, 2019

Po vjen Titanik II/ Ç’duhet të dini mbi anijen që po ndërtohet nga manjati australian Klajv Palmer

Titaniku e nisi udhëtimin e tij të parë dhe të fundit më 10 prill 1912, nga porti i Sauthemptonit në Angli. Pesë netë më vonë, ai...

Politikë 14:50 - 4 Tetor, 2019

Bilali “fundos” Ramën/ Rrezikon tetë vitë burg?

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaron se kryeministtri Edi Rama, rrezikon tetë vite burg, për pagesën 80 mijë dollarë për një foto të bërë me ish-presidentin e SHBA,...

Politikë 12:26 - 4 Tetor, 2019

Prokuroria e Përgjithshme si “shpatë” në dorën e Ramës/ Hesht për skandalet politike

Pak kohë më parë, media kombëtarë Top Channel, e cila duket se me marrjen e drejtimit të saj nga Ben Blushi është kthyer në një kamikaze...

Politikë 21:23 - 3 Tetor, 2019

“80 mijë dollarë për foton me Obamën”/ Rama: Lojë politike e PD

Kryeministri Edi Rama  ka  komentuar çështjen e fotos me Presidentin amerikan Barack Obama,ku disa ditë më parë gjykata dënoi një shtetas amerikan,  me akuzën se kishte...

Edvin Kulluri: Basha ka dy rrugë për të shkuar në zgjedhje
Politikë 21:29 - 2 Tetor, 2019

80 mijë dollarët për Obamën/ “Rama do ketë probleme, ka shkelur ligjin”

Edvin Kulluri, ish anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, është prezent në emisionin “Real Story” të mbrëmjes së sotme, ku financat e donacioneve dhe lobimeve janë...

Politikë 13:13 - 2 Tetor, 2019

80 mijë dollarë për foton me Obamën/ PD i kërkon prokurorisë të nisë hetimet për Ramën

Partia Demokratike i kërkon prokurorisë të nisë hetimet për pagesën e 80 mijë dollarëve të paguar, në vitin 2012, për një fotot të Edi Ramës me...

Politikë 15:46 - 1 Tetor, 2019

Fotoja Rama-Obama/ Salianji: Në SHBA nuk ka mundësi të kërcënojë prokurorë

Ish-deputeti i PD-së, Ervin Salianji ka reaguar lidhur me vendimin e gjykatës për të dënuar me 4 muaj burg shtetasin amerikan që ndërhyri për foton e...

Politikë 13:54 - 1 Tetor, 2019

Deklarata “bombë”/ Rama së shpejti përballë drejtësisë amerikane

Ish-kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar sot se kryeministri Edi Rama së shpejti do të përballet me drejtësinë amerikane. Në një postim në rrjetet sociale, Berisha ka...

Politikë 11:16 - 1 Tetor, 2019

Fotoja e Ramës me Obamën/ Dënohet me burg shtetasi amerikan  

Një burrë që sajoi një kontribut të paligjshëm nga një i huaj në një komitet të përbashkët për mbledhjen e fondeve për presidentin Barack Obama në...

Bota 21:50 - 22 Gusht, 2019

Fajëson paraardhësin Obama/ Trump dhe Macron, dakort për Rusia në “G7”-të

Presidenti i SHBA Donald Trump dhe Presidenti francez Emmanuel Macron kanë rënë dakord se Rusia duhet të ftohet për të marrë pjesë në samitin e G-7-tës...

Aktualitet 09:23 - 1 Dhjetor, 2018

Shuhet George H.W. Bush/ Çfarë shkruajnë Obama dhe Trump

Ka ndërruar jetë në moshën 94-vjeçare George H.W. Bush, presidenti i 41-të i Shteteve të Bashkuara. Prej disa vitesh ai vuante nga parkinsoni vaskular, një sëmundje...

Aktualitet 16:36 - 25 Mars, 2018

Barack Obama: Koreja e Veriut është një kërcënim real

Koreja Veriore përbën “kërcënim real”, zgjidhja e të cilit do të kërkojë bashkëpunim ndërkombëtar, ka thënë të dielën ish-presidenti amerikan, Barack Obama në një vizitë në...

Bota 08:30 - 22 Mars, 2018

Vladimir Putin nuk ka nevojë për urimet tona

Nga Munir Kazmir  Kur Vladimir Putin u rizgjodh si president i Rusisë, ditën tjetër lexova se presidenti jonë kishte telefonuar Putinin dhe e kishte uruar atë për...

Opinione 18:10 - 21 Mars, 2018

Nga Lorenc VANGJELI/ Simetria e ligë e të keqes

Ka një përpjekje të pafundme të politikës shqiptare për të vendosur një simetri të ligë të së keqes. Për të noterizuar barazinë përballë të ligës mes...

Aktualitet 00:20 - 2 Shkurt, 2018

Një vit pas dhuratës së Melanie, Michelle Obama tregon çfarë kishte brenda kutisë

Për shumë persona që panë ceremoninë, ky i mëposhtmi mund të ketë qenë një ndër momentet më komike të ceremonisë së Ditës së Inagurimit në vitin...

Aktualitet 14:47 - 26 Tetor, 2017

Anëtari i kryesisë së PD/ Lu uli Tahirin e drogës me Obamën

Anëtari i kryesisë së PD, Enri Çeno në një postim në rrjetet sociale ka dekalruar se ambasadori Lu nuk mund ta pranoje arrestimin e Tahirit pasi...