Connect with Us

All posts tagged "nxenes"

Arsimimi në Maqedoni/ Nxënësit ende në përdorim tekstet shkollore që fyejnë shqiptarët
Kosova & Rajoni 22:30 - 10 Prill, 2021

Arsimimi në Maqedoni/ Nxënësit ende në përdorim tekstet shkollore që fyejnë shqiptarët

Nxënësit maqedonas të vitit të dytë në arsimin e mesëm nga libri i Sociologjisë mësojnë se shqiptarët, turqit e romët lindin shumë fëmijë, pasi siç thuhet...

Rama u përgjigjet deklaratave të Yuri Kim/ “Tom Doshi është engjëll, të lidhur me korrupsionin janë...”
Politikë 08:49 - 18 Mars, 2021

“100 ditë, 100 arritje”/ Rama: 250 mijë nxënës përfitojnë librat e shkollës falas

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një ndër 100 arritjet e qeverisë gjatë mandatit të dytë. në Instastory, Rama përmes një kuici ka ndërtuar një pyetje lidhur...

Festa e mësuesve/ Grida Duma: Meritojnë respekt, janë familje e dytë për nxënësit
Politikë 22:05 - 7 Mars, 2021

Festa e mësuesve/ Grida Duma: Meritojnë respekt, janë familje e dytë për nxënësit

Me rastin e 7 Marsit, ish-deputetja e Partisë Demokratike Grida Duma, ka takuar sot një mësuese në zonën e Kavajës, ku edhe kandidon për deputete. Duma...

Guvernatori i Virxhinias Ralph Northam ka deklaruar se të gjitha shkollat publike në këtë shtet duhet të ofrojnë mësimin në objektet shkollore duke filluar nga data 15 mars. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Lesia Bakalets vizitoi një shkollë në qytetin e Aleksandrisë për të parë se si po bëhen përgatitet për rihapjen e shkollave pas një mbylljeje të gjatë për shkak të pandemisë së koronavirusit. Shkollat publike të Virxhinias kanë qenë të mbyllura për gati një vit, por duke filluar nga 15 marsi, ato do të rihapin dyert për nxënësit. Megjithatë, kjo nuk do të jetë e ngjashme me një përvojë normale arsimore. Studentët do të duhet të respektojnë distancimin fizik nga shokët e klasës, do të duhet të mbajnë maskën gjatë gjithë ditës dhe do t’i nënshtrohen kontrollit të temperaturës para hyrjes në ndërtesat e shkollës. Miranda Turner, nënë e tre fëmijëve, thotë se është e kënaqur me këto rregulla të reja. Miranda Turner, Organizata Prindërit e Arlingtonit për Arsimin-Skype “Djali im është në kopsht, ku përveç shkrim-leximit nxënësit duhet të mësojnë edhe si të shoqërohen me njëri-tjetrin, si të ndjekin rregullat, si të sillen në një klasë me një grup fëmijësh të tjerë. Kjo pjesë e mësimin nuk mund të bëhet përmes iPadit”, thotë ajo. Për gati një vit, Turner, së bashku me prindërit e tjerë, ka bërë presion për rihapjen e shkollave. Më në fund, në shkurt, guvernatori i Virxhinias Ralph Northam tha se kishte ardhur koha për rikthimin e nxënësve në objektet shkollore. Charles Pyle, Drejtor i Marrëdhënieve me Median, Departamenti i Arsimit i Virxhinias-Skype “Guvernatori e bëri të qartë se ai dëshironte të shihte distriktet shkollore të fillonin rikthimin e nxënësve në objektet shkollore. Guvernatori e kupton se kjo situatë e jashtëzakonshme po dëmton fëmijët në aspektin akademik, atë shoqëror dhe emocional", tha Charles Pyle, Drejtor i Marrëdhënieve me Median në Departamentin e Arsimit në Virxhinia. Prindërit ende kanë një zgjedhje: fëmijët e tyre mund të vazhdojnë mësimin në internet ose mund të kombinojnë mësimin nga distanca me atë në objektet shkollore. “Në një klasë tradicionalisht mund të keni banka dhe karrige të mjaftueshme për njëzet e pesë deri në njëzet e tetë nxënës. Tani, bazuar në madhësinë e klasave tona dhe masat e distancimit fizik, ne mund të kemi vetëm rreth 12 deri në 13 nxënës në një klasë normale në të njëjtën kohë", thotë Michael Magliola, drejtor i Shkollës fillore Luther Jackson. Ka gjithashtu rregulla të reja të rrepta se si të trajtohen fëmijët që mund të tregojnë shenja të koronavirusit. “Ne kemi dhoma izolimi për personelin tonë, ku mund të vendosen edhe nxënësit që mund të shfaqin simptoma në kohën kur janë në shkollë. Ne gjithashtu kemi një protokoll komunikimi, nëse kemi një rast pozitiv për të ndarë informacionet me departamentin tonë të shëndetit dhe për të filluar procedurat e gjurmimit të kontaktit", thotë Gregory Hutchings, administrator i Shkollave Publike të Aleksandrisë. Masat e tjera përfshijnë, rregullin që mësuesit nuk duhet t'u afrohen fëmijëve nëse nuk është e nevojshme, dhe çdo seancë mësimi do të transmetohet për ata studentë që ndodhen në shtëpi. "Nxënësit tanë do të kenë një mësues të çertifikuar para tyre ose një monitor të klasës që do të mbështesë nxënësit nëse ata kanë një mësues virtual", thotë Michael Magliola, drejtor i Shkollës fillore Luther Jackson. Mësuesi virtual është një domosdoshmëri, sepse shumë mësues kanë frikë të kthehen në klasë për shkak të shqetësimit se mund të infektohen me Covid-19. Anëtarët e Shoqatës së Arsimit në Virxhinia besojnë se shkollat duhet të hapen vetëm pasi të gjithë mësuesit të vaksinohen. Organizata nuk iu përgjigj kërkesës së Zërit të Amerikës për koment. Por Departamenti i Arsimit i Virxhinias thotë se sipas udhëzimeve nga zyrtarët shëndetësorë, kthimi në shkollë është i sigurt. Charles Pyle, Drejtor i Marrëdhënieve me Median, Departamenti i Arsimit i Virxhinias-Skype "Gjithçka që kemi parë dhe kemi dëgjuar nga Qendra për Kontrollin e Sëmundjeve dhe ekspertë të tjerë është se vaksinimi i të gjithë personelit nuk është një parakusht që duhet të plotësohet para rihapjes së shkollave", thotë Charles Pyle, drejtor i Marrëdhënieve me Median në Departamentin e Arsimit të Virxhinias. Dega në Virxhinia e Akademisë Amerikane të Pediatrisë gjithashtu mbështet rihapjen e shkollave. Deri më tani, rreth gjysma e familjeve të nxënësve në qytetin e Aleksandrisë kanë rënë dakord për sistemin hibrid të mësimit. Ky është një hap i rëndësishëm drejt krijimit të një normaliteti të ri pas pandemisë.
Bota 19:16 - 5 Mars, 2021

Mësim në kohë pandemie/ Virxhinia rikthen nxënësit në shkolla

Guvernatori i Virxhinias Ralph Northam ka deklaruar se të gjitha shkollat publike në këtë shtet duhet të ofrojnë mësimin në objektet shkollore duke filluar nga data...

E rëndë në Korçë/ Gjendet i pajetë në banesë 70 vjeçari, dyshimet e para
Sociale 10:26 - 20 Janar, 2021

Rrjedhje gazi në një shkollë në Tiranë/ Katër nxënës përfundojnë në spital

Katër nxënës të një shkolle në rrugën “Don Bosko” në Tiranë kanë përfunduar në spital. Mësohet se në këtë shkollë ka pasur rrjedhje gazi e për...

Aktualitet 09:09 - 11 Janar, 2021

Përfundojnë pushimet dimërore/ Nxënësit në Elbasan bojkotojnë mësimin: Duam ngrohje!

Pas pushime dimërore, sot ka nisur procesi mësimor në të gjithë vendin. Të gjithë nxënësit e arsimit fillor dhe parauniversitar janë kthyer në bankat e shkollës....

Sherr me thika mes një grupi adoleshentësh në Vlorë
Kosova & Rajoni 16:12 - 15 Dhjetor, 2020

Ngjarje e rëndë/ 13-vjeçari theret me thikë nga bashkëmoshatari

Një ngjarje e rëndë është regjistruar mesditën e sotmë në Fushë-Kosovë, ku një 13-vjeçar është therur me thikë. Bëhet fjalë për një nxënës të shkollës fillore...

Covid-19 në shkollat e Durrësit/ Rezultojnë pozitiv 11 nxënës dhe 23 mësues
Aktualitet 10:54 - 11 Nentor, 2020

Covid-19 në shkollat e Durrësit/ Rezultojnë pozitiv 11 nxënës dhe 23 mësues

Covid-19 është përhapur ndjeshëm në shkollat e Durrësit. Gjatë ditës së sotme janë testuar 21 nxënës dhe 11 prej tyre kanë rezultuar pozitiv me koronavirus. Po...

shkollën 9-vjeçare “Koto Hoxhi” në Gjirokastër
Sociale 22:39 - 8 Nentor, 2020

Infektohen disa mësues/ Mbyllet një shkollë 9-vjeçare në Gjirokastër

Një tjetër shkollë ka mbyllur dyert pasi një pjesë e mirë e mësuesve kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Bëhet fjalë për shkollën 9-vjeçare “Koto Hoxhi” në...

Drejtoresha pezullon punësimet e portalit/ Lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim
Denoncim 21:12 - 20 Tetor, 2020

Drejtoresha pezullon punësimet e portalit/ Lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin,pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet në Fiks...

Aktualitet 10:31 - 19 Tetor, 2020

”Emin Duraku” vatër infeksioni”/ PD: Drejtoria nuk i jep asnjë informacion prindërve të nxënësve

Ish-deputetja e PD, Albana Vokshi denoncon se në shkollën ‘’Emin Duraku’’ në Tiranë janë aktualisht 8 mësues të infektuar dhe 20 të karantinuar nga COVID-19. Vokshi...

Rekord i zi në Kosovë/ 418 të infektuar me Covid dhe 4 viktima në 24 orë
Shëndeti 18:24 - 13 Tetor, 2020

Infektohen me Covid-19 dy mësues në Belsh/ Dhjetë nxënës hyjnë në karantinë

Dy mësues në Belsh kanë rezultuar të infektuar me koronavirus. Mësohet se dy mësuesit japin mësim në shkollën 9-vjeçare “Jashar Dunga” në Kajan të Belshit. Ata...

Sociale 14:52 - 30 Shtator, 2020

“Ku e ke maskën?”/ Evis Kushi e “zë mat” nxënësin në klasë

Ministrja e Arsimit Evis Kushi ka vijuar inspektimet në terren duke parë nga afër zbatimin e masave anti-covid nëpër shkolla. Gjatë vizitës së saj në një...

Rekord i zi në Kosovë/ 418 të infektuar me Covid dhe 4 viktima në 24 orë
Sociale 15:42 - 28 Shtator, 2020

Pesë mësues të infektuar më Covid/ Mbyllet gjimnazi në Përmet

Mbyllet gjimnazi “Sami Frashëri” në Përmet pasi pesë mësues kanë rezultuar me Covid-19. Deri më tani nuk ka informacione për nxënës të prekur, ndërsa mësuesit e...

Sociale 14:24 - 28 Shtator, 2020

Evis Kushi zbret në terren/ Të mos tolerohen nxënësit që shkelin rregullat

Ministrja e re e Arsimit Evis Kushi ka parë nga afër situatën në shkolla si dhe respektimin e masave anti-covid nga nxënësit dhe mësuesit. Kushi u...

“I ka bërë shqiptarët si qen me maska”/ Kryemadhi sfidon Ramën: Kam më shumë shkollë se ti
Politikë 17:44 - 27 Shtator, 2020

Shkollë në kohë pandemie/ Kryemadhi ultimatum Ramës: Majft kurseve shëndetin e nxënësve, merr masa

Ish-deputetja Floida Kërpaçi bëri sot një denoncim për situatën në shkolla, ku një djalë deklaron se një nxënës në klasën e tij është i infektuar me...

“Rasti im kërkon investigim”/ Pipero reagon për herë të parë pas infektimit dhe ngre pikpyetje
Shëndeti 21:02 - 22 Shtator, 2020

Pipero tregon shkakun/ Ja çfarë mund të sjellë rimbylljen e shkollave

Mjeku Pëllumb Pipero, ka treguar mbrëmjen e sotme rrethanat që mund të dërgojnë në rimbylljen e shkollave për shkak të Covid-19. Pipero tha se shkolla mund...

Nxënësi pozitiv me COVID/ Reagon gjimnazi në Gjirokastër: U infektua nga nëna
Sociale 15:54 - 21 Shtator, 2020

Nxënësi pozitiv me COVID/ Reagon gjimnazi në Gjirokastër: U infektua nga nëna

Pasi një gjimnazist rezultoi pozitiv me koronavirus në një nga shkollat e mesme në Gjirokastër, vjen reagimi nga ky institucion. Në sqarimin e saj, shkolla ‘Siri...

Situatë shqetësuese në Kosovë/ 14 viktima dhe 639 raste të reja Covid në 24 orë
Kronika 14:14 - 21 Shtator, 2020

Infektohet me Covid-19 një nxënëse në Gjirokastër/ Karantinohet pjesa e mbetur e klasës

Një nxënëse e klasës së 11-të në gjimnazin “Siri Shapllo” në Gjirokastër, ka rezultuar  e prekur me Covid-19. Prandaj 23 nxënësit e tjerë të klasës kanë...

Mbyllet fasoneria në Pogradec/ Infektohen 3 punonjëse, 2 infermiere dhe një nxënës
Sociale 11:06 - 21 Shtator, 2020

Mbyllet fasoneria në Pogradec/ Infektohen 3 punonjëse, 2 infermiere dhe një nxënës

Një fasoneri në Pogradec është mbyllur pasi tre punonjëse të një fasonerie në Pogradec kanë rezultuar pozitive me koronavirus. Mësohet se fasoneria me 110 punonjës është...

Siguria në autobus dhe mësimi deri në orën 8 të darkës/ Prindërit ngrihen në protestë në Kurbin
Politikë 17:15 - 20 Shtator, 2020

Siguria në autobus dhe mësimi deri në orën 8 të darkës/ Prindërit ngrihen në protestë në Kurbin

Një protestë është zhvilluar ditën e sotme në Sanxhak të Kurbinit. Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar pamje nga protesta, ndërsa deklaron se shkak i irritimit të...

Situatë shqetësuese në Kosovë/ Infektohen me Covid-19 disa nxënës dhe mësues, mbyllet shkolla
Kosova & Rajoni 19:48 - 19 Shtator, 2020

Situatë shqetësuese në Kosovë/ Infektohen me Covid-19 disa nxënës dhe mësues, mbyllet shkolla

Vetëm pak ditë pas hapjes së shkollave, në Kosovë kanë filluar problemet e para. Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka konfirmuar sot se disa mësues dhe...

Infektohet me Covid-19 një punonjës/ Mbyllet banka e nivelit të dytë në Vlorë
Bota 14:55 - 17 Shtator, 2020

Franca mbyll 81 shkolla / Në 15 ditë identifikohen 1200 nxënës të infektuar nga Covid-19

Franca ka mbyllur 81 shkolla dhe 2,100 klasa  që nga 1 shtator dhe janë future në karantinë për shkak të virusit Covid-19. Sipas një deklarate të...