Connect with Us

All posts tagged "numer"

Aktualitet 08:17 - 22 Janar, 2021

Rreth 6 mijë vdekje shtesë në 2020-ën/ 5 herë më shumë se raportimet zyrtare në spitalet Covid

Pandemia e Covid-19 ka ndikuar ndjeshëm në rritjen e vdekshmërisë në vend, duke e çuar në rekorde historike të larta. Në vitin 2020 kanë humbur jetën...

Blog 09:54 - 13 Janar, 2021

Si e zbuluam numrin zero

Nga të gjithë numrat që ekzistojnë, zeroja ka diçka të veçantë. Ne mund të gjejmë shembuj të botës reale të numrave të tjerë, qofshin ato 1...

Politikë 13:21 - 21 Nentor, 2020

Fshehja e numrit të vdekjeve/ PD: Prokuroria dhe SPAK mos rrinë duarkryq

Ish deputeti i PD, Bardh Spahia thotë se që nga dita e enjte, kur kryetari i Partisë Demokratike denoncoi në emisionin “Opinion” shifrat e vërteta të...

Çështja e detit/ Berisha tregon sa do të zvogëlohet Shqipëria
Politikë 13:11 - 21 Nentor, 2020

Akuzat e Bashës për fshehjen e viktimave/ Berisha tregon si po përdor Rama mjekët

Ish kryeministri Sali Berisha ka reagur lidhur me akuzat e kreut të PD, Luzlim Basha për fshehjen e numrit të viktimave nga Covid. Berisha thotë se...

Fshehja e numrit të viktimave/ Ministria e Shëndetësisë sfidon Bashën: Të vijë të ballafaqohet
Aktualitet 15:10 - 20 Nentor, 2020

Fshehja e numrit të viktimave/ Ministria e Shëndetësisë sfidon Bashën: Të vijë të ballafaqohet

Ministria e Shëndetësisë i është përgjigjur akuzave të kreut të PD, Luzlim Basha për fshehjen e numrit të viktimave nga Covid-19. Zv/Ministri i Shendetesise dhe Mbrojtjes...

“Kemi 48 orë kohë”/ Italia pritet të vendosë masa të tjera kufizuese anti-Covid
Bota 13:04 - 1 Nentor, 2020

“Kemi 48 orë kohë”/ Italia pritet të vendosë masa të tjera kufizuese anti-Covid

Ministri i Shëndetësisë në Itali, Roberto Speranza ka deklaruar sot se Italia ka 48 orë kohë që të ulë kurbën e infektimit. Mediat italiane raportojnë se...

Maqedonia e Veriut në tension/ Humbin jetën 8 të infektuar, regjistrohen 94 raste të reja
Kosova & Rajoni 18:38 - 27 Tetor, 2020

Maqedonia e Veriut në alarm/ Rritet me 71% numri i viktimave nga Covid-19

Me 71,41% është rritur numri i rasteve të vdekjes në Maqedoninë e Veriut për shkak komplikimeve nga virusi korona në javën e kaluar, tregon raporti i...

Mbi 1 milionë të vdekur nga COVID-19 në botë/ Paralajmëron OBSH: Mmund të jenë edhe më shumë
Shëndeti 19:57 - 29 Shtator, 2020

Mbi 1 milion viktima nga COVID-19 në botë/ Paralajmëron OBSH: Mund të jenë edhe më shumë

Numri i njerëzve që kanë humbur jetën nga COVID-19 në botë ka arritur në mbi 1 milion, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins. Numri i...

Sa farmacistë ka Shqipëria, si krahasohet me vendet e Europës
Ekonomi 20:28 - 25 Shtator, 2020

Sa farmacistë ka Shqipëria, si krahasohet me vendet e Europës

Farmacistët praktikues ofrojnë një shërbim thelbësor për popullatën. Kjo është veçanërisht e dukshme tani gjatë pandemisë COVID, sipas një publikimi të fundit të Eurostat, që ka...

Sa njerëz gjithsej kanë banuar në Tokë?
Blog 08:50 - 13 Shtator, 2020

Sa njerëz gjithsej kanë banuar në Tokë?

Në kohën e këtij shkrimi, faqja “worldometer” e statistikave globale raporton se bota popullohet sot nga 7 miliardë e 810 milionë e 676 mijë njerëz. Një...

Rritja e shifrave të COVID-19/ Bali mbyll plazhet për turistët e huaj
Bota 18:57 - 25 Gusht, 2020

Rritja e shifrave të COVID-19/ Bali mbyll plazhet për turistët e huaj

Ishulli turistik i Balit nuk do të hapet për turistët deri në fund të vitit, për shkak të COVID-19. Autoritetet kanë bërë me dije, se turistët...

Teknologji 15:04 - 24 Gusht, 2020

Si të shtoni ndjekësit në Instagramin tuaj/ Lexoni me vëmendje këto truke

Instagram është një faqe shumë vizuale, nëse dikush vendos të ndjekë profilin tënd, mund të ndikosh në mënyrën se si e paraqitni ju atë.Publikimi i imazheve...

Lufta me Covid/ Rritet ndjeshëm numri i viktimave në disa shtete të SHBA
Politikë 17:19 - 12 Korrik, 2020

Lufta me Covid/ Rritet ndjeshëm numri i viktimave në disa shtete të SHBA

Në SHBA ashtu sikurse kishin parashikuar ekspertët, rastet e vdekjeve si pasojë e koronavirusit po shënojnë rritje, nxitur kryesisht nga situata në shtetet në jug dhe...

Kylie Jenner bie nga “froni”/ Ja kush është personazhi më i ndjekur dhe i paguar në Instagram
Showbizz 12:49 - 1 Korrik, 2020

Kylie Jenner bie nga “froni”/ Ja kush është personazhi më i ndjekur dhe i paguar në Instagram

Kylie Jenner është komentuar gjithnjë në media si një nga personazhet më të ndjekur dhe më të paguar në rrjetet sociale. Por së fundi kanë ndryshuar...

Shtohen masat ndaj Covid/ Në shtetin fqinj mund të vendoset në funksion dalja nga shtëpia me SMS
Bota 16:15 - 29 Qershor, 2020

Rritja e numrit të të infektuarve me Covid-19/ Disa vende rikthejnë masat kufizuese

India dhe Shtetet e Bashkuara kanë rikthyer masat kufizuese në disa pjesë të vendit për shkak të rritjes së fundmi të rasteve të reja me koronavirus....

Tre viktima nga Covid në 24 orë/ Bie ndjeshëm numri i të infektuarve në Kosovë
Bota 18:20 - 28 Qershor, 2020

Rritet sërish numri i viktimave nga COVID-19 në Itali

Italia fqinje ka shënuar 22 viktima në harkun kohor të 24 orëve. Bilanci ka shënuar rritje krahasuar me ditën e djeshme, kur u shënuan 8 humbje...

Tre raste të reja me Covid në Korçë/ Infektohet mjeku dhe infermieret
Shëndeti 10:37 - 23 Qershor, 2020

Rritet sërish numri i të infektuarve/ Sa raste të reja u regjistruan në 24 orë

Rritet sërish numri i personave të infektuar me Covid-19 në Shqipëri. Mësohet se gjatë 24-orëve të fundit në vendin tonë janë infektuar 52 persona. Kujtojmë se...

Bota 10:05 - 22 Qershor, 2020

Rritja e numrit të të infektuarve/ OBSH: Ja vendet në krye të listës

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ka raportuar rritje rekorde të numrit të të infektuarve me koronavirus brenda një dite, derisa Amerika Veriore dhe ajo Jugore kanë...

Video/ Ish deputetja e PD “i çjerr maskën” qeverisë”: Shihni kontrastin mes propagandës dhe gjendjes së mjeruar në spitale
Politikë 20:11 - 21 Qershor, 2020

Rritja e numrit të të infektuarve/ Pampuri: Fajin e ka qeveria, qytetarët i zbatuan rregullat

Ish deputetja e PD, Orjola Pampuri thotë se fajin për shtimin e rasteve të reja me Covid, nuk e kanë qytetarët, por qeveria. Sipas Pampurit, faji...

Bota 09:29 - 15 Qershor, 2020

Frontex: Po shtohet numri i refugjatëve drejt Evropës

Në prill u zvogëlua shumë numri i përpjekjeve për kalimin e kufijve të BE, si pasojë e Coronës. Por kjo po ndryshon tani. Si pasojë e...

“Po shohim pamje kriminale nga spitalet”/ Spahia: Qytetarët presin për orë të tëra ambulancat
Shëndeti 12:59 - 31 Maj, 2020

“Po fshehin numrin e mjekëve të infektuar”/ Bardhi: Si nuk “tmerrohesh” Ogerta?

Ish deputeti i PD, Bardh Spahia thotë se Ministria e Shëndetësisë po gënjen për shifrën reale të të infektuarve në personelin shëndetësor. Sipas Spahias, kjo është...

Kush e ka kaluar Covid-in duhet të vaksinohet/ Mjeku Sulçebe tregon se çfarë ndodh kur antitrupat zhduken
Shëndeti 21:25 - 26 Maj, 2020

“Luhatja e shifrave situatë normale”/ Mjeku Sulçebe: Jemi shumë larg imunitetit të tufës

Mjeku imunolog Genc Sulçebe tha se situata shëndetësore në vendin tonë është normale, ndonëse sot u regjistrua një numër më i lartë të infektuarish. Sulçebe deklaroi...

Sociale 16:48 - 15 Maj, 2020

“Kanë bërë gati ujin për të shpërndarë turmën”/ Liçaj tregon “prapaskenat” e rritjes së numrit të të infektuarve

Aktori Neritan Liçaj bën me dije se policia ka bërë gati bote me ujë për të shpërndarë turmën e njerëzve që qendron para Teatrit Kombëtar në...

Me shume postime