Connect with Us

All posts tagged "notre dame"

Bota 08:47 - 15 Prill, 2020

Ende shumë pyetje të hapura një vit pas djegies së Notre-Dame

Më 15 prill 2019 u dogj katedralja me famë botërore e Parisit Notre-Dame. Prej atëhere ekspertët po merren intensivisht me planet për rindërtimin. Por se kur...

Kultura 22:05 - 22 Dhjetor, 2019

Hera e parë pas 216 vitesh/ Mesha e Krishtlindjeve këtë vit nuk do të mbahet në Notre Dame

Për herë të parë pas 216 vitesh, mesha e Krishtlindjes në Paris, nuk do të mbahet në Katedralen e Notre Dame. Ky vendim u mor nga...

Kuriozitete 10:40 - 20 Maj, 2019

Një pishinë në çatinë e ‘Notre Dame’? Zbulohet projekti i çuditshëm i arkitektëve

Në muajin prill , djegia e katedrales së famshme “Notre Dame de Paris”, u bë lajm viral në të gjitha mediat e botës dhe shumë njerëz...

Aktualitet 08:42 - 21 Prill, 2019

Nga Azgan Haklaj/ Përflakja e Jezu Krishtit në Notre Dame përcëlloi shpirtin e njerëzimit

Kur flakët e Notre Dame skuqën qiellin e Parisit, Bota shtangu dhe mbajti frymën për një çast. Një nga Kryetempujt dhe ndertesat më të bukura e...

Aktualitet 13:38 - 20 Prill, 2019

“Për Notre Dame nga paga ime”/Deputeti shqiptar jep 1 mijë euro për katedralen

Disa ditë më parë Kosova vendosi të dhurojë shumën simbolike prej 20 mijë eurosh për të ndihmuar në rindërtimin e Katedrales Notre Dame. Por edhe  deputeti...

Aktualitet 14:40 - 17 Prill, 2019

E pabesueshme/Pas djegies së “Notre Dame”, libri i Viktor Hygo më i shituri në Amazon

Viktor Hygo e kishte përshkruar me një përpikmëri frikësuese momentin që flakët do të gallbëronin Katedralen ikonë të Parisit, “Notre Dame”, në romanin e shkruar në...

Aktualitet 08:49 - 16 Prill, 2019

Shpëton struktura e katedrales “Notre Dame”/ Macron: Do ta rindërtojmë të gjithë së bashku

Një zjarr masiv ka përfshirë mbrëmjen e djeshme katedralen “Notre Dame de Paris”. Zjarri ka zgjatur mbi 9 orë, por fatmirësisht është arritur të shpëtohen dy...

Aktualitet 21:19 - 15 Prill, 2019

U pushtua nga flakët/ Cila është historia e Katedrales “Notre Dame”?

Zjarri i rënë në Katedralen e Parisit shqetësoi qytetarët në mbarë botën. Francezët janë përlotur teksa shihnin flakët që pushtonin një ndër ndërtesat historike në Paris...