Connect with Us

All posts tagged "nju jork"

Bota 23:05 - 18 Prill, 2020

Bie numri i viktimave nga koronavirusi në Nju jork

Guvernatori i shtetit të Nju Jorkut Andrew Cuomo tha të shtunën se gjatë 24 orëve të fundit në këtë shtet pati 540 të vdekur nga koronavirusi,...

Politikë 17:54 - 26 Mars, 2020

Rama publikon videon e mjekut që luftoi Ebolan dhe po përballet koronavirusin/ Thumbon opozitën për maskat

Kryeministri Edi Rama ka nxjerrë mesazhin e një mjeku amerikan që ka shërbyer në Afrikën Perëndimore kundër Ebolas. Rama thotë se këtë video të publikuar në...

Bota 19:37 - 24 Mars, 2020

Rritet me shpejtësi numri i infektimeve me COVID-19 në Nju Jork

Në SHBA numri i të prekurve me COVID-19 ka arritur në rreth 46,500, me rreth 600 të vdekur dhe sëmundja ka prekur të gjitha shtetet. Organizata...

Bota 20:39 - 16 Mars, 2020

Masa drastike në Nju Jork kundër koronavirusit

Nju Jorku po merr masa të forta për të kontrolluar përhapjen e koronavirusit. Autoritetet në Nju Jork kanë njoftuar se restorantet do të përmbushin vetëm porosi...

Bota 11:52 - 17 Shtator, 2019

Në shtator bota mblidhet në Nju Jork

Çdo vit në muajin shtator liderët e botës mblidhen për dy javë në selinë e OKB në Nju Jork, ku diskutojnë çështjet më të zjarrta të...

Aktualitet 23:22 - 24 Tetor, 2018

Parku i fshehtë në New York ku futen vetëm ata që kanë çelës

Thellë në Manhatan është një park me histori të veçantë, histori që e bën të jetë një nga thesaret e qytetit. Pak veta kanë privilegjin të...

Aktualitet 19:44 - 23 Shtator, 2018

“Kombet e Bashkuara në shërbim të popujve”/ Bushati shkon në Nju Jork

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ka mbërritur sot në Nju Jork ku do të marrë pjesë në Debatin e Përgjithshëm të Sesionit...

Aktualitet 09:30 - 1 Nentor, 2017

Ky është autori i sulmit me kamion në New York

Një emigrant nga Uzbekistani është autori i dyshuar i sulmit me kamion në New York, ku 8 persona humbën jetën dhe disa të tjerë mbetën të plagosur. Mediat...

Aktualitet 08:30 - 1 Nentor, 2017

Sulmi në Nju Jork/ Trump urdhëron verifikim të rreptë të emigrantëve

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka urdhëruar “verifikim ekstrem” të migrantëve, pasi policia ka arrestuar një shtetas nga Uzbekistani, si të dyshuar për atë që ajo e...

Aktualitet 13:18 - 23 Shtator, 2017

Bushati: Të angazhuar për një marrëdhënie të re me shqiptarët jashtë atdheut

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme,  Ditmir Bushati zhvilloi gjatë ditës së sotme një bashkëbisedim me përfaqësues të Diasporës Shqiptare në Nju Jork. Bushati ndodhet...

Aktualitet 11:47 - 22 Shtator, 2017

“Rrjeti i Grave Ndërmjetësuese Mesdhetare”, kontribut për paqen dhe sigurinë

Gjatë qëndrimit të tij në New York, ministri  për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Ditmir Bushati së bashku me homologun e tij Italian, Ministrin...

Aktualitet 11:00 - 29 Gusht, 2017

Foto Dite/Statuja e Nënë Terezës në parkun kryesor të New York

Ambasada Amerikane në Tiranë ka publikuar në faqen zyrtare në rrjetet sociale një fotografi të Nënë Terezës. Duke e cilësuar atë si foto dite, ambasada sqaron...

Aktualitet 11:43 - 30 Korrik, 2017

Çifti kryen vetëvrasje për shkak të borxheve/ Hidhen nga kati i nëntë i ndërtesës

Një çift amerikan ka kryer vetëvrasje duke u hedhur nga kati i nëntë i një ndërtese në Madison Avenue për shkak të borxheve miliona dollarëshe. Chiropractor...

Bota 19:12 - 22 Korrik, 2017

Kuleta 1.8 milion dollarëshe!

Një kuletë e thjeshtë, ngjyrë kremi , pa asgjë brenda, por me një histori e jashtëzakonshme, është shitur në ankand për rreth 2 milionë dollarë. Kuleta...

Aktualitet 13:53 - 25 Shtator, 2016

Emri i Musa Ulqinit përfundon në koshat e Nju Jorkut

Plehrat shqiptare bëjnë xhiron e botës. Kjo është e reja më e fundit. Tani edhe për SHBA. Efekti i miratimit të ligjit të plehrave ka solidarizuar...

Aktualitet 21:26 - 24 Maj, 2016

Simpatizanti shqiptar i ISIS arrestohet në Nju Jork nga FBI

Sajmir Alimehmeti, 22 vjeç kishte tentuar të udhëtonte dy herë nga SHBA drejt Lindjes së Mesme përmes Britanisë, por ishte ndaluar. Ai u arrestua nga një...

Bota 20:01 - 15 Prill, 2016

Clinton dhe Sanders debat të flaktë në Nju Jork

Kandidatët presidencialë, ish-Sekretarja e Shtetit Hillary Clinton dhe Senatori nga Vermonti Bernie Sanders zhvilluan një debat të ndezur dje në Nju Jork. Debati i paraprin zgjedhjeve...

Kosova & Rajoni 16:39 - 2 Tetor, 2015

Mustafa pas kthimit nga Nju Jorku: Do themelojme ushtrine

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se po punojnë pa rreshtur që ta arrijnë përkrahjen e komunitetet pakicë në Kuvendin e Kosovës, për ta themeluar...

Kosova & Rajoni 15:03 - 1 Tetor, 2015

Takimet ne Nju Jork, delegacioni kosovar kerkon liberalizimin e vizave

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa është takuar në selinë e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, me komisionerin e BE-së për Emigracionin dhe Çështjet e Brendshme,...

Bota 09:52 - 27 Mars, 2015

Nju Jork, shpërthim gazi në lagje të banuar, 12 të plagosur

Një shpërthim gazi ka shkaktuar përfshirjen nga flakët të dy godinave banimi e dëmtimin e dy ndërtesave të tjera në qytetin e Nju Jorkut. Raportimet e...