Connect with Us

All posts tagged "njeriu"

Shëndeti 09:45 - 29 Dhjetor, 2020

Studimi/ Presioni i lartë i gjakut në çdo moshë, dobëson aftësitë njohëse të njeriut

Sipas një studimi më të fundit botuar në revistën “Hypertension”,presioni i lartë i gjakut duket se përshpejton një rënie të performancës njohëse tek të rriturit e...

Studimi befasues/ Ja si zorrët e mbrojnë trurin e njeriut
Blog 09:16 - 6 Nentor, 2020

Studimi befasues/ Ja si zorrët e mbrojnë trurin e njeriut

Dihet se zorra është linja e parë e mbrojtjes kundër infeksionet. Por duket se ajo mbron gjithashtu organin tonë më të rëndësishëm:trurin. Sipas një studimi të...

Sa kohë mund të mbijetojë njeriu pa ujë?
Blog 15:26 - 25 Tetor, 2020

Sa kohë mund të mbijetojë njeriu pa ujë?

Lumi nuk ishte larg. Çaz Pauell mund ta shihte Zambezin atje poshtë disa qindra metra larg. Ishte shumë afër, por ai nuk mund të shkonte dot....

Blog 09:48 - 18 Tetor, 2020

Si ka evoluar njeriu, dhe fakte të tjera interesante reth evolucionit

Evolucioni është ndryshimi në tiparet e një specie përgjatë disa brezave dhe mbështetet blog cna.në procesin e përzgjedhjes natyrore. Ndryshimet praktikisht të pafundme në jetë, janë...

Blog 09:17 - 23 Shtator, 2020

A po evoluon ende njeriu?/ Çfarë thonë shkencëtarët

Nga Eva Hamrud ”Science Alert” Si specie, njerëzit kanë populluar thuajse çdo cep të Tokës. Ne kemi zhvilluar teknologji dhe kultura të cilat i kanë dhënë...

A ndryshon personaliteti i njeriut me kalimin e viteve?
Blog 08:42 - 25 Gusht, 2020

A ndryshon personaliteti i njeriut me kalimin e viteve?

Në periudhën midis adoleshencës dhe moshës madhore, që të gjithë përjetojmë një mori ndryshimesh – nisim punë diku, pendohemi për një model të prerjes së flokëve,...

Sa kohë mund të mbijetojnë njerëzit pa ushqim ose ujë?
Blog 08:40 - 11 Korrik, 2020

Sa kohë mund të mbijetojnë njerëzit pa ushqim ose ujë?

Përkundër asaj që mund të pretendojnë disa guru (njerëz që praktikojnë meditimin e thellë), njerëzit nuk janë qenie që mund të mbijetojnë vetëm me ajër dhe...

Shkencëtarët paralajmërojnë: Coronavirus mund të dëmtojë rëndë qelizat e trurit
Blog 08:55 - 27 Shkurt, 2020

Si preken njerëzit nga sëmundjet e reja?

Ideja se shëndeti i njeriut, kafshëve dhe ekosistemit, janë të ndërlidhura mes tyre, është relativisht e re. Por dekadën e fundit, ajo është theksuar më shpesh....

Blog 09:10 - 16 Shkurt, 2020

Pse dashurojmë?/ Origjina dhe evolucioni i ndjenjës kryesore në këtë botë

Pse dashurojmë? Në rastin më të mirë, dashuria është një bekim, në rastin më të keq një mallkim. Ajo i bën njerëzit e zgjuar të veprojnë...

Blog 08:46 - 3 Shkurt, 2020

A mund të parashikojnë kafshët tërmetet?

* Raporte mbi sjelljet anormale të kafshëve para tërmeteve, ka pasur që nga kohërat e lashta. Referenca më e hershme, mund të jetë ajo nga qyteti...

Blog 08:34 - 13 Janar, 2020

Studimi/ Me kohë, trupi i njeriut është bërë gjithnjë e më i ftohtë, ja cila është arsyeja

Për më shumë se një shekull, temperatura 37 gradë Celsius, është përdorur si një pikë reference për shëndetin e njeriut. Por një një studim i ri,...

Blog 08:37 - 10 Dhjetor, 2019

“Jemi pasardhës të majmunëve”/ Po pse nuk u bënë të gjithë majmunët si ne?

Ky është ndoshta një nga keqkuptimet më të mëdha në lidhje me evolucionin – që njerëzit kanë zbritur, hap pas hapi, nga majmunët ose majmunët modernë....

Aktualitet 22:40 - 23 Dhjetor, 2018

Fakte mbi psikologjinë humane, që duhet t’i dinë të gjithë

Të gjithë kemi një këngë të preferuar dhe sipas shkencës kjo këngë lidhet me një përjetim emocional. Kur shpenzojmë para për të tjerët ndjehemi më të...

Aktualitet 20:15 - 2 Dhjetor, 2018

Do gjeni “njeriun e zemrës”, 6 shenjat e Horoskopit, që viti 2019 do t’ju sjellë dashurinë

Dashuri në horizont! Viti i ardhshëm do të jetë një vit romantik sipas horoskopit dhe do t’u dhurojë disa shenjave karakteristikat e duhura fitimtare për të...

Aktualitet 14:03 - 30 Tetor, 2018

Raporti/ Ndikimi i madh i njeriut në planet

Mënyra se si njerëzimi ushqehet, ngrohet dhe financojmë shoqëritë tona dhe ekonomitë tona është duke bërë presion në natyrë dhe në shërbimet nga të cilat varemi,...

Aktualitet 23:00 - 28 Shtator, 2017

 Të pacënuara nga dora njerëzore/ Bukuritë marramendëse të planetit Tokë

Jo shumë njerëz e dinë se ka vende në Tokë, ku qeniet njerëzore nuk kanë vënë ende këmbë, dhe këto vende kanë ruajtur pothuajse tërësisht jetën...

Aktualitet 21:02 - 19 Gusht, 2017

Ndodh e papritura/ Luanesha i sulet një njeriu, por… (Video)

Një video po bën xhiron e botës dhe po klikohet nga mijëra njerëz. Në video tregohet momenti i pabesueshëm kur një luaneshë i sulet një burri...

Aktualitet 21:10 - 18 Gusht, 2017

Këto fotografi pa photoshop do t’ju marrin frymën

Natyra dhe qënia njerëzore janë të dyja artistë të jashtëzakonshëm, dhe kur të dy bashkojnë forcat, lindin kryevepra të pabesueshme. Do ta keni të vështirë ta...

Life Style 23:02 - 27 Mars, 2017

Nga Kamasutra, tek teknologjia moderne/Si ka mësuar njeriu të fshehë edhe “maskojë” mesazhet më sekrete?

Ndërkohë që shkencëtarët ende nuk dërgojnë mesazhe të enkriptuar në mënyrë kuantike në distanca domethënëse, kriptografia kuantike premton fshehtësi absolute, duke e bërë përgjimin të pamundur....

Aktualitet 22:39 - 25 Mars, 2017

Kjo tejkalon çdo kufij imagjinate/ Sekretet e njeriut që jetoi 256 vite

Duket e pabesueshme por është e vërtetë. Kinezi Li Ching Yuen ka vdekur në moshën 256-vjeçare. Kjo nuk është një legjendë, as përrallë! Jeta e tij...

Aktualitet 11:36 - 26 Janar, 2017

Gjenden pjesë skeleti të një njeriu, policia jep të dhënat

Pas gjetjes së një skeleti në Vlorë, policia ka përditësuar të dhënat. Vetëm 40 metra larg vendit ku një ditë më parë u gjet një kokë...

Kuriozitete 23:55 - 24 Nentor, 2016

Njeri-ujku i fundit

Në 14 korrik 1949, në parkun e Villa Borghese, në Romë, u desh e gjithë kurajo e policëve. Njeriu, i tërbuar në mes të natës dhe...

Kuriozitete 23:44 - 13 Maj, 2016

Eksperimente të fshehtë me njeriun

“Njerëzit nuk janë shumë të zotë në marrjen e vendimeve që kanë ndjeshmëri të lartë”, shpjegon psikologu dhe fituesi i Cmimit Nobel, Daniel Kahneman. Rregullat dhe...