Connect with Us

All posts tagged "njerëzit"

Politikë 17:19 - 1 Prill, 2020

A do ta mbajmë frymën gjallë me 26 000 lekë?/ Rama: Në kohë lufte njerëzit kanë qëndruar edhe 3 javë pa ngrënë!

Kryeministri Edi Rama, në një lidhje me “Ora neës” ka folur për për pagesën minimale që qeveria ka parashikuar të japë për punonjësit pas mbylljes së...

Opinione 21:07 - 16 Mars, 2020

Nga Klodian Tomorri/ Jeta e njerëzve apo fitimet e koncesioneve

Koncesioni i Chek Up-it duhet te riadresuar urgjentisht per te perballuar epidemine e virusit. Buxheti i ka paguar koncesionarit 8 milione euro per analiza te pakryera...

Opinione 16:49 - 15 Mars, 2020

Nga Mentor Kikia/ Kur erdhi Korona njerëzimi s’e pa, po vrisnin njëri-tjetrin!

Nuk dihet nëse Coronavirusi ishte vërtet produkt i zhapikëve dhe lakuriqëve që hanë kinezët apo ishte një eksperiment i dështuar kimiko-ushtarak. Filma të tjerë do të...

Blog 08:45 - 1 Mars, 2020

Shkencëtarët e kuruan diabetin tek minjtë/ A mund ta bëjnë këtë edhe tek njerëzit?

* Për shumicën dërrmuese të diabetikëve, gjendja e tyre shëndetësore kërkon një monitorim dhe vëmendje të përditshme. Mungesa e insulinës, që prodhohet në mënyrë natyrale nga...

Blog 08:27 - 19 Shkurt, 2020

Studimi/ Njerëzit janë më të mirë, sesa mendojmë zakonisht

A janë njerëzit egoistë apo bujarë? A janë lakmia dhe interesi vetjak, ato që na nxisin në pjesën më të madhe të gjërve që bëjmë? Apo...

Blog 08:41 - 2 Shkurt, 2020

A ka përfitime shëndetësore nga të qenit një vegan?

Numri i njerëzve që nuk konsumojnë më mishin dhe qumështin, është rritur gjatë dekadës së fundit.Për shembull, numri i vegjetarianëve në Britani është 4-fishuar midis viteve...

Blog 08:32 - 2 Shkurt, 2020

Pse njerëzit në mbarë botën, po e humbin besimin tek sistemet demokratike

Nga Yascha Mounk & Roberto Foa “The Atlantic” Qytetarët e vendeve me demokraci të qëndrueshme, supozohet të jenë të kënaqur me procesin demokratik.Politikanë apo administrata të...

Blog 08:24 - 17 Dhjetor, 2019

A i bën feja njerëzit më bujarë ndaj të tjerëve?

A i bën feja njerëzit më të gatshëm të ndihmojnë të tjerët? Për shumë njerëz, përgjigja është mëse e qartë. Mbi të gjitha, moralizimi mbi aspektet...

Blog 13:48 - 15 Dhjetor, 2019

Pse të moshuarit, duhet të konsumojnë më shumë ujë se të tjerët

Dehidratimi shoqërohet me një rrezik më të lartë në pasjen e problemeve shëndetësore tek njerëzit e moshuar, nga infeksionet, humbja e vetëdijes, apo shtrimi në spital.Por...

Sociale 23:06 - 30 Nentor, 2019

“Ankthi pas tërmetit”/ Mjekja këshillon qytetarët: “Kthejuni rutinës”

Tërmeti i fuqishëm i 26 nëntorit, dhe vijimi i lëkundjeve ka shkaktuar ankth tek shumë banorë. Njerëzit ndihen të pasigurtë gjatë gjithë kohës, ndërkaq, mjekja psikiatre,...

Bota 08:49 - 29 Nentor, 2019

A janë njerëzit qënie racionale?

* Njerëzit kanë besime potencialisht të gabuara për të gjitha llojet e arsyeve. Ata duan të jenë besnikë ndaj vlerave të familjes, miqve, partive politike apo...

Blog 09:58 - 22 Tetor, 2019

Pse njerëzit besojnë kaq shumë tek astrologjia?

Nga Christine Smallwood “The New Yorker” * Astrologjia po përjeton aktualisht një lloj bumi, që nuk ishte parë që nga vitet 1970. Ndryshimi nisi me ardhjen...

Blog 09:54 - 5 Tetor, 2019

Efekti Luçifer, pse njerëzit e mirë, bëjnë shpesh akte të këqija

Në Bibël, Luçiferi ishte një nga engjëjt në pozitën e krahut të djathtë të Zotit. Si i tillë, ai duhej të ishte i përsosur, i bukur,...

Aktualitet 22:07 - 25 Maj, 2019

Dështimet e Lulit dhe pse firojnë njerëzit në protesta

Lulzim Basha sot duket se është tërhequr, është tërhequr nga molotovi, është tërhequr nga dhuna, por bashkë me aktet e tij të dhunës të cilat i...

Aktualitet 16:04 - 24 Maj, 2019

Protesta e opozitës/ Spaho: Njerëzit janë për radikalizim

Ish deputeti Edmond Spaho, floli rreth protestës që do të zhvillohet ditën e nesërme nga opozita në orën 19:00 në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Sipas Spahos,...

bushati shkund opoziten
Aktualitet 18:00 - 19 Shkurt, 2019

Bushati “shkund” opozitën/ Njerëzit nuk duhen gënjyer

Analisti Andi Bushati ka komentuar vendimin e opozitës për djegien e mandateve e cila, sipas tij është një e keqe e domosdoshme. Sipas Bushatit, njerëzit nuk...

Aktualitet 10:09 - 27 Janar, 2019

Çmimet e larta të apartamenteve/ Njerëzit po ikin, kush do t’i blejë?

Ofertat në tregun e apartamenteve në Tiranë sa vijnë e po shtohen, në kontrast me rimet e përshpejtuara të emigracionit. Aktorët e tregut shprehen se ka...

Aktualitet 00:00 - 19 Dhjetor, 2018

Njerëzit tërheqës nuk mund të krijonë lidhje stabile

Në kundërshtim me atë që mund të mendohet, njerëzit që konsiderohen si tërheqës kanë fat në dashuri. Në fakt është krejt e kundërta, sipas një studimi...

Aktualitet 14:35 - 9 Dhjetor, 2018

Nga Ilir Levonja/ Rudina mos i gënje njerëzit

Dje në fjalën e saj deputetja Hajdari, tha midis të tjerave se ishte gati të dorëzonte mandatin. Kjo pikërisht aty nën hijen e bustit të Azemit,...

Aktualitet 10:12 - 3 Shkurt, 2018

‘Peshqit’/ Merren në mbrojtje njerëzit e SPAK-ut

Viti 2018 do të shënjojë finalizimin e zbatimit të Reformës në Drejtësi, me të cilën lidhet edhe fati i ‘peshqve të mëdhenj’ të krimit dhe korrupsionit...

Aktualitet 14:21 - 24 Dhjetor, 2017

Ja, misteri që i bashkon njerëzit për Krishtlindje

Shumë njerëz të mëdhenj kanë lindur prej gruaje në këtë botë, si: filozofë, mbretër, luftëtarë, reformatorë, fetarë etj, të cilët bënë vepra të mëdha dhe lanë...

Aktualitet 00:45 - 5 Dhjetor, 2017

Të gjithë njerëzit me sy blu kanë diçka të përbashkët

Nëse ndonjëherë keni pyetur veten se pse, si Cameron Diaz, Leonard Di Caprio dhe Frank Sinatra, keni sy blu, kjo ndodh sepse keni një mutacion të...

Aktualitet 21:50 - 17 Shtator, 2017

Foto/ Zbuloni se çfarë po blejnë njerëzit më shumë online këto ditë

Bota online na krijon mundësi të marrim çfarë të duam vetëm me një klik të mausit.Amazon rrjeti më i madh i shitjeve online ka disa produkte...