Connect with Us

All posts tagged "njerez"

“Jam i vetmi mjek që i jam lutur Kryeministrit”/ Pipero kritika qeverisë: Ky vendim ishte i nxituar
Sociale 21:33 - 2 Dhjetor, 2020

Dyndja e njerëzve për “Black Friday” / Pipero: Mu mbushën sytë me lot!

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka komentuar videot që kanë qarkulluar së fundmi të filmuara në një qendër tregtare, ditën e uljeve. Teksa pa dyndjen e njerëzve...

Sociale 20:06 - 2 Dhjetor, 2020

Zyrtarja e kompanisë Pfizer: Vaksina është e sigurt për njerëzit që janë infektuar me COVID-19

Vaksina e coronavirusit e zhvilluar nga Pfizer dhe BioNTech është e sigurt për njerëzit që tashmë janë të infektuar, thotë zyrtarja kryesore mjekësore e BioNTech, Ozlem...

Psikologët zbulojnë se çfarë po ëndërrojnë më shumë njerëzit gjatë pandemisë
Sociale 19:01 - 2 Dhjetor, 2020

Psikologët zbulojnë se çfarë po ëndërrojnë më shumë njerëzit gjatë pandemisë

Psikologët kanë studiuar sesi jeta e përditshme ndikon në ëndrrat tona për një kohë të gjatë dhe hulumtimi i fundit ka hedhur dritë se si pandemia...

Cili është tipari që premton ndërtimin e një familje të lumtur? Ja çfarë thotë studimi mbi 40.000 njerëz
Blog 09:38 - 30 Nentor, 2020

Cili është tipari që premton ndërtimin e një familje të lumtur? Ja çfarë thotë studimi

Ne të gjithë duam që jeta jonë familjare të jetë sa më e lumtur që është e mundur. Tashmë studiuesit kanë identifikuar disa nga tiparet dhe...

Shkon në 60 milionë numri i të infektuarve në botë/ Covid-19 merr 1.4 milionë jetë njerëzish
Shëndeti 23:26 - 25 Nentor, 2020

Shkon në 60 milionë numri i të infektuarve në botë/ Covid-19 merr 1.4 milionë jetë njerëzish

Numri global i rasteve të konfirmuara të koronavirusit arriti në 60 milion të mërkurën, ndërkohë që ritmi i infektimeve të reja po përshpejtohet dhe Shtetet e...

Shëndeti 09:06 - 25 Nentor, 2020

Debati/ Cilët duhet të vaksinohen të parët kundër Covid-19?

Nëse libri i natyrës është shkruar në gjuhën e matematikës,siç deklaroi dikur Galileo, pandemia Covid-19 e ka sjellë atë për matematikanët e botës, të cilët kanë...

Epidemiologu “i prerë”: Covid do qëndrojë mes nesh aq ditë sa të shohim njerëz pa maska
Shëndeti 08:17 - 24 Nentor, 2020

Epidemiologu “i prerë”: Covid do qëndrojë mes nesh aq ditë sa të shohim njerëz pa maska

Epidemiologu Skënder Murtezani në një lidhje me Skype nga SHBA-ja me “Abc-në e mëngjesit” tha se Covid-19 do të qëndrojë mes nesh për aq kohë sa...

Blog 09:10 - 23 Nentor, 2020

Holodomor, kur Stalini vdiq nga uria miliona njerëz në Ukrainë

Ishte një tragjedi aq e madhe, saqë ukrainasit shpikën një fjalë të re për ta përshkruar “Holodomor” ose “vdekja nga uria”. Ajo i referohet vdekjes së...

Si e përballoni tradhtinë sipas shenjës së horoskopit
Horoskopi 16:51 - 21 Nentor, 2020

Si e përballoni tradhtinë sipas shenjës së horoskopit

Tradhtia na prek në shumë mënyra të ndryshme dhe mund të ndryshojë mënyrën e trajtimit të njerëzve dhe situatave në të ardhmen. Meqenëse të gjithë e...

E thonë studiuesit/ Njerëzit që punojnë natën kanë më shumë gjasa të vuajnë nga kjo sëmundje
Shëndeti 12:10 - 20 Nentor, 2020

E thonë studiuesit/ Njerëzit që punojnë natën kanë më shumë gjasa të vuajnë nga kjo sëmundje

Punëtorët në turnin e natës kanë rreth një të tretën më shumë të ngjarë të zhvillojnë astmë të moderuar deri të rëndë krahasuar me njerëzit që...

10 gjërat që i bëjnë njerëzit më të lumtur
Kuriozitete 14:58 - 11 Nentor, 2020

10 gjërat që i bëjnë njerëzit më të lumtur

1.Dashuria pa kushte Të duash pa kushte kanë disa dallime themelore. Ju mund të zgjidhni dashurinë, por të zgjidhni një dashuri të pakushtëzuar do të thotë...

Elitat i duan bllokimet anti-Covid, për të kontrolluar jetën sonë
Blog 08:14 - 1 Nentor, 2020

Studimi/ Këta janë tipat e njerëzve, që e kanë më të vështirë ta përballojnë karantinën

Për të ndihmuar në mposhtjen, ose të paktën në mbajtjen nën kontroll të Covid-19, njerëzve në mbarë botën u është thënë këtë vit që të qëndrojnë...

Rekord i zi në Greqi/ 41 viktima dhe rreth 1500 të infektuar në 24 orë
Shëndeti 21:29 - 11 Tetor, 2020

A mos kemi kuptuar gjithçka gabim? Covid-19, një rishikim i simptomave

A e kemi kuptuar gabim Covid-19? Ndërsa evoluon lista e simptomave të njohura nga autoritetet shëndetësore, ne kemi filluar të mësojmë se njerëzit, me sa duket...

Blog 13:26 - 27 Shtator, 2020

Nga psikopatët tek “sadistët e përditshëm”/ Pse njerëzit i dëmtojnë të tjerët për kënaqësi?

“Njerëzit janë lavdia dhe llumi i universit” tha filozofi francez Blez Paskal në vitin 1658. Shumë pak gjera kanë ndryshuar që atëherë. Ne duam dhe neveritemi;...

Rama për marrëveshjen e detit/ “Për një fjalë plasi peshku këtu, Monika ngeli me tigan në dorë”
Politikë 19:33 - 26 Shtator, 2020

Rama flet nga Vlora/ Administratat kanë shumë për të bërë, njerëzit kanë të drejtë që ankohen

Kryeministri Edi Rama ka përfunduar takimet me drejtorët dhe asamblenë e Partisë Socialiste në Vlorë. Mësohet se takimet kanë filluar rreth orës 15:30 dhe janë mbajtur...

Kuriozitete 12:46 - 19 Shtator, 2020

Gjurmët e lashta zbulojnë se si njerëzit kanë migruar 120 mijë vjet më parë

Arkeologët kanë zbuluar gjurmët më të hershme njerëzore të gjetura ndonjëherë në gadishullin Arabik.  Besohet se janë rreth 120,000 vjet të lashtw dhe shtrihen në vendin...

Shifra alarmante nga Covid-19 në Britaninë e Madhe/ 12 milionë njerëz futen në izolim
Bota 15:52 - 18 Shtator, 2020

Shifra alarmante nga Covid-19 në Britaninë e Madhe/ 12 milionë njerëz futen në izolim

Duke marr shkas nga rritja e numrit  të njerëzve të infektuar me Covid-19  Britaina e Madhe ka marr masa të reja. Gati 12 milionë njerëz në...

Blog 17:22 - 15 Shtator, 2020

Pse disa njerëz i kundërshtojnë ligjet që shpëtojnë jetë?

Nga William Park Vënia e rripit të sigurimit në makinë apo mbajtja e maskës në fytyrë dihet se shpëton jetë. Por pse disa njerëz refuzojnë ende...

Teknologji 14:15 - 10 Shtator, 2020

Artikulli prekës i një roboti/ Dua të jem një ‘shërbëtor i njerëzve’

Një artikull tronditës i shkruar nga një robot për “The Guardian” tregon se sa larg kanë arritur makinat inteligjente dhe sa bindëse mund të jenë ato....

Blog 15:20 - 6 Shtator, 2020

Misteri/ Pse koronavirusit po i mbijetojnë kaq shumë njerëz mbi 100-vjeç?

Maria Branias, 113-vjeçe, që besohet se është aktualisht gruaja më e moshuar në Spanjë, pati vetëm simptoma të lehta të Covid-19. Në Nju Xhersi, SHBA, Guvernatori...

Shëndeti 16:46 - 4 Shtator, 2020

OBSH-ja: Vaksinimi masiv anti-koronavirus nuk ka gjasa të arrihet deri në mes të vitit 2021

Organizata Botërore e Shëndetësisë “nuk pret të shohë vaksinim të përhapur për koronavirusin deri në mes të vitit të ardhshëm”, tha zëdhënësja Margaret Harris. Aktualisht janë...

Situata nga Covid/ Rakacolli: Njerëzit janë ndërgjegjësuar, po mbajnë maskë!
Sociale 15:59 - 3 Shtator, 2020

Situata nga Covid/ Rakacolli: Njerëzit janë ndërgjegjësuar, po mbajnë maskë!

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli thotë se situata me infektimet këtë javë ka qenë më e stabilizuar dhe me shifra më të ulëta se javët më...

10 sekrete për të qenë shumë i suksesshëm
Kuriozitete 22:30 - 1 Shtator, 2020

10 sekrete për të qenë shumë i suksesshëm

Njerëzit e suksesshëm e kuptojnë se ka tipare, sjellje dhe veprime që duhet të ndërmarrin për të pasur sukses. Mendimi i tyre është: “Unë do të...