Connect with Us

All posts tagged "New York Times"

Lajme 17:31 - 2 Janar, 2020

“Ballkani, i paaftë për përballimin e tërmeteve”/ NYT: Mësime nga tërmeti shqiptar

Ekspertët besojnë se vendet e Gadishullit Ballkanik nuk janë të përgatitur mjaftueshëm për tërmete të shkallës së lartë, sipas një artikulli të New York Times me...

Lajme 21:12 - 2 Dhjetor, 2019

Tërmeti shkatërrimtar/ New York Times: BE në krye të përpjekjeve pë rimëkëmbjen e Shqipërisë

Presigjozia New York shkruan se Bashkimi Europian është vendosur në krye të përpjekjeve për rimëkëmbjen e Shqipërisë pas tërmetit shkatërrimtar Në artikull theksohet se Bashkimi Europian...

Blog 10:44 - 5 Nentor, 2019

Modeli norvegjez, trumcaku në dorën e Ballkanit Perëndimor apo pëllumbi në degë?

Gerald Knaus duhet ta dijë se ç’ po ndodh. Ai është drejtor i Iniciativës Evropiane për Stabilitet, një “think tank” me shumë ndikim në Bruksel. Knaus ka...

Kryesore Show Biz 14:25 - 13 Mars, 2019

New York Times artikull për restorantin shqiptar:”Byreku shqiptar sfidon biftekun xhamajkan”

Prestigjiozja amerikane “New York Times” ka shkruar një artikull të gjatë për një restorant shqiptar që ndodhet në Bronx të New Yorkut. Ky restorant quhet “Çka...

Kryesore 14:42 - 8 Mars, 2018

Lobimi i rusëve për Bashën në SHBA/ New York Times zbardh të tjera detaje

Lobimi i rusëve në SHBA për Partinë Demokratike nuk i ka shpëtuar mediave ndërkombëtare. Gazeta prestigjoze amerikane, New York Times gjithashtu ka raportuar lajmin, ndërsa ka...

Aktualitet 10:06 - 14 Janar, 2018

Zhbërja e Gjykatës Speciale/ Sytë e botës drejt Kosovës

Në Kosovë po bëhet një “zullum” i madh në lidhje me Gjykatën Speciale dhe pasojat që do të kishte Kosova nëse ndodh shfuqizimi i saj, pasoja,...

Aktualitet 22:53 - 3 Korrik, 2016

New York Times shkruan sërish për ekstremizmin fetar në Kosovë dhe pro-amerikanizmin

Kosova dhe ndërlidhja e saj me terroristët që luftojnë për organizata ekstremiste edhe njëherë është bërë temë e gazetës më me ndikim në botë The New...

Uncategorized 15:49 - 14 Qershor, 2014

Një histori e ftohtë e shqiptarëve nga gazeta New York Times

A ishin parë shqiptarët e dy shekujve të kaluar nga gazetarët perëndimorë si luftëtarë, si myslimanë, si të krishterë bijtë e Skendërbeut, të edukuar, të pagdhendur...

Uncategorized 22:00 - 8 Maj, 2014

“New York Times”, rendit Shqipërinë në vendin e katërt

Prestigjiozja amerikane “New York Times” ka publikuar një listë me 52 shtete për t’u vizituar në vitin 2014, ku brigjet e bregdetit shqiptar renditen në vendin...