Connect with Us

All posts tagged "nepal"

Aktualitet 16:58 - 13 Gusht, 2017

E tmerrshme çfarë ndodh në një pjesë të botës/49 viktima nga …!

Një mot i tmerrshëm me shira të rrëmbyeshëm kanë goditur sot Nepalin, duke shkaktuar vërshime dhe rrëshqitje të dheut. Për pasojë, ujërat iu kanë marrë jetën...

Kuriozitete 21:30 - 1 Gusht, 2015

Shihni cfarë i ndodh dhisë në Nepal

Një festival i cili zhvillohet në Katmandu të Nepalit është bërë pre e kritikave të mbrojtësve të kafshëve. Festivali i quajtur “Deopokhari”, zhvillohet çdo vit në...

Bota 16:39 - 12 Maj, 2015

Nepal, 37 të vrarë e 1 mijë të plagosur nga tërmeti i dytë

Termeti i sotëm që e ka goditur sërish Nepalin, afër kufirit me Kinën ka vrarë së paku 41 persona në tri shtete. Termeti ka pasur epiqendrën...

Bota 09:43 - 12 Maj, 2015

Nepali goditet nga tërmeti i dytë, 7.4 ballë

Një tërmet i fuqishëm ka goditur sërish në lindje të Nepalit, vetëm dy javë pas tërmetit shkatërrmitrat që vrau më shumë se 8 mijë persona. Tërmeti...

Kuriozitete 23:47 - 8 Maj, 2015

Tërmeti i Nepalit e ka bërë Malin Evrest më të shkurtër

  Pas tërmetit 7.8 ballë që goditi Nepalin, Mali Everest, i pozicionuar në kufi me Knën është shkurtuar. Të dhënat satelitore të Agjensisë Hapsinore Evropiane tregojnë...

Bota 17:51 - 7 Maj, 2015

Tërmeti në Nepal, gjenden trupat e dy diplomatëve rusë

Trupat e dy diplomatëve rusë që ishin shpallur të zhdukur pas tërmetit në Nepal janë gjetur në një zonë në kufi me Kinën e cila është...

Bota 19:40 - 3 Maj, 2015

NEPAL/ 101-vjeçari gjendet i gjallë nën rrënoja, tetë ditë pas tërmetit!

Një  person 101-vjeçar u nxorr sot i gjallë nga rrënojat e një shtëpie në Nepal, tetë ditë pas tërmetit shkatërrimtar prej 7,9 ballë të shkallës Rihter...

Bota 17:26 - 3 Maj, 2015

NEPAL/ OKB e alarmuar nga vonesa në dogana për ndihmat

Vonesat në doganë e ndihmave po pengon operacionet humanitare në Nepal, deklaroi sot përfaqësuesi i OKB-së, Jamie McGoldrick, lidhur me vështirësitë për mbërritjen e ndihmave në...

Bota 09:51 - 2 Maj, 2015

Nepal/ Asnjë mundësi për të mbijetuar, bilanci arrin në 6 621 të vdekur dhe 14 023 të plagosur

Qeveria nepaleze përjashtoi sot çdo mundësi për gjetjen e të mbijetuarve të tjerë një javë pas tërmetit që ka shkaktuar 6 621 të vdekur, sipas një bilanci...

Bota 09:27 - 1 Maj, 2015

Nepal/ Një grua nxirret e gjallë nga rrënojat 128 orë pas tërmetit

Përveç Pemba Lamas, 15-vjeçarit që u nxorr i gjallë nga rrënojat e një shtëpie në Katmandu, dje, një ekip i përzier nepalezo-izraelit shpëtoi, 128 orë pas...

Bota 08:35 - 1 Maj, 2015

 Tërmeti në Nepal, mbi 6000 të vdekur dhe 3906 të plagosur

Numri i të vdekurve nga tërmeti masiv i cili goditi Nepalin të shtunën ka kaluar mbi 6000, ndërsa ende ka me mijëra persona ende të pagjetur....

Udhëtoni 14:30 - 28 Prill, 2015

Tërmeti në Nepal, anulohen fluturimet turistike

Operatorët turistikë në Britani kanë anuluar të gjitha udhëtimet e tyre drejt Nepalit, pas tërmeteve që goditën këtë qytet fundjavën e kaluar. Të gjitha agjensitë kanë...

Bota 09:38 - 28 Prill, 2015

Foto Lajm/ Tërmeti në Nepal, 8 milionë njerëz të prekur, mbi 4.300 viktima

Tetë milionë njerëz janë prekur nga tërmeti në Nepal, më shumë se një e katërta e popullsisë së vendit, thotë Organizata e Kombeve të Bashkuara, raporton...

Bota 09:02 - 27 Prill, 2015

Nepal/ Shkon në 3 218 numri i të vdekurve pas tërmetit 7,9 ballë Rihter

Ka shkuar në 3 218 numri i të vdekurve në Nepal, sipas një bilanci të ri të njoftuar sot nga një zyrtar nepalez. Tërmetet e fuqishme...

Bota 20:45 - 26 Prill, 2015

Pas tërmetit shkatërrimtar në Nepal

Menjëherë pas tërmetit vdekjeprurës që ka shkaktuar mijëra viktima në Nepal, bota është mobilizuar në mbështetje të popullit të Nepalit. Mesazhet e ngushëllimit kanë ardhur nga...

Bota 14:00 - 26 Prill, 2015

FOTOT/ Shkatërrimi katastrofik i tërmetit në Nepal

Një tërmet tjetër i fuqishëm me magnitudë 6,7 ballë të shkallës Rihter goditi sot Nepalin, pas një tërmeti shkatërrues që shkaktoi më shumë se 2 000...

Bota 12:03 - 26 Prill, 2015

Nepal/ Më shumë se 2 000 të vdekur dhe 4 000 të plagosur pas tërmetit shkatërrues

Ekipet e shpëtimit janë përballur sot me shkatërrime masive dhe vështirësi komunikimi pas tërmetit shkatërrues në Nepal që ka shkaktuar më shumë se 2 000 të...

Bota 21:01 - 25 Prill, 2015

Francë/ Mobilizim ndërkombëtar për t’u ardhur në ndihmë viktimave të tërmetit në Nepal

Një ndihmë ndërkombëtare për viktimat e tërmetit të fuqishëm që goditi sot Nepalin, po organizohet menjëherë, edhe pse shumë agjenci humanitare e kanë të vështirë për...

Bota 13:08 - 25 Prill, 2015

Tërmeti në Nepal shkaktoi një ortek në malin Everest, 8 viktima

Tërmeti me magnitudë 7.9 shkalla Rihter që ndodhi në Nepal shkaktoi një ortek në malin Everest. Si pasojë kanë humbur jetën 8 turistë. Mediat vendase raportojnë...

Bota 09:05 - 25 Prill, 2015

Një tërmet 7-ballësh trondit Nepalin, shemben disa ndërtesa

Një tërmet i fuqishëm prej 7.7 ballë ka tronditur Nepalin, në një zonë mes lokalitetit Pokhara dhe kryeqytetit Katmandu. Si pasojë disa ndërtesa janë shembur, ndërkohë...