Connect with Us

All posts tagged "negociatat"

Politikë 19:21 - 22 Shkurt, 2021

“Dështimet e Ramës”/ Basha: Premtoi hapjen e negociatave, por shtoi vetëm kushtet

Kreu i PD Lulzim Basha, ka renditur sipas tij dështimin e radhës të kryeministrit Edi Rama. Nëpërmjet një videoje në “Instastory”, kreu i PD-së shkruan se...

Skandali/ Ilir Meta i ikën eskortës, fushatë për LSI
Politikë 18:21 - 29 Janar, 2021

“Zgjedhjet e 25 prillit do i japin fund…”/ Meta: Përshëndes vëmendjen e pandërprerë të PPE

Presidenti Ilir Meta përshëndet deklaratën e Koordinatorit për Zgjerimin, Michael Gahler, i cili i bënt ethirrje qeverisë shqiptare të mos përgojonte Bashkimin Evropian, por të fokusohej...

Plotësimi i kushteve të BE/ Kryenegociatori Mazi tregon synimin e Shqipërisë deri në qershor
Aktualitet 13:14 - 25 Janar, 2021

Plotësimi i kushteve të BE/ Kryenegociatori Mazi tregon synimin e Shqipërisë deri në qershor

Kryenegociatori i Shqipërisë me BE, Zef Mazi ka raportuar në Këshillin Kombëtar të Integrimit Europian për ecurinë e negociatave dhe plotësimit të kushteve. Mazi me bindje...

Zyrtarja e lartë e BE vjen të enjten në Shqipëri/ Takim me krerët e shtetit
Politikë 18:18 - 16 Dhjetor, 2020

Miratohen përfundimet për zgjerimin e BE, kuadri negociues mbetet për vitin tjetër

Këshilli i Ambasadorëve të Bashkimit Europian ka miratuar përfundimet për zgjerimin. Në dokumentin e miratuar vlerësohen arritjet e Shqipërisë për konferencën ndërqeveritare dhe vendosen piketat për çeljen e...

Bota 12:02 - 11 Dhjetor, 2020

“Ndihmojeni Shqipërinë”/ Eurodeputetët pro hapjes së negociatave, por të pa kompromis për kushtet

Megjithë vlerësimet e eurodeputetëve në Parlamentin Europian për progresin e Shqipërisë drejt BE, nuk bëhet kompromis: Para çeljes së negociatave duhen plotësuar kushtet e kërkuara. Eurodeputetja...

Hapja e negociatave / Edhe eurodeputetët besojnë se po cënohet besueshmëria ndaj BE
Aktualitet 15:09 - 8 Dhjetor, 2020

Hapja e negociatave / Edhe eurodeputetët besojnë se po cënohet besueshmëria ndaj BE

Në një dokument që është firmosur nga 20 eurodeputetë nga të gjitha grupet parlamentare, ndër ta edhe kreu i Komitetit të Punëve të Jashtme dhe David...

Çelja e negociatave/ Meta bisedë online me Isabel Santos dhe Luigi Soreca
Politikë 12:19 - 8 Dhjetor, 2020

Çelja e negociatave/ Meta bisedë online me Isabel Santos dhe Luigi Soreca

Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar një bisedë online me raporteren për Shqipërinë në Parlamentin Europian Isabel Santos dhe ambasadorin e BE-së Luigi Soreca ku në fokus...

Integrimi/ Gjermania po angazhohet për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut
Bota 12:12 - 8 Dhjetor, 2020

Integrimi/ Gjermania po angazhohet për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

“Ne (Gjermania) si drejtues të Presidencës së Këshillit të Bashkimit Evropian, po bëjmë të gjitha që janë në mundësinë tonë që mundësisht sa më shpejt, të...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Bumçi tregon sa mandate synon PD në Tiranë
Politikë 17:06 - 4 Dhjetor, 2020

“Holanda ka bllokuar negociatat”/ Bumçi i kthehet Ramës: Shumë institucione ndërkombëtare tregojnë për dështimin e qeverisë

Kryeministri Edi Rama deklaroi mbrëmjen e djeshme se faji për bllokimin e negociatave të Shqipërisë e ka Holanda. Lidhur me këtë deklaratë ka reaguar ish deputeti...

“Kontakt sy më sy”/ Ramaniset drejt SHBA për të sjellë vaksinën anti COVID në Shqipëri
Politikë 22:07 - 3 Dhjetor, 2020

Rama e pranon/ Për Maqedoninë e Veriut nuk ka pengesa për negociatat, kushti për Gjykatën Kushtetuese i padrejtë

Kryeministri Edi Rama ka pranuar që Holanda është bërë pengesë për hapjen e negociatave vetëm me Shqipërinë dhe jo për Maqedoninë e Veriut. Në “Politikon”, Rama...

Ngjela paralajmëron fundin ‘tragjik’ për Ilir Metën/ Zbulon kush e merr postin e Presidentit
Aktualitet 15:24 - 2 Dhjetor, 2020

“90% e politikanëve janë të korruptuar”/ Ngjela: Reforma në drejtësi nuk ka përfunduar

Avokati Spartak Ngjela u shpreh se Bashkimi Europian sërish do të jetë skeptik për hapjen e negociatave me Shqipërinë, për aq kohë sa nuk është luftuar...

“Shqipëri merr JO-në e 7 për negociatat”/ Berisha telendis Ramën
Politikë 13:50 - 1 Dhjetor, 2020

“Shqipëria merr JO-në e 7 për negociatat”/ Berisha telendis Ramën

Në mbledhjen e këshillit të ambasadorëve të vendeve të Bashkimit Europian, dje u vendos që nuk do të ketë një nisje zyrtare të procesit të negociatave...

Zgjerimi/ Bllokohet vendimmarrja, Italia kërkon nga Gjermania përmirësim të tekstit për Shqipërinë
Politikë 16:13 - 30 Nentor, 2020

Zgjerimi/ Bllokohet vendimmarrja, Italia kërkon nga Gjermania përmirësim të tekstit për Shqipërinë

Takimi i së hënës i Këshillit të Ambasadorëve të Bashkimit Evropian vendosi të bllokojë miratimin e përfundimeve për procesin e zgjerimit. Korrespondenti i Euronews Albania në...

Wadephul apelon Shqipërinë/ Kërkon të përmbushen parakushtet e BE-së për negociata
Bota 12:26 - 26 Nentor, 2020

Wadephul apelon Shqipërinë/ Kërkon të përmbushen parakushtet e BE-së për negociata

Dy javë para se BE-ja të marrë vendimin përkatës për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, nënkryetari i grupit parlamentar të CDU/CSU-së në...

Negociatat/ Reporterja e PE: Shumë shpresa që të kemi lajm të mirë në fund të vitit
Politikë 22:36 - 24 Nentor, 2020

Negociatat/ Reporterja e PE: Shumë shpresa që të kemi lajm të mirë në fund të vitit

Raporterja e Parlamentit Europian për Shqipërinë Isabel Santos thotë se ende ka shpresë që vendi të çelë negociatat e anëtarësimit me BE-në nën Presidencën gjermane. Në...

Aktualitet 16:29 - 18 Nentor, 2020

Tre eurodeputetë i kërkojnë përgjigje Josep Borrel/ Pse në raportin e KE për Shqipërinë nuk përmendet blerja e votës

Eurodeputeti David Lega, Raporter për Shqipërinë në Parlamentin Europian dhe përfaqësues i PPE ka njoftuar përmes një mesazhi në “Twitter” se së bashku me dy eurodeputetë...

Aktualitet 14:03 - 18 Nentor, 2020

DW: Pse Bullgaria dhe Holanda bllokuan konferencën ndërqeveritare me Shqipërinë

Për presidencën gjermane të BE nuk është një javë e mirë. Të hënën bllokoi Polonia dhe Hungaria buxhetin e BE. Të martën Bullgaria vendosi veto kundër...

“Nuk po hyjmë në zgjedhjet e radhës, por në betejë kundër monizmit”/ Manjani thirrje të fortë opozitës
Aktualitet 13:41 - 18 Nentor, 2020

“Qeveria jonë gati të drejtojë Europën”/ Manjani ironizon Ramën dhe ambasadorët e BE

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka ironizuar kryeministrin Edi Rama, por edhe ambasadorët e akredituar në Tiranë, lidhur me dështimin e radhës në procesin e negociatave...

Bota 14:05 - 17 Nentor, 2020

Çelja e negociatave/ Sprova e kryesisë gjermane të BE

Qarqe qeveritare nga Berlini i thanë DW-së, se Bullgaria ende nuk po tregon gatishmëri për të zhbllokuar procesin e çeljes së negociatave me Maqedoninë e Veriut....

Zbutja e efekteve të pandemisë dhe mbështjet për modernizimin e administratës/ BE ndihmon Kosovën me mbi 24 milionë euro
Aktualitet 13:30 - 12 Nentor, 2020

Konferenca e parë ndërqeveritare për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut/ Gjermania kalon stafetën drejt 2021

Ndonëse ishte parashikuar që konferenca e parë për pranimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut do të mbahej nën presidencën gjermane, ajo do të shtyhet në...

“S’janë gati për në BE”/ Holanda i mbyll “derën” Shqipërisë
Politikë 21:21 - 3 Nentor, 2020

“S’janë gati për në BE”/ Holanda i mbyll “derën” Shqipërisë

Raporteri në Parlamentin holandez Pieter Omtzigt ka konfirmuar “JO-në” për Konferencën e Parë Ndërqeveritare me Shqipërinë. Ai shkruan në Twitter se gjatë debatit në Parlamentin e...

Holanda bllokon sërish Shqipërinë për negociatat/ Kushtet që nuk janë plotësuar ende
Politikë 22:11 - 1 Nentor, 2020

Holanda kundër negociatave me Shqipërinë/ Kushtet nuk janë plotësuar ende

Qeveria holandeze është pozicionuar swrish kundër Shqipërisë  për sa i përket hapjes së negociatave, duke e konsideruar të pamjaftueshëm progresin e bërë me reformat. Në letrën...

“Negociatat nuk hapen as në 2025-ën”/ Meta del me parashikimin e frikshëm
Politikë 19:16 - 31 Tetor, 2020

“Negociatat nuk hapen as në 2025-ën”/ Meta del me parashikimin e frikshëm

Presidenti Ilir Meta, ka reaguar sërish përmes një postimi në rrjetet sociale ku shprehet se refuzimi i BE-së për pritjen e Komisionit të Venecias, në lidhje...