Connect with Us

All posts tagged "negociata"

Politikë 21:24 - 9 Maj, 2020

Dhuna ndaj protestuesve/ Ish-eurodeputetja i përmend negociatat Ramës: Tregove fytyrën e vërtetë

Ish-eurodeputetja gjermane, Doris Pack ka reaguar lidhur me dhunën e ushtruar në protestën e sotme të organizuar nga Shoqëria Civile. Gjermania i kujtonë kryeministrit Edi Rama...

Politikë 13:44 - 6 Maj, 2020

“BE, gati për negociata me Shqipërinë”/ Komisioneri Varhelyi: Nuk humbasim kohë!

Në samitin virtual të BE me gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor të mërkurën do duhet të dërgohet një sinjal i qartë: BE kërkon të investojë në...

Politikë 17:35 - 30 Prill, 2020

Integrimi në BE/ Gjosha: Shqipëria ka vështirësuar procesin edhe për vendet tjera

Ish-ministrja e Integrimit dhe ish-deputetja e LSI-së Klajda Gjosha ka folur për hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE-në. Ajo deklaron se vendi unë ka një...

Lajme 14:34 - 24 Mars, 2020

Çelja e negociatave/ Ministrat e vendeve të BE japin ‘OK’ për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Ministrat e Vendeve të BE japin “OK” për çeljen e negociatave të Shhqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Lajmi është bërë i ditur nga Komisioneri për Zgjerim...

Lajme 13:41 - 24 Mars, 2020

“Negociatat, pagat, biznesi dhe familjet në nevojë”/ Rama mesazh të rëndësishëm në 15:30

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar të gjithë qytetarët shqiptarë se sot në orën 15:30 do iu jap një mesazh për vendimin për çeljen e negociatave. Kryeministri...

Politikë 10:52 - 24 Mars, 2020

Këshilli Europian vendosi kushte të reja për negociatat/ Basha: Kemi nevojë për shpresë

Kreu i PD, Lulzim Basha i ka kërkuar Këshillit Europianë që të miratojë në parim hapjen e negociatave për Shqipërinë. Duke publikuar statusin e Partisë Popullore...

Politikë 11:52 - 23 Mars, 2020

Lajm i mirë për Shqipërinë/ Këshilli Evropian vendos çeljen e negociatave

Një lajm i mirë vjen për Shqipërinë në këto ditë të vështira. Sipas Euronews Albania, Këshilli Evropian ka vendosur çeljen e negociatave për anëtarësim me Republikën...

Politikë 13:38 - 4 Mars, 2020

“Dasmën thirreni ju, ne do veshim rrobat që kemi”/ Rama thumbon ambasadorin për negociatat

Në mbledhjen e komitetit të Rindërtimit është diskutuar edhe për hapjen e negociatave nga BE për Shqipërinë. Teksa i kërkon BE që të mos vonohen procedurat...

Politikë 12:52 - 2 Mars, 2020

Zbardhet raporti/ Komisioni Europian rekomandon çeljen e negociatave për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut

Komisioni Evropian ka publikuar sot raportin për Shqipërinë, ku vlerëson proçesin e reformave dhe përsërit qëndrimin për çeljen e negociatave për vendin tonë dhe Maqedoninë e...

Politikë 13:08 - 3 Shkurt, 2020

“Moshapja e negociatave, zhgënjim”/Sassoli mbështet Shqipërinë: T’i bindim të gjithë

Presidenti i Parlamentit Europian, Davide Sassoli ka mbërritur paraditen e sotme në Tiranë ku është pritur nga kryeministri Edi Rama. Sassoli deklaroi se të gjithë u...

Politikë 15:18 - 29 Janar, 2020

Çelja e negociatave/ Soreca: KE do të vazhdojë të bëjë “presion”

Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri, Luigi Soreca thotë se Komisioni Europian do të vazhdojë të bëjë ‘presion’ për hapjen e negociatave të pranimit me Shqipërinë...

Lajme 14:49 - 12 Janar, 2020

Negociatat me BE/ Komisioneri për zgjerim viziton Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Komisioneri për Zgjedhim Oliver Varhely pritë të do të vizitojë Shqipërine dhe Maqedoninë e Veriut. Mësohet se Varhely do të vizitojnë Maqedoninë e Veriut më 15...

Kosova & Rajoni 21:24 - 25 Dhjetor, 2019

“Ka dështuar strategjia e Vetëvendosjes”/ Mustafa reagon ndaj Albin Kurtit

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka reaguar menjëherë pas mesazhit publik të Kreut të Vetëvendosjes, Albin Kurti, i cili u shpreh se ka dështuar marrëveshja me...

Politikë 10:50 - 17 Dhjetor, 2019

Paketa Anti-shpifje/ Lega: Do të rrezikohen negociatat me BE

Anëtari i Parlamentit Europian, David Lega ka reaguar në lidhje me Paketën Anti – shpifje, jo vetëm duke mbajtur një qëndrim kundër por edhe duke rënditur...

Politikë 13:49 - 12 Dhjetor, 2019

“I përcolla vetë inxhinierët bullgarë në Durrës”/ Ambasadori flet mbi tërmetin tragjik

Ambasadori i Bullgarisë, Momtchil Raytchevski ka folur mbi situatën e rëndë që ka shkaktuar tërmeti tragjik i 26 nëntorit në Shqipëri. Ai tha se shteti bullgar...

Politikë 21:42 - 10 Dhjetor, 2019

Çelja e negociatave/ Bushati vizitë në Washington: Nevojitet një qasje e re angazhuese

Ish ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati ndodhet në Washington DC për diskutim të hapur me diplomatë dhe ekspertë në Atlantic Council mbi mjedisin e...

Politikë 18:05 - 10 Dhjetor, 2019

“Shqipëria nuk është gati për çeljen e negociatave”/ Kryeministri hollandez: Maqedonia e veriut është më afër

Në margjinën e Samitit të NATO-s të mbajtur në Londër të dielën e kaluar, kryeministri holandez Mark Rutte, deklaroi se Maqedonia e Veriut është afër hapjes...

Politikë 11:30 - 9 Dhjetor, 2019

Negociatat/ Komisioneri i zgjerimit të BE: Të korrigjojmë gabimin e tetorit në pranverë

Komisioneri për zgjerimin e BE, Oliver Varhelyi ka folur lidhur me çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Varhelyi shprehet se hapja e negociatave...

Bota 19:14 - 7 Dhjetor, 2019

SHBA rifillojnë negociatat e paqes me Talebanët

Shtetet e Bashkuara kanë rifilluar zyrtarisht negociatat e paqes me Talibanët, tre muaj pasi Presidenti Donald Trump ndaloi papritur procesin njëvjeçar që synonte gjetjen e një...

Politikë 10:59 - 20 Nentor, 2019

Negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut/ Avramopulos thirrje liderëve të BE: Rishqyrtoni vendimin

Përfaqësuesi më i lartë evropian për migrimin, Dimitris Avramopulos ka deklaruar se shpreson që liderët e BE-së do të rishikojnë vendimin për hapjen e negociatave me...

Politikë 13:21 - 13 Nentor, 2019

Meta komenton “JO-në” e Macron për negociatat/ Presidenti për median franceze: NATO organizata më serioze

Presidenti Ilir Meta ka folur lidhur me “Jo-në” e Francës për hapjen e negociatave me BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Sipas Metës, Franca nxit...

Politikë 15:42 - 4 Nentor, 2019

Negociatat/ Presidenti i PE mesazh Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut: Nuk do të qëndrojmë në heshtje, mos hiqni dorë

Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli pritet të vizitojë sot Maqedoninë e Veriut. Para viztës së tij në Shkup ai publikoi një mesazh në rrjetet sociale...

Politikë 15:27 - 31 Tetor, 2019

“Dhimbjen e kthejmë në forcë”/ Berisha: Narkoshteti do organizojë festën e refuzimit të negociatave

“Narkoshteti do organizojë festën e refuzimit të hapjes së negociatave”, kështu shprehet ish kryeministri Sali Berisha. Sipas Berishës, prej dy ditësh narkoanalistë dhe narkozyrtarë trumbetojnë me...