Connect with Us

All posts tagged "ndryshimet"

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Meta: 8 pyetjet që i kam dërguar Komisionit të Venecias
Politikë 12:51 - 26 Tetor, 2020

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Meta: 8 pyetjet që i kam dërguar Komisionit të Venecias

Presidenti Meta ka vendosur që ti kërkojë opinion urgjent Komisionit të Venecias për ndryshimin e  Kodit Zgjedhor nga ana e mazhorancës. Në një deklaratë për mediat,...

Mblidhet sot Asambleja e PS/ Çfarë pritet të ndodhë
Politikë 09:05 - 9 Tetor, 2020

Mblidhet sot Asambleja e PS/ Çfarë pritet të ndodhë

Pasditen e sotme, do të zhvillohet Asambleja e Partisë Socialiste, ndërsa është zbuluar edhe axhenda e aktivitetit. Asambleja do të fillojë në orën 15:30 te Amfiteatri...

Kodi i ri Zgjedhor/ Paralajmëron Patozi: Do ta çojmë në Gjykatën Kushtetuese
Politikë 16:34 - 8 Tetor, 2020

Kodi i ri Zgjedhor/ Paralajmëron Patozi: Do ta çojmë në Gjykatën Kushtetuese

Pas hyrjes në fuqi të ndryshimeve të Kodit Elektoral, Bindja Demokratike, paralajmëron se do ta çojë ligjin në Gjykatë Kushtetuese. Kreu i kësaj force politike, Astrit...

Meta kthen në Kuvend ligjin për “Kodin Zgjedhor”
Politikë 14:45 - 7 Tetor, 2020

Meta reagon sërish për Kodin Zgjedhor/ Ka kohë për reflektim, duhet t’i shpallim luftë…

Presidenti Ilir Meta ka folur sërish sot në lidhje me ndryshimet në Kodin Zgjedhor, ndërsa theksoi se ka ende kohë për reflektim. Në një prononcim për...

“Bëhu serioze me mua”/ Meta kapet me gazetaren: O je shtatzënë, o s’je...
Politikë 21:58 - 6 Tetor, 2020

“Bëhu serioze me mua”/ Meta kapet me gazetaren: O je shtatzënë, o s’je…

Presidenti Ilir Meta është i ftuar mbrëmjen e sotme në “Tempora” ku është ndalur të komentojë me tone të ashpra ndryshimet në Kodin Zgjedhor, të cilat...

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Pedagogu “shuplakë” politikës: Jemi kthyer shumë hapa pas
Politikë 08:56 - 6 Tetor, 2020

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Pedagogu “shuplakë” politikës: Jemi kthyer shumë hapa pas

Pedagogu Ermal Hasimja ka folur sot në lidhje me ndryshimet në Kodin Zgjedhor dhe marrëveshjen e 5 qershorit. Në një intervistë për ABC-ja e mëngjesit, ai...

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Rudina Hajdari zbulon ‘pazaret’ që u bënë
Politikë 20:24 - 5 Tetor, 2020

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Rudina Hajdari zbulon ‘pazaret’ që u bënë

Deputetja Rudina Hajdari ishte e ftuar mbrëmjen e sotme në ABC neës, ku ka folur për miratimin e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor. Hajdari tha se rezultati...

Iu mbajti pagën për pandeminë/ Murrizi e Roshi fitojnë gjyqin me Kuvendin
Politikë 13:32 - 5 Tetor, 2020

Miratohen ndryshimet në Kodin Zgjedhor

Kuvendi ka miratuar me 97 vota pro ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Mësohet se 15 deputetë kanë votuar kundër dhe 5 abstenim. Kujtojmë këtu se për t’u...

Ekskluzive-Mega-skandali në Ministrinë e Brendshme/ Abuzime me tenderin 600 milionësh të SPAK dhe BKH
Denoncim 12:52 - 3 Tetor, 2020

Ekskluzive-Mega-skandali në Ministrinë e Brendshme/ Abuzime me tenderin 600 milionësh të SPAK dhe BKH

Ministria e Brendshme është përfshirë në një tjetër skandal, i cili ka të bëjë me tenderin për blerjen e mobiljeve për Byronë Kombëtare të Hetimit BKH...

Zëri Amerikës: Shqipëri, shtyhet miratimi i ndryshimeve në Kodin zgjedhor
Politikë 20:54 - 29 Shtator, 2020

Zëri Amerikës: Shtyhet miratimi i ndryshimeve në Kodin zgjedhor

Në Shqipëri, shumica socialiste shtyu për javën e ardhshme miratimin e ndërhyrjeve në Kodin Zgjedhor, ndërsa deklaroi sot se është e gatshme të bëjë një tjetër...

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Qeveria bën lëvizjen e papritur
Politikë 18:45 - 28 Shtator, 2020

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Qeveria bën lëvizjen e papritur

Këtë të enjte ishte parashikuar që të miratoheshin ndryshimet në Kodin Zgjedhor, por plani tashmë duket se ka ndryshuar. Mësohet se dryshimet nuk do të diskutohen...

Ndryshimet në Kodin Penal, Etilda Gjonaj tregon arsyet madhore që çuan drejt këtij hapi
Politikë 12:05 - 21 Shtator, 2020

Gjonaj kërkesë Kuvendit për ndryshimin në Kodin Zgjedhor/ Pengohet procesi për ngritjen e Gjykatës së Lartë

Ministria e Drejtësisë i ka dërguar një kërkesë Kuvendit për ndryshimin e nenit 149 të Kodit Zgjedhor. Sipas ministres Gjonaj  me parashikimin e kufizimeve të gjyqtarëve të kolegjit...

“Verdhushkat e baba Xhikes”/ Spiropali “përplaset” me Metën: Kjo është një farse e turpshme
Politikë 23:21 - 14 Shtator, 2020

“Nuk mund të shti në fall”/ Spiropali flet për ndryshimet në qeveri pas largimit të Shahinit

Ministrja e Shtetit për Marrëdhënien me Parlamentin Elisa Spiropali, e ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “5 Pyetjet” nga Babaramo, ka folur për largimet në qeveri....

Politikë 13:41 - 14 Shtator, 2020

Kur do përgjigjet Edmond Haxhinasto dhe LSI për skandalin e rrugës Tiranë-Elbasan?

Rreth 10 ditë më parë, në media plasi lajmi në lidhje me një gjobë 44 milionë euro, për shtetin shqiptar, ardhur si pasojë e problematikave midis...

Pse duhet arrestuar Edmond Haxhinasto/ Ndryshoi projektin 21 herë, kostoja 145 milion dollarë
Politikë 11:59 - 12 Shtator, 2020

Pse duhet arrestuar Edmond Haxhinasto/ Ndryshoi projektin 21 herë, kostoja 145 milionë dollarë

Ditët e fundit ka plasur skandali në lidhje me financimin e rrugës Tiranë-Elbasan, i cili ka pasur tre segmente. Ku i pari ka qënë Sauk-Tunel, dhe...

Pesë mënyrat sesi sulmet e 11 shtatorit 2001 e ndryshuan Amerikën
Blog 08:14 - 11 Shtator, 2020

Pesë mënyrat sesi sulmet e 11 shtatorit 2001 e ndryshuan Amerikën

11 shtatori 2001 është një pikë kthese në historinë e Amerikës. Gati 3.000 amerikanë u vranë atë mëngjes me mot të kthjellët dhe me diell kur...

“Këtij të Besës i them fat unë!”/ Gazetari tallet keq me ministren e Ramës
Politikë 09:04 - 8 Shtator, 2020

CNA.al paralajmëroi shkarkimin nga Rama/ Shahini justifikon largimin e turpshëm?

Disa ditë më parë, CNA.al, duke iu referuar burimeve ekskluzive, raportoi se kryeministri Edi Rama pritet të bëjë disa ndryshime në kabinetin e tij qeveritar. Një...

Politikë 14:30 - 4 Shtator, 2020

Ekskluzive/ Ndryshimet në qeveri, një hap larg

Kryeministri Edi Rama duket se po bën gati disa ndryshime në qeveri dhe për këtë kanë filluar jo vetëm thashethemet në qarqet politike, por edhe vetë...

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Meta: Hap i rëndësishëm drejt normalizimit të marrëdhënieve mes 2 vendeve
Politikë 15:28 - 31 Korrik, 2020

Meta dekreton ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Mesazhi i fortë për forcat politike

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Në një njoftim për mediat, zëdhënësi i presidencës Tedi Blushi, sqaron se sipas presidentit Meta, ndryshimet në...

Opozita e Bashës: Mazhoranca heq koalicionet, po ndryshon edhe hartën elektorale
Politikë 17:25 - 27 Korrik, 2020

Opozita e Bashës: Mazhoranca heq koalicionet, po ndryshon edhe hartën elektorale

Për opozitën e jashtë parlamentit, propozimi i PS-së për ndryshime të Kushtetutës, është i papranuëshëm sepse cenon marrëveshjen e 5 qershorit. PD dhe aleatët e mbështesin...

Rama i frikësohet humbjes, por nga sistemi nuk na heq dot/ Tabaku: Jo ndryshime të njëanshme
Politikë 22:32 - 14 Korrik, 2020

Rama i frikësohet humbjes, por nga sistemi nuk na heq dot/ Tabaku: Jo ndryshime të njëanshme

Ish-deputetja e PD-së, Jorida Tabaku, ka komentuar ndryshimet kushtetuese që janë miratuar nga Komisioni i Ligjeve. Me moderatoren Sonila Meço në Tempora”, Tabaku përsëriti  se kryeministri...

Politikë 12:51 - 11 Qershor, 2020

“Janë në çdo rast më të mirë…”/ Patozi kujton ndryshimet e vitit 2008, mesazhi për opozitën parlamentare

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ndërsa kujton ndryshimet ndryshimet kushtetuese të vitit 2008, i drejton edhe një mesazh opozitës parlamentare. Në një postim në rrjetet...

Politikë 20:43 - 29 Prill, 2020

Propagandë me pandeminë/ Neritan Ceka: Masat e qeverisë janë ekstreme

Ish kryetari i Aleancës Demokratike, ish deputeti, ambasadori dhe historiani Neritan Ceka, ka kritikuar masat e qeverisë për përballimin e situatës nga Covid-19, ndërsa u shpreh...