Connect with Us

All posts tagged "ndotje"

Bota 19:25 - 1 Prill, 2020

Vetëizolimi nga koronavirusi ul ndotjen/ Qytetet evropiane ajër më të pastër

Imazhet satelitore të marra me 30 mars tregojnë se ndotja e ajrit ka rënë në zonat urbane në Evropë, ndërsa qytete të tëra ndodhen në karantinë,...

Sociale 20:22 - 25 Mars, 2020

Analiza e profesorit/ Thirrja laj duart do të na kthehet në bumerang krize globale për ujë!

Një ndër masat parandaluese dhe që na mbron nga infektimi me Covid-19, sipas specialistëve është larja e shpeshtë e duarve. Për këtë, kreu i qeverisë, Edi...

Sociale 11:07 - 23 Janar, 2020

Në 2020-n Shqipëria dhe Maqedonia më të ndoturat në Europë

Cilësia e ajrit, ujit dhe tokës ku jetojmë, pa diskutim që janë një përcaktues i rëndësishëm i cilësisë së jetës që ne bëjmë. Për fat të...

Denoncim 21:19 - 17 Janar, 2020

Qytetarët të indinjuar me Veliajn/ Punimet bllokojnë trafikun, shtohet ndotja në Bulevardin kryesor

Projekti që po ndiqet në rehabilitimin e bulevardit “Zogu i Parë” në Tiranë po shkakton lodhje dhe stres jo vetëm për banorët e zonës. Ata ankohen...

Politikë 13:41 - 27 Korrik, 2019

Denoncon Berisha/ Jahtet qeveritare ndotin bregdetin e Himarës

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar një video ku tregohet ndotja e bregdetit të Himarës nga jahtet e qeveritarëve. “Jahtet luksoze te narkoqeveritareve bejne pis ujrat e...

skandal ne durres
Aktualitet 21:02 - 8 Mars, 2019

Skandali në Durrës/ Inspektorati e mbyll për ndotje, prokuroria pushon çështjen

Tek përroi i Agait, pranë shkëmbit të Kavajës, banorët ankohen për një pikë depozitimi dhe përpunimi të naftës dhe vajrave, e cila është e pa licencuar...

Aktualitet 13:25 - 26 Janar, 2019

Ndotja e ajrit po “mbyt” planetin, më pak oksigjen në atmosferë për vitin 2019

Pasojat e ndryshimeve klimaterike të shkaktuara nga ndotja dhe ngrohja globale kanë nisur të shfaqen njëra pas tjetrës. Ndërkohë që akulli në Grenlandë po shkrin katër...

Aktualitet 16:43 - 13 Nentor, 2018

Video-Ndotja në dete/ Policia konstaton 500 raste shkelje

Policia e Shtetit ka ndërmarrë një tjetër aksion ndërkombëtar. Këtë herë mësohet policia e shtetit ka zhvilluar një aksion kundër ndotjes detare. Në njoftimin e policisë...

Aktualitet 17:31 - 7 Nentor, 2018

Lleshi letër drejtueseve të policisë/ Merrni masa urgjente për djegien e mbeturinave

Një ditë pas emërimit si zëvendës ministri i Brendshëm, Sandër Lleshi ka dhënë një urdhër drejtuar Policisë së Shtetit. Në letër Lleshi drejtuar drejtueseve të policisë,...

Aktualitet 16:01 - 31 Tetor, 2018

Ndotja e ajrit/ Aktivisti jep alarmin

Aktivisti Sazan Guri, ishte i ftuar ditën e sotme në emisionin “Top Talk” në Top Channel, për të folur në lidhje me problemet e ndotjes. Në...

Aktualitet 14:49 - 9 Gusht, 2018

Foto-Katastrofë/ Ndotje e madhe në plazhin e Tales

Në pikun e sezonit turistik, bregdeti i plazhit të Tales, Lezhë të ofron një pamje të shëmtuar, si pasojë e ndotjes. Prej disa ditësh vija bregdetare...

Aktualitet 16:11 - 5 Gusht, 2018

Alarmante/ Fasonët po ndotin ujin e pijshëm

  Problemi i ndotjes së ujit të pijshëmështë shfaqur herë pas here në vendin tonë. Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar në rrjetet sociale denoncimin e një...

Aktualitet 20:28 - 1 Maj, 2018

Denoncimi/ Pylli i Sodës i mbuluar nga peshqit e ngordhur

Ish-kryeministri Sali Berisha ka vijuar me publikimin e denoncimeve të mbërritura në adresë të tij. Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Berisha ka publikuar...

Aktualitet 16:07 - 26 Prill, 2018

Ndotja e mjedisit/ Ministri Klosi paralajmëron bizneset

Pas datës 22 prill të gjitha institucionet ligjzbatuese janë të urdhëruara të dënojnë me masa shumë të forta ligjore, këdo që hedh mbetje në lumenjtë e...

Kronika 22:05 - 2 Mars, 2018

Bizneset  ndotin qytetin, Ministria e Mjedisit hesht dhe bëhet palë

Nga ARTUR  AJAZI Qyteti i Elbasanit, vazhdon të ndotet nga bizneset e paligjshme të cilat operojnë prej vitesh në ish-Kombinatin Metalurgjik. Konkretisht  prej ores 16.00 deri...

Aktualitet 19:08 - 28 Dhjetor, 2017

Foto-denoncim/ Fytyra tjetër e liqenit të Farkës, ku nuk shkojnë kamerat e “lali Erit”

Kryetari i partisë SFIDA, Gjergj Bojaxhi, ka denoncuar gjendjen e keqe në të cilën ndodhet liqeni i Farkës, përkundër propagandës së kryetarit të Bsahkisë së Tiranës...

Aktualitet 18:33 - 16 Shtator, 2017

Ndotet plazhi në Durrës/ Anija turistike derdh vajrat e djegura në bregdet

Një denoncim vjen nga qytetarët e Durrësit. Një anije ka derdhur në ujrat ku ka ende pushues vajra të djegur dhe ka pastruar çisternën e naftës....

Aktualitet 11:07 - 24 Nentor, 2016

PD: Interesi klientelist ndot Korçën me lëndë helmuese

Departamenti i Mjedisit, Pyjeve dhe Turizmit në Partinë Demokratike organizoi një konsultim të hapur me publikun në qytetin e Korçës në lidhje me projekt-ligjin për të...

Aktualitet 12:27 - 5 Gusht, 2016

Raporti mbi cilësinë e plazheve/Ja zonat më të pastra dhe më të ndotura

Bregdeti shqiptar në rreth 90 % të tij konsiderohet i pastër, me cilësi nga mjaftueshëm në shumë të mirë. Ndërkohë vetëm 10 % e tij klasifikohet...

Aktualitet 08:32 - 9 Korrik, 2016

VIDEO/ Anija ndot bregdetin e Jalës

Një video e publikuar nga Nisma Thurje tregon ndotjen që i është bërë bregdetit të Jalës. Një qytetar denoncon se pamjet filmike janë xhiruar ditën e...

Aktualitet 18:50 - 8 Korrik, 2016

Fotot/ Ndotje masive në Velipojë dhe përreth lumit Bunë

Gjatë kësaj jave, në një ekspeditë shkencore në brigjet e Adriatikut, pikërisht rreth peizazhit të mbrojtur ujor/tokësor Lumi Bunë-Velipojë u konstatua një ndotje masive e bregut...

Aktualitet 14:08 - 24 Maj, 2016

Denoncimi i Mimi Kodhelit/ Reagon ministri Lefter Koka: Kemi pezulluar portin privat, gjobë kompanisë

Paraditen e sotme, ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli ka denoncuar ndotjen e bregdetit të Zvërnecit nga lëshimi i disa ton naftë në ujë nga një anije...

Sociale 15:04 - 3 Tetor, 2015

Zyrtaret e Mjedisit: Makinat, shkak kryesor i ndotjes se ajrit ne Tirane

Kreu i Agjencisë Kombëtare të Mjedisit, Julian Beqiri, tregon se analizat e cilësisë së ajrit në Tiranë në ditën me dhe pa makina, dëshmojnë se lëvizja...