Connect with Us

All posts tagged "ndihma"

Politikë 18:28 - 17 Shkurt, 2020

Përfundon Konferenca e Donatorëve/ Mblidhen 1.15 miliardë euro

Shqipëria ka arritur të mbledhë më shumë se 1.15 miliardë euro donacione, grante dhe hua në Konferencën e Donatorëve, duke i kaluar kështu të gjitha pritshmëritë....

Bota 14:56 - 11 Shkurt, 2020

Presidenti Trump propozon uljen e ndihmës për jashtë

Administrata e Presidentit amerikan Donald Trump ka propozuar një ulje prej 21 përqind të ndihmës që Shtetet e Bashkuara u japin vendeve të tjera. Kërkesa në...

Politikë 13:00 - 29 Janar, 2020

Foto-Tërmeti kthen nga SHBA Ermira Babaliun/ Ndihma dhe kontenierë për familjet e prekura

Këngëtarja Ermira Babaliu, e cila prej vitesh jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i ka ardhur në ndihmë familjeve të prekura nga tërmeti tragjik i...

Denoncim 22:07 - 13 Janar, 2020

“Vidhen ndihmat humanitare për të dëmtuarit e tërmetit”

Ish-kryeministri Sali Berisha, duke iu referuar mesazhit të qytetarit dixhital, ka denoncuar vjedhjen e ndihmave humanitare për të dëmtuarit e tërmetit, të 26 nëntorit, në Fushë-Krujë,...

Lajme 14:02 - 23 Dhjetor, 2019

Tërmeti i 26 nëntorit/ SHBA dhuron 330,000 dollarë pajisje për raste emergjencash

Sot, qeveria e Shteteve të Bashkuara u dhuroi Forcave të Armatosura Shqiptare mbi 330,000 dollarë pajisjesh për raste emergjencash. Kjo lëvizje nga SHBA vjen në mbështetje...

Politikë 22:51 - 10 Dhjetor, 2019

Tërmeti i 26 nëntorit/ Kompania “Amazon” nis ndihma për Shqipërinë

“Amazon”, kompania e dytë më e madhe në botë, është solidarizuar dhe ka vendosur të ndihmojë Shqipërinë pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit që la të...

Politikë 20:48 - 10 Dhjetor, 2019

Vendimi i Bashës/ PD dhuron fondet e pritjes tradicionale të 11 dhjetorit për të prekurit e tërmetit

Aktivitetet e planifikuara për 11 dhjetorin, ditën e themelimit të Partisë Demokratike janë anulluar, dhe të gjitha fondet e përcaktuara për këto aktivitete se bashku me...

Politikë 20:19 - 6 Dhjetor, 2019

“Njerëzit vazhdojnë të kërkojnë strehë për të kaluar natën”/ Basha i prerë: Duhet veprim i shpejtë

Kryetari i PD, Lulzim Basha thotë se duhet veprim i shpejtë pasi çdo ditë që kalon e rëndon traumën tek qytetarët. Sipas Bashës, kanë kaluar 11...

Sociale 18:46 - 6 Dhjetor, 2019

Arbëreshët kontibuojnë për Shqipërinë/ Mbledhin ndihma pas tërmetit

Kryetarët e bashkive Arbëreshe të Kalabrisë kanë bërë këto ditë një apel të veçantë për ndihmë ndaj banorëve të prekur nga tërmeti në Shqipëri. Bashkitë dhe...

Politikë 10:41 - 5 Dhjetor, 2019

Tërmeti/ Basha në Krujë: Duhen hapa konkretë, gjendja po rëndohet

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka vizituar sot  banorët në Rrëzë të Krujës, ku sipas tij, me dhjetëra familje me fëmijë të mitur janë në...

Sociale 17:02 - 4 Dhjetor, 2019

Të rinjtë gatuajnë për banorët e prekur nga tërmeti/ Basha: Mirënjohje nga zemra

Kreu i PD, Lulzim Basha shpreh mirënjohje për disa të rinj që po ndihmojnë banorët e Bubqit. Basha bën me dije se të rinjtë kanë ngritur...

Sociale 12:35 - 4 Dhjetor, 2019

Tërmeti tragjik/ Ambasada amerikane vijon të mbështesë Shqipërinë

Ambasada Amerikane, vijon të mbështesë Shqipërinë pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit. Zyra për Ndihmë të Jashtme në raste Fatkeqësishë e USAID, së bashku me Kryqin...

Sociale 09:45 - 4 Dhjetor, 2019

Tërmeti tragjik/ Televizioni grek “Skay”, nis grumbullimin e ndihmave për shqiptarët

Tërmeti tragjik i 26 nëntorit, solli një  sensibilizim masiv të shqiptarëve por jo vetëm. Televizioni grek “Skay” mësohet se ka nisur gjithashtu një fushatë solidariteti dhe...

Sociale 18:20 - 3 Dhjetor, 2019

Shoqatat italiane mbështesin Shqipërinë me fonde dhe personel mjekësor

Shoqatat italiane “Consulcesi Onlus” dhe “Sanità di Frontiera” po veprojnë tashmë në Shqipëri, duke ndihmuar në menaxhimin e situatës së vështirë që la pas tërmeti i...

Sociale 15:43 - 2 Dhjetor, 2019

Të prekurit nga tërmeti/ Dhoma e Avokatisë dhuron 10 000 Euro

Ndërsa kanë kaluar 6 ditë nga tërmeti i fuqishëm që goditi vendin, sensibilizimi i qytetarëve vazhdon. Këtë herë është Komiteti Drejtues i Dhomës të Avokatisë, që...

Lajme 22:03 - 29 Nentor, 2019

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit bën bilancin e ndihmave/ Të ngihen kontenierë për të prekurit nga tërmëti

Ndihmat për të prekurit nga tërmeti/ Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit bën bilancin Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit njofton se me kontributin mbi 9000 personave, janë...

Sociale 09:23 - 29 Nentor, 2019

Oda Ekonomike e Kosovës, 100 ton ndihma për të prekurit nga tërmeti

Katër maune , Katër kamione dhe tre autobusë mbërritën në Shqipëri të shoqëruara nga Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, z. Berat Rukiqi, në ndihmë të...

Politikë 12:22 - 28 Nentor, 2019

“Nuk ka më kapacitet”/ Rama thirrje qytetarëve: Mos dërgoni më ushqime dhe rroba, nuk po vidhen ndihma

Kryeministri Edi Rama i ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve të mos dërgojnë më ndihma ushqimore dhe rroba për të prekurit nga tërmeti. Rama shprehet se...

Sociale 22:17 - 27 Nentor, 2019

OKB dërgon në Shqipëri dy ekspertë për vlerësimin e katastrofave

OKB dërgon në Shqipëri dy ekspertë për vlerësimin e katastrofave dhe koordinimin e punës për kapërcimin e pasojave. Ata do të ndihmojnë qeverinë shqiptare në përballimin...

Lajme 19:09 - 27 Nentor, 2019

Spar Albania ndihma ushqimore për 1000 persona në Durrës dhe Thumanë

Spar Albania u angazhua gjatë gjithë ditës së sotme me stafin e saj për të përgatitur ndihmat ushqimore që do të shkojnë në favor të të...

Lajme 15:16 - 27 Nentor, 2019

“Djem dhe vajza si të dalë nga ndonjë film skematik amerikan”/ Rama flet me superlativa për kosovarët: Ta mbushnin plot syrin

Kryeministri Edi Rama ka publikuar si “Photo of the day” të një ushtari nga Kosova i cili ka shërbyer në ndihmë të të prekurve nga tërmeti...

Sociale 13:20 - 27 Nentor, 2019

Foto-Qytetarët korçarë mbledhin ndihma për të prekurit nga tërmeti/ Kërkohet kamion për transportimin e tyre

Pas tërmetit tragjik që goditi Shqipërinë rreth orës 03:55 të mëngjesit të së martës, i cili la pas rreth 31 viktima, rreth 700 të plagosur, por...

Opinione 12:40 - 27 Nentor, 2019

Tërmeti që shëmbi kufijtë

Një tragjedi, një fatkeqësi natyrore, mbi 30 të vdekur, rreth 700 të plagosur, mijëra banorë të pastrehë, miliona euro dëme, fëmijë dhe të rritur ende nën...