Connect with Us

All posts tagged "ndertimi"

Opinione 20:50 - 21 Janar, 2020

Nga Klodian Tomorri/ Këta s’bëjnë dot një udhëzim, jo të ndërtojnë shtëpitë e njerëzve

Heqja e tatimit mbi vleren e shtuar per ndertimin e banesave, qe u shemben nga termeti eshte lajmeruar qe ne fillim te dhjetorit. Por nuk ka...

Ekonomi 09:20 - 29 Dhjetor, 2019

E ardhmja e ndërtimit pas tërmetit/ Kompanitë kërkojnë “zhdukjen” e firmave fantazmë

Tërmeti i 26 nëntorit nxori zbuluar papërgjegjshmërinë ndër vite dhe histori abuzimi të fshehura pas fasadave të bukura të ndërtesave të dy qyteteve më të mëdha...

Kronika 09:31 - 4 Dhjetor, 2019

Flet specialisti që ndërtoi pallatet në Thumanë/ I donin të përfunduar brenda vitit, s’iu vumë as hekur, as çimento

Mark Aliaj, ish-i burgosur politik në regjimin komunist, i cili ka punuar në dy pallatet që u shemben në Thumanë, thotë “në atë kohë se u...

avokat ngjela
Opinione 20:25 - 1 Dhjetor, 2019

Nga Spartak Ngjela/ A do të na i godasë Amerika mafien e ndërtimit në Shqipëri?

A do të na i godasë Amerika mafien e ndërtimit në Shqipëri? Kjo është sot pyetja e shqiptarëve. l. Tani doli qartë: forca shkatërruese e vlerave...

Politikë 14:09 - 18 Nentor, 2019

Foto+video-Beton në breg të detit/ Thellohet skandali në Sarandë

Disa ditë më parë, CNA.al publikoi një rast skandali të ndodhur në Sarandë, ku persona me lidhje të forta politike duke përfituar nga pozicioni i tyre kanë...

teatri kombetar
Aktualitet 18:22 - 3 Qershor, 2019

Rikthehet “prishja” e Teatrit, hyn në fuqi vendimi i papublikuar i qeverisë për komisionin që do negociojë kontratën

Dy muaj pas miratimit në qeveri është publikuar këtë të hënë në Fletoren Zyrtare vendimi që autorizon ngritjen e një komisioni që do të vlerësojë negocimin...

Aktualitet 09:27 - 16 Prill, 2019

Erion Veliaj kapet “mat”/ Kryebashkiaku përfshihet në skandal

Ish-kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka komentuar deklaratën e ekspertit të ekonomisë, Pano Soko në “A show”, i cili tha se Veliaj e...

Aktualitet 10:04 - 11 Prill, 2019

Reagon Bashkia Sarandë/ E vërteta për denoncimin e dy ndërtuesve

Në redaksinë e CNA.al, me datë 8 prill 2019 ka mbërritur një denoncim në lidhje me një leje ndërtimi të dhënë nga Bashkia e Sarandës, një...

Aktualitet 18:05 - 10 Mars, 2019

Leonard Olli kundër ndërtimit të TEC-it në Korçë

Ish kandidati për deputet në qytetin e Korçës, Leonard Olli, në një postim në rrjetet sociale ka reaguar kundër ndërtimit të TEC-it në qytetin Juglindor. Ai...

Aktualitet 10:25 - 10 Mars, 2019

“Ndal ndërtimit të përbindëshit të Korçës”/ Reagon ashpër ish-kryeministri Berisha

Projekti për ndërtimin e një termocentrali në qytetin e Korçës ka sjellë shumë reagime nga shoqëria civile por edhe nga politikanë të ndryshëm. Ish-kryeministri Sali Berisha...

Aktualitet 08:19 - 23 Shkurt, 2019

Mashtrimet në Shqipëri/ Kujdes, ja kush mban rekord

Mashtrimi, si akt, është po aq i vjetër sa njerëzimi. Vitet e fundit, në Shqipëri janë shtuar rastet e kallëzimeve për skema të shumta mashtrimi, por...

Edi Rama quan kazan zerin e amerikes
Aktualitet 13:58 - 25 Janar, 2019

Skandal/ Miku i Ramës përfitoi tre leje ndërtimi brenda një viti

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa ka thënë sot se miqtë e kryeministrit Edi Rama janë duke investuar paratë e bixhozit në biznesin e ndërtimit. Në...

Aktualitet 18:59 - 23 Janar, 2019

Ndërtimi pas Presidencës/ Prokuroria nis hetimet ndaj mikut të Ramës

Prokuroria e Tiranës ka filluar hetimet për shpërdorim detyre ndaj KRRTRSH-së. Hetimi ka nisur në lidhje me dhënien e lejes së ndërtimit në mënyrë të paligjshme...

Aktualitet 16:19 - 11 Janar, 2019

Video/ Studentët të ngujuar, nuk dorëzohen

Ish-kryeministri Sali Berisha ka postuar një video në rrjetet sociale, ku shfaqen studentët e Fakultetit të Inxhinjerisë së Ndërtimit duke vazhduar ngujimin në ambientet universitare. Këtë...

Aktualitet 14:08 - 9 Dhjetor, 2018

Deklarata tronditëse/ Zbulohet se për çfarë u shit Arlind Qorri tek Veliaj

Avokati Altin Goxhaj në një postim në rrjetet sociale është shprehur se përfaqësuesi i lëvizjes “Për Universitetin” Arlind Qorri ka marrë një  leje ndërtimi nga kryetari...

hoxha zbardh planin per protesten
Aktualitet 21:40 - 15 Nentor, 2018

Artan Hoxha flet hapur/ Ramën dhe Veliajn s’do e lija të hynin në zyrë nëse…

Gazetari Artan Hoxha ka reaguar në lidhje me protesta e banorëve të zonës së Astrit, të cilët prej disa ditës janë duke protestuar, pasi banesat e...

ironia e gazetarit armir shkurti
Aktualitet 13:10 - 22 Tetor, 2018

Pastrimi i parave nëpërmjet biznesit të ndërtimit/ Rama dhe Veliaj shpërblejnë miqtë

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa ka denoncuar pastrimin e parave nëpërmjet veprimtarisë së ndërtimit, nga pronari i kompanisë së lojrave elektronike “Apex”. Sipas Zhupës, ky...

Aktualitet 08:20 - 3 Korrik, 2018

Ndërtimi në lulëzim/ Kredia për këtë sektor po shënon rënie të fortë

Sektori i ndërtimit i është rikthyer ciklit rritës përgjatë dy viteve të fundit, si rrjedhojë e rigjallërimit të lejeve të ndërtimit. Në vitin 2017,  në total,...

Aktualitet 10:55 - 29 Dhjetor, 2017

“Shfryhet” ndërtimi/ Ngadalësohet ekonomia  

Ekonomia shqiptare ka shfaqur shenja ngadalësimi në tremujorin e tretë të vitit, sipas të dhënave të prodhimit të përgjithshëm bruto, të publikuara sot nga INSTAT. Për...

Aktualitet 14:45 - 3 Korrik, 2017

Investigimi: Faktet e ndërtimit pranë “21-shit”

Sot Lulzim Basha ka folur për herë të parë që pas humbjes së zgjedhjeve dhe “ngirjes” që i bëri vetes si kryetar i PD-së. Me anë...

Aktualitet 08:39 - 17 Shkurt, 2017

Ja ku pastrohen milionat e korrupsionit në Kosovë

Për shumë firma nuk dihet origjina e fondeve investive Që nga pas lufta e deri më sot, e veçanërisht gjatë 9 vjetëve që kur jemi shpallur...

Aktualitet 12:56 - 19 Janar, 2017

Ekskluzive-Denoncim/Veliaj shemb bar-restorantin për interesat e familjarëve të Ajolës

Denis Xoxa,  i afërm i Ajola Xoxës, kërkoi të përvetësonte pronën e ish-studentes së Lëvizjes së Dhjetorit, Blerinda Xhaci. Kur dështoi, IMT i vuri ruspën lokalit....

Life Style 12:15 - 5 Dhjetor, 2016

VIDEO. Ide e shkëlqyer/ Si të bëni një njeri prej dëbore

Eshtë shumë e thjeshtë. Mjafton të keni një tollumbace, një fije peri dhe një ngjitës të lëngshëm. 1. Fryni dy tollumbace një më pak e një...