Connect with Us

All posts tagged "ndertesa"

Lajme 09:10 - 9 Janar, 2020

Përfundon aksioni tek Astiri/ Shkon në 41 numri i banesave të prishura

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka dhënë njoftimin zyrtar mbi aksionin e nisur mëngjesin e sotëm në zonën e Astirit. Sipas njoftimit, IKMT ka prishur...

Lajme 17:31 - 2 Janar, 2020

“Ballkani, i paaftë për përballimin e tërmeteve”/ NYT: Mësime nga tërmeti shqiptar

Ekspertët besojnë se vendet e Gadishullit Ballkanik nuk janë të përgatitur mjaftueshëm për tërmete të shkallës së lartë, sipas një artikulli të New York Times me...

Kronika 10:10 - 16 Dhjetor, 2019

U dëmtuan nga tërmeti/ IKMT nis shembjen e shtatë ndërtesave në Laç

Mëngjesin e sotëm, IKMT ka nisur shembjen e shtatë ndërtesave në Laç, të cilat pas tërmetit të 26 nëntorit u vlerësuan si të pabanueshme. Pas shembjes...

Bota 19:07 - 14 Dhjetor, 2019

Arrestohen 9 shkaktarë për dëmët në Durrës/ Mediat botërore përhapin lajmin e shumëpritur

Nënte persona janë ndaluar ndërsa tetë të tjerë janë shpallur në kërkim, në kuadër të hetimit të nisur nga prokuroria e Durrësit pas viktimave dhe dëmeve...

Lajme 13:32 - 13 Dhjetor, 2019

U dëmtuan nga tërmeti/ Nis shembja e godinave në Universitetin Bujqësor

Ka nisur sot shembja e godinave të konvikteve në Institutin Bujqësor. Pas tërmetit tragjik të 26 Nëntorit 10 godina të Institutit Bujqësor janë vlerësuar me dëmtime...

Lajme 20:49 - 12 Dhjetor, 2019

“Peshku i madh i hëngri peshqit e vegjël bashkë me pronat”/ Fevziu pas tërmetit: Të ishin arrestuar ndërtuesit

Gazetari Blendi Fevziu ka komentuar situatën pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit. Sipas tij, ende nuk ka asnjë njeri që të dalë para përgjegjësisë përsa i...

Sociale 18:22 - 12 Dhjetor, 2019

Foto-Ndërtesa me apartamente luksoze në Thumanë/ Pacolli jep lajmin e mirë: Gati për të filluar

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli ka dhënë një lajm të mirë lidhur me ndërtesat që do të ndërtohen në Thumanë pas tërmetitt....

Lajme 14:24 - 9 Dhjetor, 2019

460 ndërtesa për tu shembur në qarkun e Durrësit/ Mbyllet procesi në Thumanë e Bubq

Nga inspektimi i kryer deri më tani në terren nga grupet e ekspertëve shqiptarë e të huaj, 460 objekte duhet të shemben në qarkun e Durrësit....

Sociale 12:18 - 9 Dhjetor, 2019

Vijon shembja e godinës nr.15 në QS/ I vendoset shiriti i kuq dhe dy ndërtesave të tjera

Vijon edhe sot aksioni për shembjen e godinës nr.15 në Qytet Studenti, e cila u shpall e pabanueshme pas tërmetit të 26 nëntorit. Ndërkohë raportohet se...

Lajme 18:56 - 6 Dhjetor, 2019

Voda nxjerr bilancin e objekteve të shembura/ Sa pritet të prishen në Durrës

Zëvendës ministrja e Brendshme, Rovena Voda ka nxjerrë bilancin për numrin e objekteve të shembura në Durrës, Thumanë dhe Krujë. Voda bëri me dije se në...

Sociale 16:27 - 2 Dhjetor, 2019

Inxhinieri, apel qytetarëve/ Nuk duhet të keni frikë nga godinat që nuk i janë prekur kollonat, trarët dhe soleta

Inxhinieri Gëzim Beqaj i bën thirrje qytetarëve të mos kenë frikë nëse tek banesat etyre nuk jaën prekur pjesa e trarëve, kolonave dhe soletave. Sipas tij...

Lajme 14:23 - 1 Dhjetor, 2019

Meta viziton Bubqin pas tërmetit/ Pasoja tronditëse

Presidenti Ilir Meta ka vizituar sot fshatin Bubq pas tronditjes së tërmetit të 26 nëntorit. Sipas Metës, pasojat e tërmetit në Bubq janë tronditëse, por fatmirësisht...

Sociale 09:40 - 15 Nentor, 2019

Shemben dy banesa të tjera në Astir/ IKMT publikon pamjet e aksionit

Inspektorati Kombëtar i Mjedisit dhe Territorit ka shembur mëngjesin e sotëm dy banesa të tjera në zonën e Astirit, që preken nga projekti i Unazës së...

Aktualitet 18:50 - 18 Korrik, 2019

Sulmoi punëtorët që i prishën biznesin/ IKMT padit qytetarin

Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit zhvilloi sot një aksionin në Ksamil për prishjen e një ndërtese ku hasi me rezitencën e pronarëve. Situata agravoi edhe në...

Aktualitet 10:40 - 12 Korrik, 2019

Foto- Shembet ndërtesa pranë stadiumit kombëtar

Ndërtesa me fasadën prej xhami që ndodhet pranë stadiumit kombëtar është shembur. Kryebashkiaku Erion Veliaj është shprehur se edhe “ngrehina e mbetur nga aksi qendror i...

Aktualitet 18:37 - 15 Dhjetor, 2018

Shemben të tjera ndërtesa në zonën e Unazës së Re

Shkatërrimi i ndërtesave në zonë e Astirit ka vazhduar edhe ditën e sotme. Që në orët e para të mëngjesit Inspektoriati Ndërtimor I bashkisë së Tiranës...

Aktualitet 13:24 - 12 Dhjetor, 2018

Projekti i Unazës së Madhe/ Prishen ndërtesa të tjera

Në zonën e Unazës së Re paraditen e sotme janë shembur edhe dy ndërtesa të tjera. Pavarësisht skandalit me kompaninë e cila kishte marrë projektin, punimet...

Aktualitet 17:19 - 4 Dhjetor, 2018

Shembja e ndërtesës në Laprakë/ Veliaj: Shembull i rrumpallës së Fahrinjve

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka falënderuar dy familjet që sipas tij pranuan të bashkëpunojnë dhe të lirojnë vet objektet e ndërtuara pa leje,...

Aktualitet 20:15 - 25 Gusht, 2018

Veliajt i del sërish bllof propaganda/ Ja nga çfarë u rrezikohet jeta çdo ditë qyetarëve

Tragjedia e Genovas dha alarmin, se sa të pasigurtë janë qyetatarët. Menjëherë pas kësaj tragjedie, shtetet europiane nisën inpektimet për të kuptuar, se sa të rrezikuar...

Kuriozitete 23:30 - 6 Prill, 2018

Foto/ Format e çuditshme të ndërtesave në botë

Kur ndërtoni një shtëpi, në shumicën e rasteve përfundimi është stili tradicional që i ngjason shumë edhe ndërtesave të tjera. Megjithatë, disa njerëz kanë ide, por...

Life Style 23:00 - 11 Shkurt, 2018

Përthith më shumë se 99% të dritës/ Brenda ndërtesës më të errët në botë

Një artist britanik ka zbuluar një pavijon të jashtëzakonshëm në Olimpiadën Dimërore në Korenë e Jugut, për të cilën ai pretendon të jetë “ndërtesa më e...

Aktualitet 22:18 - 7 Korrik, 2017

Ç’po ndodh në Itali?/Rrëzohet ndërtesa 4 katëshe

Një ndërtesë katërkatëshe u rrëzua në Torre Annunziata, afër Napolit. Sipas informatave paraprake të zjarrfikësve, dyshohet se nën rrënoja ndodhen 7 persona nga dy familje, mes...

Aktualitet 22:15 - 10 Prill, 2017

Mrekulli inxhinierike, kjo do të jetë ndërtesa më e shtrenjtë

San Francisco do të ketë një xhevahir të ri në qytetin e vet. Kulla “Salesforce” do të jetë ndërtesa më e shtrenjtë e qytetit, kullë e...