Connect with Us

All posts tagged "ndalim"

Youtube ndalon videot “mashtruese” për vaksinat kundër Covid-19
Teknologji 13:01 - 16 Tetor, 2020

Youtube ndalon videot “mashtruese” për vaksinat kundër Covid-19

Youtube është zotuar të fshijë pretendimet mashtruese në lidhje me vaksinat e koronavirusit si pjesë e një përpjekjeje të re për të trajtuar dezinformimin për Covid-19....

Bota 10:45 - 13 Tetor, 2020

Facebook-u ndalon përmbajtjet që mohojnë apo shtrembërojnë Holokaustin

Kompania e medias sociale Facebook njoftoi të hënën se po ndryshon politikat e saj mbi gjuhën e urrejtjes dhe se do të ndalojë të gjitha postimet...

WhatsApp tregon opsionin që do të "shpëtojë" përdoruesit nga bisedat e padëshiruara
Teknologji 14:30 - 11 Tetor, 2020

Whats App ndalohet në Jemen/ Mbajtja e aplikacionit quhet vepër e pahijshme

Grupi rebel Houthi në Jemen ka ndaluar përdorimin e aplikacionit WhatsApp në provincën jugperëndimore Ibb, e cila është nën kontrollin e tij, raporton Anadolu Agency (AA)....

Nuk iu bind urdhrit për të ndaluar dhe goditi policin/ Arrestohet 34-vjeçari
Kronika 09:59 - 8 Tetor, 2020

Nuk iu bind urdhrit për të ndaluar dhe goditi policin/ Arrestohet 34-vjeçari

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Gjirokastër arrestuan në flagrancë shtetasin Dh. D., 34 vjeç, lindur në Poliçan, Gjirokastër dhe rezident në Greqi,...

Zgjedhjet në SHBA/ Facebook ndalon më shumë reklama politike
Teknologji 10:40 - 2 Tetor, 2020

Zgjedhjet në SHBA/ Facebook ndalon më shumë reklama politike

Disa ditë pas ndalimit të reklamave që shpallnin para kohe fitoren në zgjedhjet presidenciale, Facebook tani ka ndaluar ata që vënë në dyshim procesin zgjedhir të...

Pakistani bllokon Tik Tok për përmbajtje "imorale"
Teknologji 15:42 - 25 Shtator, 2020

Ndalimi i Tik Tok/ Të rejat rreth fatit të aplikacionit

Ndalimi i Tik Tok nga SHBA mund të nisë nga nesër. Ka pasur kaq shumë kthesa dhe kthime në sagën e aplikacionit saqë secili zhvillim mund...

Dyshime për bombë në aeroportin e Rinasit
Kronika 11:44 - 15 Shtator, 2020

Sekuestrohen 20 mijë paund në Rinas/ Ndalohet personi që po transportonte paratë

Policia Kufitare e Rinasit parandalon dhe godet një tjetër rast të mosdeklarimit të të hollave në kufi. Shërbimet e Policisë Kufitare të Rinasit, në vijim të...

Beteja e Tik Tok me Donald Trump/ Kina për mbylljen e aplikacionit
Teknologji 12:06 - 12 Shtator, 2020

Beteja e Tik Tok me Donald Trump/ Kina për mbylljen e aplikacionit

Pekini kundërshton një shitje të detyruar të operacioneve të TikTokut në SHBA nga pronari i saj kinez, ByteDance dhe do të preferonte ta shihte aplikacionin e...

Showbizz 21:31 - 8 Shtator, 2020

Video-Po lëvizte me makinën e tij luksoze/ Reperi i njohur shqiptar ndalohet nga policia

Reperi i njohur shqiptar Mozzik është ndaluar ditën e sotme nga Policia e Kosovës. Autoritet kanë ndaluar reperin, i cili po udhëtonte me mjetin e tij...

Bota 22:15 - 31 Gusht, 2020

Shtetet baltike i ndalojnë hyrjen Lukashenkos

Lituania, Letonia dhe Estonia i ndalojnë hyrjen Aleksader Lukashenkos edhe 29 mbështetësve të tij. Kjo u njoftua nga Presidenti i Lituanisë Gitanas Nauseda. Të tria shtetet...

Teknologji 12:45 - 26 Gusht, 2020

Lufta e Trump kundër WeChat/ Ndalimi mund të parandalojë ndërmarrjet amerikane të bëjnë biznese me Kinën

Donald Trump për të ndaluar WeChat tashmë ka mërzitur miliona përdorues në Amerikë të cilët varen nga aplikacioni si një shpëtim i familjes dhe miqve në...

Teknologji 11:30 - 20 Gusht, 2020

Përballja e fuqishme e Mercedes me Nokia/ A do të ndalohet shitja e automjetit në Gjermani?

Nokia Oyj fitoi një vendim gjykate në një mosmarrëveshje për patentë me Daimler, duke i dhënë kompanisë finlandeze komandën në një luftë të gjatë për teknologjinë...

Teknologji 11:50 - 14 Gusht, 2020

Kreu i WeChat në përpjekje për të ndaluar urdhrin e Trump

Tencent po mundohet të ulë shanset për ndalimin e aplikacionit WeChat duke besuar se do të ndikojë vetëm në operacionet e tij në SHBA.Gjigandi i teknologjisë...

Shëndeti 11:22 - 14 Gusht, 2020

Spanja merr masa të rrepta/ Ndalon pirjen e duhanit si rrezik për përhapjen e Coronavirusit

Rajoni Spanjoll i Galicisë ka ndaluar në mënyrë efektive pirjen e duhanit në vende publike për shqetësime se rrit rrezikun e transmetimit Covid-19.Ajo lëshoi ​​një ndalesë...

Blog 08:31 - 14 Gusht, 2020

Çfarë janë “superpërhapësit” dhe si mund të ndalen?

Një udhëtim për ski, një dasmë, një praktikë kori: ajo që kanë të përbashkët këto ngjarje është se ato kanë të gjitha raste të superpërhapjes së...

Teknologji 15:36 - 9 Gusht, 2020

Çfarë do të ndodhë me amerikanët nëse ndalohet “Wechat”

Për Zhang Lianping, një 72-vjeçar në pension pronar i biznesit të vogël në College Park, Maryland, WeChat është një rrugë shpëtimi për të qëndruar në kontakt...

Teknologji 10:42 - 8 Gusht, 2020

Çfarë është “WeChat” dhe pse Trump dëshiron ta ndalojë atë

Donald Trump dëshiron të ndalojë apilkacionin WeChat , duke përshkallëzuar ndjeshëm tensionet me Kinën. Por çfarë është WeChat, dhe pse është kaq e diskutueshme? Aplikacioni popullor...

Teknologji 12:08 - 7 Gusht, 2020

Tik Tok përballet me Trump për ndalimin e aplikacionit: Do të ndjek të gjitha mjetet juridike në dispozicion

Tik Tok po kërcënon se do të veprojë edhe juridikisht kundër SH.B.A. pasi Donald Trump urdhëroi firmat që të ndërpresin të bëjnë biznes me aplikacionin kinez...

Ndalimi i Tik Tok në SHBA/ Shefi ekzekutiv i aplikacionit zbulon qëllimin e vërtetë të Trump
Teknologji 13:14 - 5 Gusht, 2020

Ndalimi i Tik Tok në SHBA/ Shefi ekzekutiv i aplikacionit zbulon qëllimin e vërtetë të Trump

CEO i komapnisë së aplikacionit tik tok është shprehur se administrata Trump mund të dëshirojë të bëjë edhe më shumë sesa të ndalojë vetëm TikTok. Zhang...

Pjerin Ndreu kundër ndalimit të dasmave/ Ndëshkim selektiv, ata që e bëjnë se kanë haberin
Sociale 10:42 - 5 Gusht, 2020

Pjerin Ndreu kundër ndalimit të dasmave/ Ndëshkim selektiv, ata që e bëjnë se kanë haberin

Kryebashkiaku i Lezhës Pjerin Ndreu ka ngritur akuza ndaj Policisë së Shtetit se po bën ndëshkime selektive në qytete të ndryshme lidhur me organizimin e dasmave...

Ndalimi i Tik Tok në SHBA/ Shefi ekzekutiv i aplikacionit zbulon qëllimin e vërtetë të Trump
Teknologji 13:29 - 2 Gusht, 2020

Menaxherja e Tik Tok reagon pas deklaratës së Trump: “Jemi këtu për një afat të gjatë”

Menaxherja e përgjithshme amerikane e TikTok ka thënë se aplikacioni i ndarjes së videos në pronësi kineze është “këtu për një afat të gjatë”, pasi Presidenti...

Teknologji 10:39 - 1 Gusht, 2020

Trump i vendosur për të ndalur Tik Tok në SHBA

Presidenti Donald Trump tha të premten në mbrëmje se do të ndalojë aplikacionin e videove me forma të shkurtra TikTok të operojë në Shtetet e Bashkuara,...

Pas kritikave dhe sulmeve të shumta/ Tik Tok planifikon të shtojë 10 mijë vende pune në SHBA
Teknologji 17:11 - 1 Korrik, 2020

Tensionet mes Kinës dhe Indisë po përshkallëzohen/ Qeveria indiane ndalon Tik Tok-un

India po ndalon TikTok dhe disa aplikacione të tjera të njohura kineze, duke thënë se ato paraqesin një “kërcënim për sovranitetin dhe integritetin”, në indikacionin e...