Connect with Us

All posts tagged "nazistet"

Bota 08:22 - 29 Maj, 2020

Rizbulimi i historisë hebraike të Selanikut

Deri para Luftës II Botërore kur nazistët vranë rreth 97 përqind të hebrenjve që jetonin aty, Selaniku njihej si “Jeruzalemi i Ballkanit”. Një projekt po rizbulon...

Blog 08:40 - 11 Mars, 2020

Kush ishte gruaja e Hitlerit, Eva Braun/ Si e ushtroi pushtetin e saj në prapaskenë

* Në vitin 1935, Eva Braun shkroi në ditarin e saj: “Moti është i mrekullueshëm, dhe unë e dashura e burrit më të madh të Gjermanisë...

Histori 11:57 - 15 Shkurt, 2020

Dokumentet e panjohura/ 500 nazistët që luftuan në Shqipëri përkrah partizanëve të Enver Hoxhës

Publikohet historia e panjohur të njësisë ushtarake naziste hitleriane me emrin “Divizioni 999”, të njohur ndryshe si “Njerzit me shënjën blu”, apo “Llumi i Gjermanisë”, pasi...

Blog 08:40 - 3 Shkurt, 2020

Si u ekzekutuan në Nurenberg kriminelët nazistë të luftës

Bota pati shumë pak keqardhje për 10 kriminelët nazistë, që u varën në litar nga xhelati amerikan Xhon Uds, pas vendimit të marrë ndaj tyre në...

Bota 08:29 - 28 Janar, 2020

Nuk kurseu as 1.1 milionë fëmijë/ Shifrat e frikshme të Holokaustit

Holokausti nisi në janarin e vitit 1933, kur Adolf Hitleri u ngjit në pushtet, dhe përfundoi më 8 maj 1945, kur Gjermania naziste nënshkroi kapitullimin. Gjatë...

Blog 09:08 - 15 Dhjetor, 2019

Programi Lebensborn/ Si nazistët tentuan të krijonin super-fëmijët e racës ariane

Ndër politikat më të tmerrshme të zbatuara nga udhehëqësit e Gjermanisë naziste – getot, kampe e përqendrimit, dhomat e gazit – programi nazist “Lebensborn”, është lënë...

Blog 08:25 - 14 Nentor, 2019

Para Holokaustit, nazistët projektuan zhvendosjen e hebrenjve në Ishullin e Madagaskarit

* Përpara se nazistët të vendosnin të vrisnin të gjithë hebrenjtë e Evropës në dhomat e gazit, ata patën një plan më pak të përgjakshëm, të...

Blog 11:31 - 3 Tetor, 2019

Fredi Overstegen, kush ishte adoleshentja holandeze që vriste nazistët, pasi i joshte ata

Fredi Overstegen ishte vetëm 14 vjeçe, kur iu bashkua Rezistencës Hollandeze gjatë Luftës së Dytë Botërore. Vetëm pak kohë më vonë, ajo u bë një nga...

Blog 09:40 - 12 Shtator, 2019

Albert Pierpoint, kush ishte xhelati anglez, që ekzekutoi mbi 400 kriminelë lufte dhe vrasës serialë

Më 15 korrik 1953, vrasësi serial britanik, Xhon Kristi, ishte gati të ekzekutohej në burgun Pentonvil në Londër. Pak para se të varej në litar, Kristi...

Bota 10:01 - 1 Shtator, 2019

Bombat e para ranë në Vielun/ Si nisi Lufta e Dytë Botërore

Më 1 shtator 1939 avionët ushtarakë gjermanë shkatërruan qytetin e vogël polak, Vielun. Bombardimi i Vielunit shënoi jo vetëm fillimin, por edhe krimin e parë të...