Connect with Us

All posts tagged "NASA"

Aktualitet 23:04 - 6 Korrik, 2017

UFO-t jetojnë fare pranë nesh/ NASA jep fakte të pakthyeshme

Njerëzit, gjatë gjithë kohës, i ka munduar pyetja nëse ekzistojnë UFO-t apo jo. E mesa duket NASA tashmë e ka një përgjigje gati. Ju pëlqen apo...

Aktualitet 22:45 - 11 Prill, 2017

Të enjten vendoset “fati i botës”?!/Ja paralajmërimi i NASA

NASA pritet të dalë në një konferencë për shtyp të enjten, ku do të japë një njoftim shumë të rëndësishëm. Agjencia hapësinore amerikane thotë se ka...

Aktualitet 21:53 - 5 Mars, 2017

Fundi i botës?/ NASA filmon fenomenin e pazakontë (Video)

Por pamjet e realizuara nga stafi këtë javë tregojnë fuqinë e turbulencave në atmosferën e planetit, me tre uraganë aktivë brenda një dite, shkruan “kosova sot”....

Life Style 14:45 - 23 Shkurt, 2017

7 Tokat 39 vite dritë larg/ NASA: Ja si mund të duket jeta në to

Astronomët dje bënë të ditur se kanë zbuluar një sistem diellor me planetë si Toka jonë, 39 vite dritë larg nesh. Shtatë Toka u zbuluan që...

Kuriozitete 21:50 - 8 Dhjetor, 2016

Çfarë nuk dini për NASA

NASA është agjencia më e madhe e hapësirës në botë dhe si pasojë ka shumë gjëra që pjesa më e madhe e njerëzve nuk i dinë....

Aktualitet 08:58 - 5 Korrik, 2016

Anija e NASA-s arrin orbitën përreth Jupiterit

Anija Juno e NASA-s ka mbaruar udhëtimin pesëvjeçar, duke u futur në orbitën përreth Jupiterit, ku do të studiojë planetin më të madh në sistemin diellor,...

Teknologji 17:38 - 29 Maj, 2016

NASA eksperimenton me një banesë të re hapësinore

Astronautët në Stacion Hapësinor Ndërkombëtar arritën dje me sukses të fryjnë një njësi prej pëlhure që do të shërbejë si banesë eksperimentale për të jetuar në...

Kuriozitete 22:29 - 20 Prill, 2016

VIDEO/ NASA publikon pamje mahnitëse nga orbita e Tokës

Agjencia Hapësinore NASA ka publikuar një video 4K me pamje mahnitëse nga orbita e Tokës. Video është xhiruar nga kamera Epic Dragon, që është e vendosur në stacionin ndërkombëtar...

Kuriozitete 23:59 - 19 Prill, 2016

VIDEO/ NASA ndërpret transmetimin ‘live’: A ishte UFO ajo që u filmua?

Një video e publikuar në rrjet ka bërë që të shpërthejnë teoritë konspirative. NASA ishte duke transmetuar “live” nga qendra e saj hapësinore, por në një moment...

Teknologji 22:19 - 18 Nentor, 2015

NASA bashkëpunim me universitetet për të dërguar robotët në hapësirë

Dy grupe universitare janë përzgjedhur për të ndihmuar për të përmirësuar robotët e NASA-s që në të ardhmen të mund të dërgohen për të eksploruar hapësirën...

Teknologji 17:30 - 28 Shtator, 2015

NASA konfirmon zbulimin: Uje ne planetin Mars

Agjencia amerikane e Hapësirës NASA, njoftoi se përfundimisht konfirmohet që në planetin Mars ka ujë. NASA ka njoftuar edhe një konferencë të posaçme për shtyp që...

Teknologji 14:30 - 25 Shtator, 2015

NASA paralajmëron: Nesër vjen asteroidi

Masivi i madh shkëmbor do të kalojë nesër pranë Tokës dhe agjencia e hapësirës flet për “rreziqet” që janë përhapur. NASA ka konfirmuar që një asteroid masiv...

Life Style 17:00 - 2 Gusht, 2015

NASA zbulon ekzoplanetin shkëmbor më të afërt me Tokën

Astronomët e NASA-s zbuluan një planet shkëmbor ‘vetëm’ 21 vite dritë larg nesh, të cilin agjencia amerikane e hapësirës po e quan që tani një ‘minierë...

Teknologji 20:30 - 27 Korrik, 2015

NASA po krijon Wireless e së ardhmes

NASA dhe universiteti i Kalifornisë kanë krijuar një teknologji të re që do të përmirësojë shpejtësinë e Wirless dhe në të njëjtën kohë të reduktojë energjinë...

Life Style 20:00 - 23 Korrik, 2015

NASA ka zbuluar një tjetër “Tokë”? Sot pritet njoftimi historik

NASA pritet të mbajë një konferencë për shtyp ditën e enjte për të publikuar zbulimin më të fundit të teleskopit “Kepler”, i cili ka zbuluar më...

Teknologji 18:51 - 23 Korrik, 2015

NASA zbulon planetin e ngjashem me Token, thuhet se ka jete

NASA u dha fund spekullimeve dhe konfirmoi atë që përflitej më shumë këto orë; gjetjen e një planeti tmerrësisht të ngjashëm me Tokën. Zbulimi i bërë...

Life Style 11:10 - 21 Korrik, 2015

Pamjet e mrekullueshme të Tokës nga NASA

Këto janë pamjet që vijnë nga miliona milje. Imazhet e mrekullueshme janë marr në Amerikë, nga sateliti i parë, i cili fiksoi pamjet e plantetit tonë....

Kuriozitete 21:00 - 16 Korrik, 2015

Imazhet e para, Plutoni ka male prej akulli

NASA ka publikuar imazhet e para nga planeti i Plutonit, të kapura nga sonda New Horizons që hyri në histori për eksplorimin e këtij planeti. Nga...

Kuriozitete 21:20 - 30 Qershor, 2015

Video/ Objekti misterioz shfaqet në hapësirë, “NASA: Nuk e dimë çfarë është!

NASA ka publikuar një video dhe foto të një objekti misterioz, që lëviz me shpejtësi mbi Tokë pak pas mesnatës së shkuar. Pesë kamera të NASA...

Teknologji 09:02 - 25 Qershor, 2015

NASA përgatitet për Armagedon

Dërgohen raketa nukleare në kozmos për të shkatërruar asteroidët, të cilët mund të godasin Tokën Për të penguar shpërthimin e objekteve të panjohura, ekspertët vënë në...

Kuriozitete 23:46 - 13 Qershor, 2015

NASA: Bota nuk do të marrë fund në shtator

Ky është pretendimi radikal i një komuniteti online i teoricienëve biblikë që thonë se jeta siç e njohim ne do të çrrënjoset nga 22 deri më...

Kosova & Rajoni 10:05 - 9 Maj, 2015

Projekti “NatEv Explorer” i studentëve nga Kosova fitues i garës së NASA

Projekti i grupit të studentëve nga Kosova “NatEv Explorer” fitoi çmimin “People’s Choice Award” në kuadër të garës “NASA Space Apps Challenge”, me 68903 vota, ndërsa...

Uncategorized 22:21 - 15 Prill, 2015

NASA bën të ditur vitin se kur do të sfaqen alienët

‘Ne nuk jemi të vetëm në këtë univers dhe se ne do të takohemi me krijesa të panjohura më pare, brenda një apo dy dekadave’. Kjo ...