Connect with Us

All posts tagged "NASA"

Aktualitet 23:50 - 15 Shtator, 2018

Shpenzoi një miliardë dollarë/ Ja cili është projekti i ri i NASA-s

NASA ka nisur gjatë ditës së sotme një një lazer të teknologjisë së fundit në hapsirë për matjen e akullnajave në Tokë. Mësohet se dërgimi i...

Aktualitet 10:37 - 27 Gusht, 2018

Asteroidi me përmasat e një piramide po i afrohet tokës

Një asteroid i madh sa Piramida e Gizës, po i afrohet me shpejtësi tokës. Sipas NASA-s, objekti qiellor ka një shpejtësi prej 32 km/h dhe konsiderohet...

Aktualitet 21:12 - 25 Mars, 2018

Ja përse është alarmuar NASA amerikane

Agjencia Amerikane e Aviacionit dhe Hapësirës (NASA) ka alarmuar duke deklaruar se niveli dimëror i akullit të detit Arktik është në shkallën më të ulët të...

Kuriozitete 19:00 - 18 Shkurt, 2018

Zbulohen 95 planetë të rinj jashtë sistemit tonë diellor!

Pothuajse 95 planetë të rinj në orbitën e disa yjeve jashtë sistemit tonë diellor janë zbuluar nga teleskopi i Keplerit të NASA-s. Studiuesit konfirmuan praninë e...

Aktualitet 17:50 - 2 Shkurt, 2018

Foto brenda planetit Mars, siç nuk e keni parë kurrë më parë

Një pamje e pabesueshme, e realizuar nga sipërfaqja e planetit të kuq, është krijuar duke përdorur imazhe të marra nga pajisja e quajtur “Mars Curiosity”. Ai...

Aktualitet 22:50 - 25 Janar, 2018

NASA paralajmëron / Dielli do të lindë nga Perëndimi

Shumë media të njohura botërore kanë njoftuar ditën e sotme se nuk e është e largët dita kur Dielli do të lindë nga Perëndimi dhe jo...

Aktualitet 23:20 - 29 Dhjetor, 2017

U zbulua për Krishtlindje, asteroidi kalon sot mes Tokës dhe Hënës

Një asteroid, i zbuluar vetëm ditën e Krishtlindjeve, pritet të kalojë pasditen e sotme mes Tokës dhe Hënës. Asteroidi me madhësinë e një autobusi do të...

Aktualitet 00:15 - 12 Dhjetor, 2017

NASA paralajmëron një lajm të rëndësishëm në lidhje me UFO-t

NASA do të mbajë konferencën më të madhe të shtypit të enjten, pasi teleskopi i saj i gjurmimit ka bërë një zbulim të ri. Teleskopi i...

Aktualitet 01:45 - 10 Dhjetor, 2017

NASA nuk e pa/ Asteroidi që mund të shkatërronte Nju Jorkun kalon fare pranë Tokës

Një asteroid masiv që mund të kishte shkatërruar një qytet me përmasat e Nju Jorkut, ka kaluar pranë Tokës dhe NASA thuhet se nuk e kishte...

Aktualitet 00:30 - 5 Dhjetor, 2017

NASA merr përgjigje nga anija kozmike 13 miliardë milje larg

Pas 37 vitesh pasivitet, anija Voyager 1 e NASA-s për herë të parë në gati katër dekada gjatë gjithë rrugës në hapësirën ndëryjore ka arritur të...

Aktualitet 22:30 - 30 Nentor, 2017

NASA do të rikthehet në hënë për të parën here që nga 1970-a

Planet e NASA-s për të dërguar astronautët në Hënë për herë të parë që nga vitet 1970 janë shtyrë, sipas raporteve. Më parë këtë vit, NASA...

Aktualitet 23:10 - 29 Nentor, 2017

Shkencëtarët bëjnë zbulimin e jashtëzakonshëm teksa kërkojnë për jetë në Mars

Shkencëtarët kanë bërë një zbulim të madh me anë të një eksperiment që simulon jetën në planetin Mars. Hulumtuesit nga Universiteti Wageningen në Holandë zhvilluan eksperimentin...

Aktualitet 00:15 - 23 Nentor, 2017

Shkencëtarët konfirmojnë objektin e parë fluturues alien në sistemin tonë diellor

  Një teleskop në Havai, i projektuar për të identifikuar Objekte Afër-Tokë (NEOs), kapi një asteroid më 19 tetor si një pikë të zbehta të dritës...

Aktualitet 12:48 - 18 Nentor, 2017

Bota “do të marrë fund” këtë të dielë

Teoricienët konspirativë kanë thënë se planeti misterioz i Nibiru do të shkatërrojë Tokën këtë fundjavë. Ata më parë parashikuan që kjo të ndodhte më 23 shtator...

Aktualitet 15:05 - 12 Nentor, 2017

‘Nasa konfirmon’ lajmin shokues/ Do të ketë 15 ditë errësirë këtë muaj

Teoricienët e konspiracionit kanë ndezur frikë dhe terror për një përplasje apokaliptike midis Jupiterit dhe Venusit, fenomen i cili do të shkaktojë 15 ditë errësirë në...

Aktualitet 00:50 - 20 Tetor, 2017

Nasa na paraqet foto të planetit tonë si ka qënë dhe si është

Bota jonë është një vend i mrekullueshëm që është në ndryshim të vazhdueshëm. Teknologjia na ka lejuar të shikojmë çdo gjë, dhe rezultatet janë të paimagjinueshme....

Aktualitet 14:34 - 24 Gusht, 2017

NASA publikon imazhet alarmante/ Çfarë i kemi bërë Tokës

Qëkur njeriu u bë zotërues i natyrës ai filloi ta shfrytëzonte atë për plotësimin e nevojave të tij. Normalisht ky shfrytëzim ka sjellë ndryshime të mëdha...

Aktualitet 21:12 - 19 Gusht, 2017

Jepet alarmi/ Fundi i botës është shumë afër, ja faktet

Gjatë ditëve të fundit në internet ka qarkulluar një video e publikuar nga NASA, kur flitet rreth fundit të botës. Në video thuhet se fundi është...

Uncategorized 01:25 - 25 Korrik, 2017

NASA seeks to build a quieter supersonic plane for passenger flight

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore.

Aktualitet 22:30 - 13 Korrik, 2017

NASA alarmon njerëzimin/ Çfarë do të shkaktojë ndërprerje të radios

NASA ka zbuluar një vrimë të madhe në Diell dhe ekspertët paralajmërojnë se mund të shkaktojë ndërprerje të radios në Tokë, të dëmtojë komunikimin me satelitë...

Aktualitet 23:40 - 8 Korrik, 2017

Gjenden 10 planetë të rinj si toka !

NASA njoftoi zbulimin e 219 planetëve potencial jashtë sistemit tonë diellor, duke përfshirë 10 të ngjashëm me Tokën. Gjetjet u prezantuan në një konferencë shtypi në...

Aktualitet 23:04 - 6 Korrik, 2017

UFO-t jetojnë fare pranë nesh/ NASA jep fakte të pakthyeshme

Njerëzit, gjatë gjithë kohës, i ka munduar pyetja nëse ekzistojnë UFO-t apo jo. E mesa duket NASA tashmë e ka një përgjigje gati. Ju pëlqen apo...

Aktualitet 22:45 - 11 Prill, 2017

Të enjten vendoset “fati i botës”?!/Ja paralajmërimi i NASA

NASA pritet të dalë në një konferencë për shtyp të enjten, ku do të japë një njoftim shumë të rëndësishëm. Agjencia hapësinore amerikane thotë se ka...