Connect with Us

All posts tagged "NASA"

Teknologji 12:36 - 27 Korrik, 2019

NASA përhap alarmin/ Asteroidi gjigant i afrohet Tokës

Shkencëtarët kanë ngritur alarmin pasi kanë zbuluar një asteroid gjigant që po i afrohet shumë pranë tokës. Asteroidi i quajtur “OK 2019” është 100 metra i...

Aktualitet 11:39 - 17 Korrik, 2019

Gara për hapësirën/ 50 vite nga fluturimi i parë në Hënë

Më 1969 Neil Armstrong si i pari njeri shkeli në Hënë. Këtij hapi i kishte paraprirë një garë marramendëse teknologjike mes Bashkimit Sovjetik dhe SHBA-së. Një...

Kuriozitete 19:33 - 28 Qershor, 2019

NASA zbulon misionin e ri/ Përgatitet për udhëtimin në hënën më të madhe

Në programin “Kufijtë e rinj”, NASA ka paralajmëruar misioni e saj më të ri të quajtur Dragonfly. Pritet që ky mision të nisë në 2026 dhe...

Aktualitet 14:10 - 10 Qershor, 2019

“Alienët po shtohen”/ NASA jep alarmin, ja zbulimi shokues

Universiteti i Lincoln në Britani zbuloi së fundmi  se alienët mund të ekzistojnë dhe jetojnë në një hënë jashtë sistemit tonë diellor dhe ky lajm solli...

Aktualitet 12:25 - 8 Qershor, 2019

“Si asnjëherë më parë”/ NASA bën lajmërimin e rëndësishëm, ja çfarë do të ndodhë

Duke filluar nga viti 2020 ju do të keni mundësi të vizitoni Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës dhe do të hapë stacionin për turizëm dhe mundësi tjera...

Kuriozitete 22:19 - 6 Qershor, 2019

NASA ngre alarmin/ Dielli është në minimumin e tij, mund të shkaktojë stuhi magnetike

Një imazh i publikuar nga NASA tregon se drita e diellit po zbehet duke arritur minimumin e cikit të tij. Minimumi diellor shënon një periudhë të...

Aktualitet 17:19 - 2 Qershor, 2019

NASA bën zbulimin e radhës/ Krijon imazhin e pabesueshëm në hapsirë

Kjo foto tregon qiellin gjatë natës në një mënyrë që ju nuk e keni parë kurrë më parë. Imazhi është shkëputur nga hapësira me një teleskop...

Aktualitet 11:10 - 2 Qershor, 2019

“Informacionet mbahen sekret nga NASA”/ Dalin pamje të rralla nga hëna, shkencëtari shokon me deklaratën

Scott C Waring i cili tashmë njihet si “gjuetari” i alienëve ka thënë se gjatë udhëtimit me një kamera orbitale të NASA-s, vuri re tre objekte...

Kuriozitete 13:40 - 3 Maj, 2019

“Do të zhdukte miliona njerëz”/NASA jep lajmin e mirë për meteorin e frikshëm

Asteroidi 340 metra i gjerë, që quhet Apophis do të fluturojë më 13 prill 2029 dhe do t’i kalojë planetit shumë afër dhe miliarda njerëz do...

Kuriozitete 10:40 - 24 Prill, 2019

“Kini frikë nga bisha”/Nasa paralajmëron rrezikun e ‘Aurorës’ mahnitëse

Aurorat ndodhin kur grimca të ngarkuara nga Dielli hynë në atmosferën e Tokës. Zakonisht nuk kemi pse të shqetësohemi për këto stuhi diellore.  Por së fundmi Nasa...