Connect with Us

All posts tagged "NASA"

Blog 14:37 - 19 Tetor, 2019

Foto-Si është të jetosh në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar?

Gjashtë shkencëtarë dhe inxhinierë të hapësirës, që jetojnë dhe punojnë në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar, po udhëtojnë me një shpejtësi prej 8 km në sekondë, duke u...

Teknologji 12:36 - 27 Korrik, 2019

NASA përhap alarmin/ Asteroidi gjigant i afrohet Tokës

Shkencëtarët kanë ngritur alarmin pasi kanë zbuluar një asteroid gjigant që po i afrohet shumë pranë tokës. Asteroidi i quajtur “OK 2019” është 100 metra i...

Aktualitet 11:39 - 17 Korrik, 2019

Gara për hapësirën/ 50 vite nga fluturimi i parë në Hënë

Më 1969 Neil Armstrong si i pari njeri shkeli në Hënë. Këtij hapi i kishte paraprirë një garë marramendëse teknologjike mes Bashkimit Sovjetik dhe SHBA-së. Një...

Kuriozitete 19:33 - 28 Qershor, 2019

NASA zbulon misionin e ri/ Përgatitet për udhëtimin në hënën më të madhe

Në programin “Kufijtë e rinj”, NASA ka paralajmëruar misioni e saj më të ri të quajtur Dragonfly. Pritet që ky mision të nisë në 2026 dhe...

Aktualitet 14:10 - 10 Qershor, 2019

“Alienët po shtohen”/ NASA jep alarmin, ja zbulimi shokues

Universiteti i Lincoln në Britani zbuloi së fundmi  se alienët mund të ekzistojnë dhe jetojnë në një hënë jashtë sistemit tonë diellor dhe ky lajm solli...

Aktualitet 12:25 - 8 Qershor, 2019

“Si asnjëherë më parë”/ NASA bën lajmërimin e rëndësishëm, ja çfarë do të ndodhë

Duke filluar nga viti 2020 ju do të keni mundësi të vizitoni Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës dhe do të hapë stacionin për turizëm dhe mundësi tjera...

Kuriozitete 22:19 - 6 Qershor, 2019

NASA ngre alarmin/ Dielli është në minimumin e tij, mund të shkaktojë stuhi magnetike

Një imazh i publikuar nga NASA tregon se drita e diellit po zbehet duke arritur minimumin e cikit të tij. Minimumi diellor shënon një periudhë të...

Aktualitet 17:19 - 2 Qershor, 2019

NASA bën zbulimin e radhës/ Krijon imazhin e pabesueshëm në hapsirë

Kjo foto tregon qiellin gjatë natës në një mënyrë që ju nuk e keni parë kurrë më parë. Imazhi është shkëputur nga hapësira me një teleskop...

Aktualitet 11:10 - 2 Qershor, 2019

“Informacionet mbahen sekret nga NASA”/ Dalin pamje të rralla nga hëna, shkencëtari shokon me deklaratën

Scott C Waring i cili tashmë njihet si “gjuetari” i alienëve ka thënë se gjatë udhëtimit me një kamera orbitale të NASA-s, vuri re tre objekte...

Kuriozitete 13:40 - 3 Maj, 2019

“Do të zhdukte miliona njerëz”/NASA jep lajmin e mirë për meteorin e frikshëm

Asteroidi 340 metra i gjerë, që quhet Apophis do të fluturojë më 13 prill 2029 dhe do t’i kalojë planetit shumë afër dhe miliarda njerëz do...

Kuriozitete 10:40 - 24 Prill, 2019

“Kini frikë nga bisha”/Nasa paralajmëron rrezikun e ‘Aurorës’ mahnitëse

Aurorat ndodhin kur grimca të ngarkuara nga Dielli hynë në atmosferën e Tokës. Zakonisht nuk kemi pse të shqetësohemi për këto stuhi diellore.  Por së fundmi Nasa...

Kuriozitete 13:10 - 27 Mars, 2019

NASA “ndërron” mendje/Anulon udhëtimin e parë të austronauteve femra në hapësirë

Anne C. McClain dhe Christina H. Koch u përfol se do ishin astronautet që më datën 29 mars 2019, do zhvillohej misioni i parë hapësinor, të...

Kuriozitete 15:25 - 26 Mars, 2019

Çfarë po ndodh në Mars? Sonda e NASA-s sjell imazhet e pabesueshme

Është thënë gjithmonë se në planetin Mars nuk ka jete.Por në imazhet e kapura nga sonda Curiosity e NASA-s mund të duken disa lloje kërpudhash duke...

Aktualitet 20:45 - 25 Janar, 2019

NASA: Brenda 20 viteve zbulojmë jetë jashtëtokësore

Sipas shkencëtarëve të NASA-s jeta jashtëtokësore mund të zbulohet në dy dekadat e ardhshme. Në vitet e fundit sfidat për NASA-n janë shumëfishuar, nga zbulimi i...

Aktualitet 14:00 - 5 Janar, 2019

NASA anulon vizitën e shefit të agjencisë hapsinore të Rusisë

Agjencia hapësinore NASA ka anuluar vizitën e Dmitry Rogozin, shefit të agjencisë hapësinore së Rusisë, i cili është subjekt i sanksioneve amerikane dhe Bashkimit Evropian, pas...

Aktualitet 11:14 - 22 Dhjetor, 2018

NASA bën paralajmërimin e frikshëm: Shumë shpejt në Tokë do të ketë…

Duke qenë se planeti po vazhdon të ngrohet, sasia e shiut që do të bjerë në rajonet tropikale do të rritet, sipas një studimi. Sipas studimit modelet e klimës...

Kuriozitete 14:25 - 19 Dhjetor, 2018

Paralajmërimi i NASA-s: Një asteroid do t’i afrohet Tokës sonte me shpejtësi të lartë

Një gur hapësirë gjigant, që është tre herë sa madhësia e një autobusi dykatësh, do t’i afrohet planetit tonë gjatë natës të së martës. Sipas NASA-s,...

Kuriozitete 13:53 - 10 Dhjetor, 2018

Kështu fryn era jashtëtokësore, sonda e NASA-s sjell për herë të parë tinguj nga planeti i kuq

Sonda, InSight e lëshuar nga NASA për të eksploruar Marsin, ka sjellë për herë të parë tinguj nga planeti i kuq. Më konkretisht, sonda InSight ka...

Aktualitet 23:10 - 28 Nentor, 2018

Roboti i dërguar nga NASA mbërrin në Mars pas 7 muajsh! Dërgon selfie-n e parë

NASA ka raportuar uljen me sukses të robotit të saj në planetin e kuq, Mars, dhe ka dërguar foton e parë, pas një udhëtimi të tmerrshëm....

Aktualitet 22:00 - 11 Nentor, 2018

Asteroidi që çuditi shkencëtarët e NASA-s mund të ketë qenë një anije aliene

Pikasja e një asteroidi në formën e puros shokoi të gjithë botën në vitin 2017 kur NASA dha lajmin se një objekt i tillë ishte kapur...

Kuriozitete 13:10 - 11 Nentor, 2018

Tre herë sa Manhattan-i, NASA zbulon ajsbergun gjigant gjatë fluturimeve në Antarktidë

NASA ka pikasur një ajsberg të ri gjigant tre herë më të madh se Manhatani në Antarktidë. I emëruar, B-46, ajsbergu masiv mendohet të ketë një...

Aktualitet 13:53 - 27 Tetor, 2018

Sonda e NASA-s dërgon imazhin mahnitës, kështu duket Toka e kapur nga 43 milionë kilometra larg

NASA ka publikuar një imazh mahnitës të Tokës të marrë nga sonda “Parker Solar” nga udhëtimi i saj historik rreth diellit. Pamja, e cila është marrë...

Life Style 14:40 - 17 Tetor, 2018

NASA prezanton planin “brilant”: Njerëzit do të jetojnë në një qytet mbi re

Ditëve të sotme planeti Venus nuk ka gjasa të jetë një destinacion i ëndrrave për turistët që synojnë hapësirën. Siç zbulohet nga misione të shumta në...