Connect with Us

All posts tagged "nafta"

Blog 08:27 - 12 Mars, 2020

Ka nisur “lufta e madhe” e çmimeve të naftës/ Kush do të fitojë?

Nga Nikolas K.Gvosdev “National Interest” * Kur hynë në fuqi sanksionet e reja amerikane kundër Rusisë vitin e kaluar, presidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi se Moska...

Politikë 11:05 - 13 Shkurt, 2020

Agjencia BIRN nën akuzë për shantazh/ Kompania zvicerane bën lëvizjen e radhës

Pak ditë më parë, Agjencia BIRN-Albania është akuzuar për mashtrim nga kompania zvicerane “Terraoil Sëiss”, e cila operon në Shqipëri në fushën e hidrokarbureve prej 9...

murrizi sulmo qeverine
Politikë 21:59 - 10 Shkurt, 2020

“Rusët po vijnë vërdallë”/ Myslim Murrizi bën denoncimin e fortë: Qeveria po bën pazare nafte

Deputeti, Myslim Murrizi, ka reaguar në lidhje më protestën e më shumë se 850 punëtorëve naftëtarë të rafinerisë së Ballshit. Në një deklaratë për mediat, Murrizi...

Bota 21:41 - 3 Janar, 2020

Ekzekutimi i Qassem Soleiman/ Rritet me 4% çmimi i naftës

Ekzekutimi i  gjeneralit iranian, Qassem Soleiman, komandant i forcave elitë të Iranit, ka ndikuar menjëherë në tregun ndërkombëtar. Mësohet se, pas përhapjes së lajmit, është rritur...

Blog 08:41 - 28 Dhjetor, 2019

Historia/ Si u bë Arabia Saudite aleate e Amerikës?

Kur nisi aleanca? Marrëdhënia shkon pas në kohë në fundin e viteve 1930, menjëherë pasi Abdul Aziz ibn Saud konsolidoi fiset ndërluftuese arabe në një Mbretëri....

Kronika 13:19 - 31 Gusht, 2019

Ish-kreu i bandës së Durrësit i hyn biznesit/ Zbulohet kompania e Lulzim Berishës

Lulzim Berisha, i konsideruar nga Prokuroria Shqiptare dikur si kreu i bandës së Durrësit, ka hedhur pas krahëve të kaluarën e tij dhe dënimin me 25...

Kryesore 18:50 - 21 Gusht, 2019

Bllokimi i naftës në Ballsh/ Tabaku i “çjerr maskën” Kryeministrit

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale, lidhur me deklaratat e kryeministrit Edi Rama, i cili tha se ...

Politikë 11:56 - 11 Gusht, 2019

Gjobë 350 mijë euro depozitës në Porto Romano/ Rama ashpërson tonet ndaj abuzuesve

Një tjetër subjekt abuziv është ndërshkuar nga aksioni kundër informalitetit. Lajmi bëhet me dije nga kryeministri Edi Rama, i cili përmes një shkrimi në rrjetet sociale,...

Aktualitet 10:32 - 15 Korrik, 2019

Dokumenti-Konçesionet PPP/ Zbulohet një tjetër aferë korruptive e qeverisë

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj ka denoncuar sot një tjetër kontratë koncesionare të qeverisë, të cilën e ka cilësuar si një aferë korruptive flagrante dhe...

Aktualitet 08:13 - 12 Korrik, 2019

Absurdi i rezervave të sigurisë/ Kosto 500 milionë euro, do të paguhet nga tarifat e shtuara

Një projektligj i qeverisë, që parashikon detyrimet për krijimin dhe mbajtjen e menaxhimin e rezervave të sigurisë për naftën bruto dhe nënproduktet e saj, për të...

Aktualitet 21:37 - 11 Korrik, 2019

Nga Klodian Tomorri/ Të gjitha gënjeshtrat e qeverisë me taksën e naftës

Pas publikimit të lajmit për taksën e re të naftës që po përgatitet në zyrat e shtetit, reagoi qeveria. Ministrja e Financave Anila Denaj, cicëroi në...

Aktualitet 08:35 - 12 Prill, 2019

“Rusët kanë marrë zemrën e Shqipërisë”/ Berisha: Kreu i SHISH i ka sytë e zënë me shami

Ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë deklarata të forta mbrëmjen e djeshme në lidhje me ndikimin rus në Shqipëri. Sipas Berishës, kompania ruse Gunvor ka marrë zemrën...

rafineria e naftes ne ballsh
Aktualitet 16:22 - 19 Janar, 2019

KLSH jep alarmin/ Nafta me cilësi skandaloze

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka zbardhur një raport ku ka studiuar mostrat e karburantit jashtë standardeve në të gjithë vendin. Inspektoriati Shtetëror Teknik dhe Industrial...

Aktualitet 11:24 - 4 Janar, 2019

Berisha bën thirrje për mosbindje civile

Ish-kryeministri Sali Berisha ka ftuar qytetarët në mosbindje civile, e cila sipas tij është e vetmja gjuhë që njeh kryeministri Rama. Në një postim në rrjetet...

Aktualitet 09:02 - 30 Nentor, 2018

Ndryshon sërish çmimi i naftës në Shqipëri

Çmimi i karburanteve ka shënuar një rënie të lehtë me 7 lekë për litër ditët e fundit në tregun vendas. Në pikat e tregtimit të Kastrati,...

Aktualitet 09:10 - 19 Nentor, 2018

Pse Shqipëria ka karburantin më të shtrenjtë në Europë

Shqiptarëve u duhen mesatarisht 10.3% të të ardhurave ditore për të blerë një litër benzinë, duke e renditur në këtë mënyrë në shtetin europian që ka...

Aktualitet 16:29 - 14 Tetor, 2018

Rritja e çmimit të naftës/ Biznesi apel Qeverisë

Rritja e çmimit të naftës ka shqetësuar së tepërmi shoqatat e biznesit. Përmes një deklarate për mediat drejtuar qeverisë, konfindustria kërkon uljen e taksës për këtë...

Aktualitet 18:46 - 8 Tetor, 2018

Shqiptarët bëhen me dhimbje koke/ Rritet sërish çmimi i naftës

Çmimi i naftës në Shqipëri brenda javës është rritur me 10 lekë për litër. Në pjesën më të madhe të karburanteve, nafta aktualisht shitet me 183...

Aktualitet 18:10 - 8 Tetor, 2018

Rritja e çmimeve për shtatorin/ Nafta dhe ushqimet “shkundin xhepat” e shqiptarëve

Instituti i Statistikave ka publikuar raportin për indeksin e çmimeve të konsumit, i cili ka pësuar rritje me 0.2% krahasuar me një muaj më parë. Ndërkohë...

Aktualitet 20:11 - 10 Korrik, 2018

Paralajmërimi i deputetit/  “Nafta” e Yaris-it po mbaron, tik-tak …

Pasi kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla shkoi në Gjykatën e Krimeve të Rënda për t’u përballur me kreun e demokratëve Luzim Basha,...

Aktualitet 21:30 - 30 Qershor, 2018

Shtatë taksat që shqiptarët paguajnë te nafta

Qytetarët shqiptarë paguajnë 7 taksa mbi naftën, çka përbën thuajse një rekord botëror. Në morinë e taksave që qeveria ka vendosur mbi karburantet, pjesa dërrmuese shkon...

Aktualitet 18:42 - 13 Maj, 2018

Shtrenjtohet sërish nafta/ Pritet të shkojë drejt niveleve rekord mbi 200 lekë/litër

Çmimi i naftës në tregun e brendshëm është shtrenjtuar me 5 lekë për litër ditët e fundit. Në pikat e tregtimit të Kastratit, operatorit më të...

Ekonomi 08:15 - 29 Mars, 2018

Shqipëria e pesta në botë për naftën e shtrenjtë, sipas fuqisë blerëse/ Ja sa shumë taksa paguajmë në një litër

Shqipëria renditet e pesta më e shtrenjtë në botë përsa i përket çmimit të karburanteve në krahasim me të ardhurat për frymë, pas Moldavisë, Indisë, Jordanisë...