Connect with Us

All posts tagged "Mynih"

Blog 08:30 - 2 Mars, 2020

Si t’i mbrojmë institucionet tona demokratike nga sulmet e Rusisë dhe Kinës?

Nga Edward Lucas “Center for European Policy Analysis” * Në fillim e pamë si një problem të vogël. Tani e shohim si shumë të madh. Ky...

Blog 08:37 - 19 Shkurt, 2020

Pse rënia e ndikimit të Perëndimit, përbën një shqetësim për botën

Nga Andrew Hammond ”Gulf News” * Konferenca e Sigurisë e Mynihut, përfundoi të dielën pas diskutimeve të gjata që përfshinë rreth 500 liderë politikë dhe të...

Kosova & Rajoni 08:44 - 15 Shkurt, 2020

Përplasjet e para mes Kurtit dhe Vuçiçit

Në Mynih në kuadër të Konferencës për Sigurinë u zhvillua të premten një debat edhe për Ballkanin Perëndimor. Paneli i diskutimit ka qenë me dyer të...

Politikë 22:57 - 14 Shkurt, 2020

Rama darkon me Mark Zuckenberg/ Dalin fotot nga takimi

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur sot një takim me shefin ekzekutiv të Facebook-ut Mark Zuckenberg. Lajmi është bërë i ditur nga kryeministri Edi Rama, ndërsa takimi...

Blog 09:31 - 6 Nentor, 2019

Kanabisi/ Një kurë efektive mjekësore, apo një “ilaç” i mbivlerësuar?

Kanabisi është sot ilaçi më në modë. Kompanitë farmaceutike si “Tilray”, janë duke u mburrur me trajtimet më të reja mjekësore nëpërmjet kanabisit. Pacientët anembanë Evropës,...

Kryesore Show Biz 15:40 - 17 Prill, 2019

Foto/Fëmijët e pasur të Mynihut, ekspozojnë luksin në Instagram

Fëmijët e pasur të Gjermanisë po nisin një tjetër trend. Beteja ka filluar në qytetin e Mynihut ku ata janë ndër të parët që kanë vendosur...

Aktualitet 02:30 - 16 Nentor, 2017

Burrat bëjnë selfie me të pastrehun dhe më pas i vunë flakën

Dy burra janë arrestuar për dyshimin se ishin përpjekur t’i vinin zjarrin në gjumë një të pastrehuri. Burrat të cilët ii shin afruar të pastrehurit në...

Bota 13:49 - 17 Shtator, 2017

Le të derdhet birra lumë/ Çelet Oktoberfest në Mynih

Ka nisur zyrtarisht edicioni i 184 i Oktoberfest në Mynih të Gjermanisë. Festivali më i famshëm i birrës në botë do të zgjasë deri më 3...

Aktualitet 15:55 - 27 Korrik, 2017

Drogë shqiptare në Mynih/ Ja sa kg u sekuestruan në doganë

Doganierët bavarezë të Doganës së Mynihut, ndërsa po kontrollonin kamionët dhe trajlerat për një ngarkesë ilegale me armë dhe municione, u tërhoqi vëmendjen një kamion bosh....

Aktualitet 18:49 - 30 Korrik, 2016

Alarm për bombë në Mynih/ Evakuohet një qendër tregtare, mbyllen stacionet e trenave

Një alarm për bombë ka shkaktuar panik tek qytetarët në Mynih të Gjermanisë. Mediat e huaja raportojnë se policia ka evakuuar qendrën tregtare “Pasing Arkaden” si...

Aktualitet 22:12 - 24 Korrik, 2016

Masakra në Mynih/ Sfida e politikës, të ruajë unitetin e shoqërisë!

Vrasjet në Mynih e kanë tronditur thellësisht Gjermaninë. Kur vdekja të vjen kaq afër, pasiguria në shoqëri rritet. Sfida e politikës tani është ruajtja e unitetit...

Aktualitet 22:45 - 23 Korrik, 2016

Nata që tronditi Mynihun

Një 18-vjeçar qëllon pa dallim njerëzit në një qendër tregtare në Mynih dhe vret së paku 9 vetë. Pas një nate në gjendje të jashtëzakonshme, shtrohet...

Aktualitet 21:33 - 23 Korrik, 2016

Detaje të reja rreth autorit të sulmit në Mynih

Një 18-vjeçar gjermano-iranian, i identifikuar si David Ali Sonboly, i cili hapi zjarr në një qendër tregtare të Mynihut duke marrë jetën e nëntë personave dhe...

Aktualitet 18:30 - 23 Korrik, 2016

PROFIL/ Kush është autori i masakrës në Mynih

Masakra në qendrën tregtare të Mynihut nuk ka lidhje me ndonjë sulm terrorist, por është pasojë e një gjendje amoku të vrasësit. Autoritetet gjermane identifikuan autorin...

Aktualitet 12:36 - 23 Korrik, 2016

Policia gjermane: Sulmi në Mynih s’ka lidhje me ISIS

Autoritetet gjermane kanë konfirmuar se autori i sulmeve në Mynih nuk ka lidhje me ISIS. Në një konferencë për shtyp, policia gjermane tha se 18-vjeçari me...

Aktualitet 09:27 - 23 Korrik, 2016

Sulmet në Mynih/ Humb jetën shqiptari i tretë

Shkon në 3 numri i shtetasve me origjinë shqiptare që humbën jetën ditën e djeshme pas një sulmi terrorist në Mynih të Gjermanisë. Viktima e tretë...

Aktualitet 09:15 - 23 Korrik, 2016

Natë tronditëse për Mynihun/ Autori një 18 vjeçar gjermano-iranian

Një 18-vjeçar qëllon pa dallim njerëzit në një qendër tregtare në Mynih dhe vret së paku 9 vetë. Pas një nate në gjendje të jashtëzakonshme, shtrohet...

Aktualitet 22:55 - 22 Korrik, 2016

Mynih/ Të paktën 8 të vdekur, agresorët në arrati (VIDEO)

Të paktën 8 persona kanë mbetur të vrarë dhe disa të tjerë të plagosur, pas asaj që policia gjermane e ka përshkruar si “një sulm të...

Aktualitet 19:58 - 22 Korrik, 2016

VIDEO/ Dhjetra të vrarë nga të shtënat me armë në Gjermani

Disa njerëz janë vrarë nga të shtënat në një qendër tregtare në qytetin gjerman të Mynihut, tha policia. Policia iu ka bërë apel qytetarëve që të...

Bota 17:57 - 5 Shtator, 2015

Refugjatet e pare mberrijne ne Mynih, priten me duartrokitje e embelsira

Grupi i parë i migrantëve që kanë udhëtuar përmes Hungarisë dhe Austrisë, ka arritur në Mynih të Gjermanisë. Qytetarët gjermanë i kanë pritur me duartrokitje dhe...

Kultura 17:00 - 15 Gusht, 2015

Edi Rama, ekspozitë në Mynih

Edhe pse prej dy vjetësh është në detyrën e kryeministrit, Edi Rama nuk heq dot dorë nga arti. Një galeri e njohur gjermane ka njoftuar se...

Udhëtoni 10:00 - 3 Mars, 2015

Mynih ju jep kohë të ëndërroni dhe të prezantoheni me bukurinë Bavareze

Fakti është se qytetet më të mëdha dhe më të famshme shpesh nuk ofrojnë kushtet më të mira për shkak të nivelit të lartë të krimit...