Connect with Us

All posts tagged "moske"

Opinione 19:40 - 27 Shkurt, 2020

Nga Armir Shkurti/ Edi i Madh në derë të Moskës

Kryeministri i jashtëm i Shqipërisë më në fund takoi ministrin e jashtëm të Rusisë! Odhiseu do ketë plasur prej zilisë nga dinakëria e Edi Ramës! Është...

Politikë 11:28 - 27 Shkurt, 2020

“Presim këngën që do e përjetësojë”/ Olli tregon “trimërinë” e Ramës në mes të Moskës: I bëmë sërish zap

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Leonard Olli ka komentuar vizitën që kryeministri Edi Rama bëri një ditë më parë në Moskë, dhe takimin e...

Blog 08:31 - 26 Shkurt, 2020

Shkurt 1956/ Fjalimi i fshehtë, që ndryshoi historinë botërore

Nga John Rettie “The Guardian” * Muzika sublime e kompozitorit finlandez Sibelius, po jehonte nga muret e banesës sime në Moskë, teksa Kostja Orlov po më rrëfente...

Bota 16:59 - 9 Shkurt, 2020

Tmerr dhe panik në ajër/ Avioni bën ulje emergjente në mes të dëborës

Një avion civil i kompanisë ruse UTair është dashur të bëjë ulje emergjente në aeroportin e Usink, në republikën ruse të Komit. Sipas asaj që raportojnë...

Blog 08:16 - 22 Janar, 2020

Historiani rus: Lenini vdiq i helmuar nga Stalini

Udhëheqësi bolshevik Vladimir Lenin, vdiq më 21 janar 1924, pasi pësoi një seri goditjesh celebrale në moshën 53-vjeçare. Të paktën ky është version zyrtar që jep...

Blog 08:22 - 17 Janar, 2020

Putin do që të mbetet përjetë në pushtet, kjo gjë premton telashe për botën

Nga Luke McGee, “CNN” * Kur e gjithë qeveria ruse dha dorëheqjen të mërkurën, edhe analistët më të vjetër të Rusisë u kapën në befasi. Më...

Bota 11:21 - 1 Janar, 2020

Ardhja e 2020/ Si u festua nëpër botë

Mbrëmë u celebrua gjerësisht festa më gjithpërfshirëse në botë: Viti i Ri. Për ta pritur 2020 në mënyrë sa më festive dhe të hijshme, shumë vende...

Aktualitet 18:56 - 5 Maj, 2019

Video/ Avioni me 78 pasagjerë shpërthen në flakë gjatë uljes së emergjencës

Një avion civil është detyruar të kryejë ulje emergjente në aeroportin e Moskës, pas një defekti. Ai ka shpërthyer në flakë por mrekullisht kanë shpëtuar të...

takimi i vladimir putin me rexhep tayp erdogan
Aktualitet 18:16 - 23 Janar, 2019

Çështja e Sirisë/ Erdogan takim me Putin në Moskë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan dhe homologu i tij rus, Vladimir Putin u takuan në Moskë për të biseduat mbi Sirinë. Vizita vjen ndërsa forcat turke...

Aktualitet 11:31 - 5 Gusht, 2018

Moskë/ Mbërrijnë trupat e pajetë të gazetarëve të vrarë

Trupat e tre gazetarëve të vdekur kanë mbërritur në Moskë. Gazetarët u vranë në Republikën Qendrore Afrikane. Një mik i viktimave ka thënë për agjensinë e...

Aktualitet 21:05 - 3 Gusht, 2018

Duket si disk fluturues, por nuk është i tillë/ Banorët të shokuar nga ajo që u shfaq në qiell

Më mijëra qytetarë janë bërë dëshmitarë të një fenomeni mjaft të rrallë, i cili u shfaq në qillin e Moskës. Edhe pse në pamje të parë...

Aktualitet 16:30 - 23 Korrik, 2018

Përjashtimi i diplomatëve rus nga Athina/ Kotzias “fshikullon” Moskën

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, ka komentuar marrëdhëniet mes Athinës dhe Moskës, pas përjashtimit të dy diplomatëve rusë. Në një intervistë për gazetën “Syntakton”, Kotzias...

Aktualitet 16:06 - 4 Korrik, 2018

Nënshkruhet marrëveshja/ Rusia do të ndërtojë dy njësi të reja bërthamore në Kinë

Dy njësi bërthamore janë parashikuar të ndërtohen në Kinë pasi Moska dhe Pekini kanë nënshkruar një marrëveshje. “Ne kemi nënshkruar marrëveshje të reja ndërqeveritare me partnerët...

Bota 20:18 - 16 Qershor, 2018

Panik në Moskë/ Makina përplaset mbi turmën e njerëzve

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në një nga rrugët e qytetit të Moskës, ku një automjet është përplasur me një turmë njerëzish. Autoritetet ruse...

Aktualitet 21:25 - 16 Mars, 2018

Kush është misioni i Luan Ramës së LSI në Moskën e Putinit

Luan Rama, deputeti dhe zvendëskryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim(LSI) është nisur drejt Rusisë. Këtë herë me një mision të veçantë të cilin ai nuk heziton...

Aktualitet 12:00 - 5 Shtator, 2017

Moskë/ Një student qëllon me armë në klasën e tij

Një student në qytetin e Moskës ka hedhur një granatë tymuese në shkollën e tij, dhe ndërkohë ka qëlluar edhe me armë. Sipas informacioneve nga mediat...

Bota 00:01 - 24 Mars, 2016

Sekretari amerikan i Shtetit, Kerry viziton Moskën

Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry ka shkuar në Moskë, për të diskutuar për situatat e krizës në Ukrainë dhe në Siri me Presidentin rus Vladimir...

Bota 21:29 - 17 Nentor, 2015

Sulmet në Paris/ Hollande takime Uashington dhe Moskë

Presidenti francez Francois Hollande do të udhëtojë në Uashington dhe Moskë javën e ardhshme për të koordinuar luftën kundër ISIS, u njoftoi sot nga qeveritë e...

Bota 17:40 - 15 Gusht, 2015

Lavrov takon homologun iranian ne Moske, bisedime aleatesh

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov dhe homologu i tij iranian, Mohammad Javad Zarif do të takohen më 17 gusht në Moskë. Ministria e Jashtme...

Bota 15:57 - 10 Maj, 2015

Merkel takon Putin në Moskë, një ditë pas Paradës

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, kanë zhvilluar bisedime në Moskë, pasi kanë vënë kurora me lule te Varri i Ushtarit të...

Bota 10:03 - 9 Maj, 2015

Moska tregon “muskujt” në paradën ushtarake të Fitores

Rusia mbajti paradën e saj më të madhe ushtarake, në përkujtim të 70 vjetorit të fitores mbi nazistët gjermanë në Luftën e Dytë Botërore. Me mijëra...

Uncategorized 11:13 - 12 Prill, 2015

Moskë-Kiev, festohen Pashkët, lutje për paqe

Besimtarët ortodoksë në të gjithë botën festojnë pashkët, natën e së shtunës dhe e diela është festë për besimtarët ortodoksë. Në Greqi, Rusi e Ukrainë si...

Uncategorized 10:09 - 11 Prill, 2015

Moska akuzon Kievin për metodat totalitare pas miratimit të ligjeve memoriale

Rusia akuzoi sot Kievin për rishkrim të historisë dhe përdorim të metodave shumë totalitare, pas miratimit nga Parlamenti ukrainas i ligjeve memoriale që parashikojnë desovjetizimin e...